Kam se ubírá evropský CeBIT? | Kapitola 4
Seznam kapitol
Letošní výstavu CeBIT 2015 jsem si nechal v hlavě rozležet trochu déle. Kdysi největší expo v Evropě se od roku 2007 pomalu propadá až na polovinu návštěvnosti. CeBIT pomalu mění své zaměření, především kvůli stále se rozrůstajícímu veletrhu IFA, který se koná na podzim. Co nabízí CeBIT veřejnosti a co se děje za zavřenými dvěřmi, kam běžné návštěvníky nepouští?
Asus
Na stánku Asusu nemohly chybět krásné chytré hodinky ZenWatch s hranatým OLED displejem.
V té době novinkou byla i deska Sabertooth X99.
Asus se vedle kancelářských mini počítačů rozhodl nabídnout i tzv. Gaming Console PC. Jedná se o poměrně malý počítač o velikosti konzolí nové generace. Uvnitř se skrývá mobilní dvoujádrový procesor Intel Core i7-4510U s frekvencí 2 GHz a Turbem 3,1 GHz, 8 GB operační paměti DDR3 s frekvencí 1600 MHz, 128GB SSD a 2,5palcový 1TB pevný disk s rychlost 7200 ot./min. O grafiku se postará Nvidia GTX 750 Ti. Zajímavá kombinace mobilních a desktopových komponent.
Předinstalovány jsou Windows 8.1. Nechybí gigabitový Ethener, WiFi standardu 802.11ac, jedno HDMI a DisplayPort, dvě USB 2.0, čtyři USB 3.0, S/PDIF. Rozměry počítač jsou 238 × 245 × 60 mm a jeho objem je 2,5 litru. Váha je potom 1,3 kilogramy.
Zajímavé jsou notebooky Asus PRO, které se u nás vlastně oficiálně neprodávají. Jedná se o upravené běžné modely (hardware je stejný), které jsou určeny pro firemní prostřední. Mají třeba čtečku otisků prstů nebo čipových karet, dokovací konektor, kvalitní podsvícenou klávesnici s trakpointem. Pro mě osobně velká škoda, že se u nás neprodávají.
K vidění byl i 15palcový konvertibilní notebook, jehož displej šel otočit o 360 °. A dokonce měl i optickou mechaniku. Ta musí mít při překlápění moc velkou radost.
DeepCool
Novinkami a zároveň zajímavostmi na stánku DeepCool byla trojice nových počítačových skříní pod značkou GameStorm. Vše byly jen prototypy a ještě nemají ani jméno. Pětiúhelníková věž mi připomíná spíš koncept nového počítač Apple Mac Pro. Ovšem není to tak propracované, protože vše potřebuje své vlastní chladiče. Ale někoho třeba zaujme.
Zajímavá byla kombinace stříbrného kartáčovaného hliníku a skla. Zde byla inspirace možná u Lian Li. Nicméně zrovna ta skleněná části se jim nechtěla moc ukazovat. No jo, prototypy (všechny skříně šly těžko otevřít a ještě když jsem odcházel, tak je neměli v původním stavu).
Mě osobně se nejvíc líbila skříň podobná konceptu Level 10 od Thermaltake. Zde ale pouze 3 komory, které tvoří jakýsi kříž. V jedné noze je napájecí zdroj, v druhé mini-ITX deska s All-in-One vodním chlazením a nad nimi grafická karta spolu s několika pevnými disky. Pěkné a předpokládám i funkční. Vrchní sekce je navíc průhledná. Mě se to líbí, co vám?
V All-in-One vodních chlazení žádná novinka není, ale je jeden model, který je prostě zajímavý. A mezi těmi všemi vyniká. Novinkou však byl nový model ventilátoru. Jestli dvojité lopatky zase o něco sníží vibrace a hluk nevím.
ECS
U ECS (Elite Group) sem viděl dva nové modely mini počítače Liva. Modely Liva a Liva X už máme otestované, Liva X2 a Core přijdou během roku. I o nich jsme si ale už pověděli v novince, takže jen krátce. Oba modely budou i nyní pasivně chlazeny, dostanou ale dva digitální výstupy HDMI.
ECS Liva X2 logicky nahradí současnou Livu X. Dostane 14nm procesor Braswell-M, 4 GB operační paměti DDR3L a 32 nebo 64GB SSD ve slotu M.2. Zvětší se počet USB 3.0, bude zde gigabitový Ethernet, WiFi, Bluetooth a nově čtečka SD karet. Liva Core bude nejvýkonnější. Dostane totiž procesor Intel Core M. Konektorová výbava pak zůstane stejná.
ECS měl za dveřmi také pár desek s paticí LGA 1151 pro desktopové procesory Broadwell. Ty bylo zakázáno fotit a také moc informací jsem nedostal. Budou nějaké herní modely a prý se máme na co těšit. Tak uvidíme.