Měsíc s Windows 8 Pro – naprostá spokojenost!
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Měsíc s Windows 8 Pro – naprostá spokojenost!

Měsíc s Windows 8 Pro – naprostá spokojenost!

Z. Obermaier

Z. Obermaier

29. 11. 2012 01:00 177

Seznam kapitol

1. Jak jsem přešel na Windows 8 2. Co přináší Windows 8 3. Výběr verze systému 4. Pořízení a instalace 5. Rozhraní Metro je peklo!
6. Utility pro nabídku Start 7. Testy výkonu a startu systému 8. Herní testy 9. Windows 8, solidní systém!

Slyšíme to ze všech koutů internetu každý den - Windows 8 jsou špatné, nehodí se pro PC atd. Tyto hlášky ale většinou pochází od lidí, kteří viděli W8 z rychlíku nebo jen na fotkách. My vám dnes nabídneme pohled člověka, jenž Windows 8 na svém hlavním PC provozuje už přes měsíc a je maximálně spokojený. Ovšem Metro muselo pryč!

Reklama

Na úvod musím říci, že jsem si už dlouho chtěl Windows 8 vyzkoušet, ovšem nějak jsem k tomu neměl čas a chuť instalovat nový systém. Naposledy jsem měl s Windows 8 čest u testu Bulldozeru vloni, to se ale jednalo o rannou vývojářskou verzi. Poté jsem je rychle zkusil minulý měsíc u testu Piledriveru od AMD. Podrobný test finální verze k níž jsem měl přístup ještě před uvedením na trh jsem stále odkládal, možná také ovlivněn množstvím negativních ohlasů a komentářů na veřejnosti. Poté co Microsoft ale Windows 8 uvedl a nabídl stávajícím zákazníkům upgrade za pár kaček, jsem už dále neváhal a do zkoumání Windows 8 se pustil. Zde vám v krátkosti popíšu jak jsem přešel na tento systém a co vše tomu předcházelo.

Měsíc s Windows 8 Pro – naprostá spokojenost!
i Zdroj: PCTuning.cz

Je pravda, že na internetu nemají Windows 8 dobrou pověst. Pod každým článkem o nich je významně více negativních komentářů než pozitivních, velká většina komentujících má na Windows 8 negativní názor. Nabízí se otázka, kolik z těchto rádoby "odborníků" nový systém opravdu zkusila a jejich komentáře vychází z osobní zkušenosti? - Kolik z nich haní novinku jen z principu, že vše kolem je špatné a "to Metro" opravdu vypadá na desktopu příšerně. Kolik z nich dalo tomuto systému šanci je oslovit a nabídnout co umí? - Vsadím se, že jen malé procento všech těchto čtenářů. Někde někdo řekl, že Windows 8 jsou špatné - tak jsou špatné, neboť co je psáno je dáno! Osobně na pověsti a mýty nedám, chci si všechno zkusit sám, a skočit do nového po hlavě je možná lepší řešení než pomalu objevovat. Sice budete zpočátku tápat, tím rychleji si ale novinky osvojíte. A tak jsem šel do Windows 8 naplno ...

Poznámka - možná se divíte, proč v textu Zdeněk používá pro nové rozhraní označení Metro, když ho Microsoft přestal používat a nahradil ho označením Windows 8, nebo někde i Modern UI. Je to jednoduché - každý už si pojem Metro spojuje s novým vzhledem a funkcemi, tak proč to měnit...

Na svůj domácí počítač jsem zkrátka nainstaloval Windows 8 a všechny aplikace co používám a zkusil je. Žádné testování ve virtuální ploše, žádné testování na jiném disku jako alternativu, prostě jsem systémové RAID pole s Windows 7 vyměnil za Windows 8. Pro jistotu jsem si ale bitovou kopii disku s Windows 7 dobře uložil, pro případ, že bych s Windows 8 nebyl spokojen. A jak to dopadlo asi už tušíte, nápovědou budiž tento článek a jeho název. Vše ale nebylo jednoduché a chtělo ještě doladit, a právě o všech strastech a radostech nového systému bude dnešní recenze.

Měsíc s Windows 8 Pro – naprostá spokojenost!
i Zdroj: PCTuning.cz

Ještě než budete číst dále, musím uznat, že ovládání pomocí dlaždic (Metro) není pro desktop zcela to pravé a já jsem s Windows 8 spokojen až od chvíle kdy jsem se ho zbavil! Já tedy vlastně používám Windows 8 se všemi jejich výhodami bez rozhraní Metro, mám nabídku Start a potlačené funkce vtahující se ke dlaždicím. Nejsem tedy pravověrný Windows 8 fanoušek a propagátor, Metro je můj nepřítel a nepoužívám ho, vlastně se s ním téměř vůbec nesetkávám - kromě pár vteřin po startu systému a v případě, že není jiné cesty k určité volbě nebo aplikaci. Co vás tedy dnes čeká?

Nejprve se podíváme na verze Windows 8 a možnosti upgradu nebo nákupu. Poradíme vám jaká verze je pro vás ta nejlepší a nejvýhodnější. Projdeme si i instalaci a její možnosti, včetně upgradu ze systému Windows 7 včetně zachování všech aplikací. Poté se podíváme jak se co nejrychleji zbavit dlaždic a čím si z Windows 8 udělat co nejvíce systém připomínající vzhledem Windows 7. Alternativ jež vám to umožní je spousta, a některé vskutku výborné. Důležitou částí testu je pak měření výkonu, zrychlení práce a hraní her. Tomu jsem se věnoval důkladně, protože to potřebuji vědět, abych si nepohoršil v aplikacích co používám nebo mohu v budoucnu používat. Závěr už bude patřit shrnutí, problémům a jejich řešení. Snad vám dnešní článek pomůže se ve Windows 8 lépe vyznat a možná vás přesvědčí si je zkusit, místo prázdného tlachání v diskuzích bez praktické zkušenosti.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama