malware-se-nevyhyba-ani-pocitacum-s-macos-nejvice-je-ohrozuje-scareware
Apple Novinka Malware se nevyhýbá ani počítačům s macOS, nejvíce je ohrožuje scareware

Malware se nevyhýbá ani počítačům s macOS, nejvíce je ohrožuje scareware

Mirek Kočí

Mirek Kočí

1. 12. 2020 15:00 1

Zařízení poháněná operačním systémem macOS ohrožovaly potenciálně nechtěné aplikace. Nejčastější hrozbou byl scareware, který zmanipuluje uživatele pro nákup nepotřebné služby. Vyplývá to z globálních telemetrických dat společnosti ESET za třetí čtvrtletí roku 2020.

Reklama

„Jedná se o častý omyl. Protože operační systém macOS má jinou architekturu. Každá aplikace v něm funguje v odděleném sandboxu. Útočníci se díky tomu přes jeden program nedostanou k tolika údajům tak snadno jako v případě operačního systému Windows. Jinak funguje také monetizace kybernetických útoků. V případě zařízení s macOS probíhá prostřednictvím adware a dalších potenciálně nechtěných aplikací,“ vysvětluje Martin Jirkal, vedoucí analytického oddělení z české pobočky firmy ESET.

Nejčastěji se uživatelé zařízení s macOS v minulém čtvrtletí potýkali s adwarem (33 %), potenciálně nechtěnými aplikacemi (28 %) a s trojskými koňmi (28 %). Nejčastěji detekovanou hrozbou byl v minulém čtvrtletí scareware Mackeeper. Scareware je typický tím, že uživateli ukáže fiktivní varování a nabídne řešení v podobě placené služby. Pokud si uživatel zakoupí aplikaci, kterou mu malware doporučí, platí přímo útočníkům.

Malware se nevyhýbá ani počítačům s macOS, nejvíce je ohrožuje scareware
i Zdroj: PCTuning.cz

Druhou nejčastější hrozbou je Keygen, což je jednotné označení pro skupinu potenciálně nechtěných aplikací. V praxi jde o různé generátory klíčů pro nelegální kopie softwaru, které v sobě mohou mít přibalený malware. Za necelou desetinou detekovaných incidentů pak stála potenciálně nechtěná aplikace GT32SupportGeeks.

Jak chránit zařízení s macOS?

Podle expertů lze očekávat nárůst sofistikovaných typů reklamního malware, které budou obsahovat anti-detekční funkce. Malware se nejčastěji šíří aplikacemi z neoficiálních zdrojů.

„Proto doporučujeme využívat výhradně oficiální AppStore. Naopak bych varoval před používáním pirátského software z torrentů nebo různých fór. Určitě není nutné instalovat Flash Player, naopak bývá často převlečený za adware. Obezřetnost je také namístě při stahování bezplatných programů. Může se jednat o vábničku, která obsahuje nějaké potenciálně rizikové funkce,“ radí Jirkal.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama