Kam se ubírá evropský CeBIT?
Článek Kam se ubírá evropský CeBIT?

Kam se ubírá evropský CeBIT? | Kapitola 2

Ondřej Košťál

Ondřej Košťál

6. 7. 2015 11:00 7

Seznam kapitol

1. CeBIT upadal, nyní se mění 2. Synology – hlavní sponzor 3. Antec, Archos, ASRock 4. Asus, DeepCool, ECS 5. Gigabyte, Google, Chieftec
6. Inno3D, LG, Lian Li 7. Samsung, Shuttle, Silverstone 8. Čína 9. Virtuální realita, droni a ostatní (kravinky)

Letošní výstavu CeBIT 2015 jsem si nechal v hlavě rozležet trochu déle. Kdysi největší expo v Evropě se od roku 2007 pomalu propadá až na polovinu návštěvnosti. CeBIT pomalu mění své zaměření, především kvůli stále se rozrůstajícímu veletrhu IFA, který se koná na podzim. Co nabízí CeBIT veřejnosti a co se děje za zavřenými dvěřmi, kam běžné návštěvníky nepouští?

Reklama
Reklama

CeBIT je pro Synology největším evropským veletrhem, kterého se účastní a proto sem české zastoupení rádo zve. Když jsme byli letos opět pozváni, nebylo nad čím váhat. Stejně jsme se tam chtěli na celý týden vydat, a Synology nám s tím jen pomohlo.

Svůj stánek mělo v části Digital Business Solutions. Aby také ne. Tímto směrem se celý veletrh začíná ubírat. Ne, že by tomu bylo v minulosti jinak, ale už i samotní výrobci si nechávají konzumní produkty pro veletrh IFA. Teď už ale k novinkám.

Na všech zařízeních byl nainstalován DSM (Disk Station Manager) ve verzi 5.2 beta, která přináší jednu obrovskou novinku – Docker. Jedná se o virtualizační nástroj, ve kterém si můžete vytvoři libovolný počet virtuálních serverů nebo přímo konkrétních aplikací. Můžete se zde jedním kliknutím vytvořit server s WordPressem, databázový server nebo operační systém CentOS a v něm testovat nebo vytvářet potřebné věci.

Kam se ubírá evropský CeBIT?

Jaký je rozdíl od aplikací WordPress apod. ze prostředí DSM? Jednotlivé servery můžete upravovat, spravovat jejich operační paměť, procesorový výkon a všechny části máte bezpečně oddělené. Pracujete se vším jako s běžným virtuálním serverem a nemusíte se bát, že špatným nastavením zablokujete celý NAS.

Kam se ubírá evropský CeBIT?

Samozřejmě jsou zde určitá omezení a Docker můžete používat jen na dražších modelech s x86 procesory Intel. Pokud ale takový ve firmě či doma máte, můžete a hledáte rychlou a pohodlnou možnost testování serverových aplikací, můžete využít jen NAS od Synology.

Kam se ubírá evropský CeBIT?

Dalšími softwarovými novinkami je třeba propojení File Station s dalšími cloudovými úložišti (DropBox, Google Drive, Microsoft OneDrive, BOX) nebo jakékoliv FTP. Z této aplikace pak můžete ke všem úložištím přistupovat.

Kam se ubírá evropský CeBIT?

Šikovnou novinkou v Note Station je možnost díky doplňku v prohlížeči ukládat přímo na NAS prohlíženou webovou stránku, její výřez i s vlastními poznámkami. Hodí se to třeba pro účely recenzí, kdy máte obrázky rovnou bezpečně uloženy na serveru a rovnou k nim můžete přistupovat z více počítačů.

Kam se ubírá evropský CeBIT?

Vylepšena byla také funkce zálohování a replikace. Novinkou je tzv. Smart Recycle, který uvolňuje místo mazáním starých záloh. V případě záloh starých méně než 24 hodin se nechávají všechny. Zálohy starší 24 hodin ale mladší 30 dní se smrsknou na jednu zálohu denně. U záloh starších 30 dní se nechá jen 1 záloha z týdne. Můžete si ale nastavit i starý způsob zálohování a mazat je od nejstarších po zaplnění kvóty. Stejně tak se zlepšila i práce s verzemi souborů.

Kam se ubírá evropský CeBIT?
Kam se ubírá evropský CeBIT?


Postupně jsou dostupné nové mobilní aplikace pro Android a iOS. Na ty se někdy podíváme na sesterském magazínu Svět aplikací. Určitě změny proběhly i v aplikacích Photo, Audio, Video a Download Station.

Nyní se pojďme podívat na hardwarové novinky. Minulý rok Synology vystavovalo server kombinovaný s routerem, o kterém jsem před rokem psali. Dle zástupce Synology by ale byla cena takového zařízení tak vysoká, že by o to nebyl zájem. Rozhodli se proto od tohoto sloučení odejít a letos jsme mohli vidět Synology Router.

Kam se ubírá evropský CeBIT?
Kam se ubírá evropský CeBIT?
Kam se ubírá evropský CeBIT?

Jedná se o nejvyšší třídu, která zahrnuje WiFi 802.11ac, podporu frekvence 2,4 i 5 GHz, antény 3×3 MIMO a celkový bezdrátový přenos může dosahovat rychlosti 1,9 Gb/s. Vzadu jsou čtyři gigabitové Ethernety, vlevo pak čtečka SD karet pro uložení nějakých dat a USB 3.0 pro připojení externího disku. A proč to všechno? Jelikož je v routeru opět stejný systém, jako v NASech, jen se jmenuje SRM. Můžete si tedy nainstalovat podobné aplikace, jako na vašem multimediálním serveru, pohodlně spravovat nastavení a to i přes mobilní telefon. Je to levnější alternativa pro ty, kteří nepotřebují vícediskový server, ale stačí jim jeden externí disk připojení k routeru a používat jej na hudbu, filmy, poznámky, stahování. To vše díky vestavěným aplikacím od Synology.

Jedinou novinkou je vlastně jen dvoudiskový NAS DS715+ se čtyřjádrovým procesorem, dvěma gigabitovými síťovkami, dvěma porty USB 3.0 a jedním eSATA.

Kam se ubírá evropský CeBIT?
Kam se ubírá evropský CeBIT?

Pak už je to jen Project Gemini, který je ve fázi vývoje. Bude se jednat o výkonný server do racku se dvěma novými 6jádrovými procesory Intel Xeon, SAS rozhraním s rychlostí 6Gb/s, 32 GB operační paměti DDR4 s frekvencí 1600 MHz a 10gigabitovými síťovkami.

Kam se ubírá evropský CeBIT?
Kam se ubírá evropský CeBIT?

Nakonec se ještě vrátíme k softwaru a to konkrétně Surveillance Station. Ta slouží pro kamery a nyní i pro různé spínače, přepínače a senzory. Můžete si například nadefinovat pravidla, že pokud se otevřou nějaké dveře, kamera za nimi začne nějakou dobu snímat a obraz nahrávat. Synology v tomto spolupracuje s firmou Axis.

Kam se ubírá evropský CeBIT?
Kam se ubírá evropský CeBIT?
Kam se ubírá evropský CeBIT?

A nyní už jdeme na další firmy.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning