Měsíc s Windows 8 Pro – naprostá spokojenost!
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Měsíc s Windows 8 Pro – naprostá spokojenost!

Měsíc s Windows 8 Pro – naprostá spokojenost! | Kapitola 9

Z. Obermaier

Z. Obermaier

29. 11. 2012 01:00 177

Seznam kapitol

1. Jak jsem přešel na Windows 8 2. Co přináší Windows 8 3. Výběr verze systému 4. Pořízení a instalace 5. Rozhraní Metro je peklo!
6. Utility pro nabídku Start 7. Testy výkonu a startu systému 8. Herní testy 9. Windows 8, solidní systém!

Slyšíme to ze všech koutů internetu každý den - Windows 8 jsou špatné, nehodí se pro PC atd. Tyto hlášky ale většinou pochází od lidí, kteří viděli W8 z rychlíku nebo jen na fotkách. My vám dnes nabídneme pohled člověka, jenž Windows 8 na svém hlavním PC provozuje už přes měsíc a je maximálně spokojený. Ovšem Metro muselo pryč!

Reklama
Měsíc s Windows 8 Pro – naprostá spokojenost!
i Zdroj: PCTuning.cz

Ukázali jsme vám, co vše je ve Windows 8 nové a co bylo vylepšeno „pod povrchem“. Také jsme si řekli, co bylo odstraněno a jak vrátit zpět alespoň nabídku Start a potlačit Metro rozhraní. Pohovořili jsme o cenách a licencích, otestovali výkon systému včetně her. Tím bychom mohli vše uzavřít, což ale neuděláme. V poslední kapitole, ještě před závěrečným shrnutím, vás čeká několik zásadních tipů, co a jak ve Windows upravit, doladit a doplnit k vaší spokojenosti. Všechny tyto problémy jsem řešil já, a možná se vám tedy budou také hodit.

Chci zpět Start Menu

Zde je pomoc jednoduchá, stačí si vybrat nějakou aplikaci, které vám Start vrátí zpět na plochu. Programů jsou desítky, lepších i horších. Osobně jsem si zvolil Classic Shell a jsem nadmíru spokojen, vyzkoušejte si jich víc a zvolte si sami ten, co vám bude nejlépe vyhovovat. Zbytečně ale nekupujte software, když existují lepší alternativy zdarma.

Odstranění Lock screenu

Tuhle věc jsem řešil ještě před nabídkou start. Lock screen má smysl na mobilu a tabletu, ne na desktopu. Zbytečně zdržuje a musíte provést k přihlášení pár kliků navíc, což je nepříjemné. Této obrazovky se zbavíme snadno: Spusťte Group Policy Editor (gpedit.msc) a v nastavení zatrhněte položku Do not display the lock screen, a je to.

LiveID

Při nastavení uživatele typu LiveID bude při každém logonu nebo odemykání vyžadováno heslo, které nelze uložit / nastavit prázdné. Je totiž propojeno s účtem MS, který je pečlivě střežen. V ovládacích panelech / správě uživatelů a nastavení účtu to lze opravit – stačí nastavit typ účtu jako lokální, není s tím problém.

Zprovoznění Creative zvukové karty

Na webu výrobce zvukových karet je spousta nespokojených uživatelů s funkčností PCI-E zvukových karet pod Windows 8. Problém je ten, že i když nainstalujete drivery a zvuk funguje, po restartu se vrátí nastavení ovládacího panelu Creative do výchozí polohy a zvuk je extrémně tichý nebo žádný. Nepomůže nic, ani reinstalace driveru. Řešení je jednoduché, stačí odebrat zvukovou kartu ze správce hardware, ale nesmazat driver. Po restartu počítače systém najde nové zařízení a driver aktivuje, a od té doby už vše funguje, jak má.

Odstavení Metra a aktivních rohů

Zcela se zbavit rozhraní Metro nelze, výrobce ho udělal hodně odolné. Hlavní důvod, proč jej není možné zcela deaktivovat, je fakt, že v něm jsou aplikace a volby nastavení jež nejsou nikde jinde. Metro prostě občas budete potřebovat, pokud ne, je možné jej potlačit. Většina alternativních nabídek Start umí spustit počítač přímo na ploše a Metro přeskočit. Stejně tak umí vypnout aktivní rohy, které vás vždy povedou do Metra.

Zrušení Ribbonu v Exploreru

K tomuto kroku opět budeme potřebovat nějakou alternativní aplikaci na nabídku Start. Já používám Classic Shell a v něm je přímá volba na zrušení Ribbonu v Exploreru. Průzkumník pak vypadá stejně jako ve Windows 7. Já to ale nedoporučuji, určité funkce v Ribbonu jsou opravdu dobré, zde záleží na vás.

Regionální nastavení – bug nebo záměr?

Aplikace pro Metro si nevšímají regionálního nastavení v systému, což může dělat neplechu třeba ve vašem kalendáři. Pokud máte například EN verzi W8, kde je nastavené české lokální (regionální) nastavení, aplikace pro Metro budou dál tvrdohlavě zobrazovat původní anglické formáty dat i jména měsíců. 

Přehrávání DVD a multimédií

Cesty jsou dvě, první je instalace balíku Media Center (zatím zdarma). Druhá možnost je klasická, prostě si nainstalujte nějaký přehrávač, třeba Media Player Classic nebo VLC. Zde už je volba opět na vás, není potřeba to řešit na bázi Windows, stačí si pomoci nějakým programem.

Potvrzení smazání souboru

Ihned po instalaci je deaktivovaný dialog na potvrzení smazání souboru, což si možná hned nevšimnete, a o to víc vás to pak může mrzet. Pomoc je opět snadná, stačí kliknout na vlastnosti Koše a vrátit dialog zpět.

Zapnutí File History

K volbě se lze dostat přes Nastavení v Metru nebo přes běžné ovládací panely. Jděte do Systém a zabezpečení a najdete položku Historie souborů. Stačí kliknout na tlačítko Zapnout. Na obrázku vidíte disk, kam se bude historie ukládat, tedy soubory z disku C: na disk D: v tomto případě, nebo třeba na USB či vzdálené úložiště. Služba jde i konfigurovat, můžete zvolit, jak často se záloha provede, vyloučit adresáře a další.

Doufáme, že se s dalšími tipy pochlubíte níže v diskusi!

Závěr

Windows 8 jsem zkusil i přes negativní auru, kterou na veřejnosti má, a svého kroku nelituji. Jistě, používám Windows 8 za cenu jistých kompromisů, kdy jsem si musel systém přizpůsobit a vyladit k obrazu Windows 7, na něž jsem zvyklý. Tedy asi nejsem ten pravý zákazník Windows 8, o jaké by Microsoft stál. Já ale nehodlám civět do dlaždic, zdali mi nepřišel e-mail nebo se aktualizuje dlaždice s počasím – já potřebuji pracovat, a to pracovat v aplikacích na ploše. Zatím pro Metro neexistuje Office, grafický editor, databáze, renderovací software, 3D hra, no zkrátka kromě pár „pitomin“ vlastně neexistuje pro Metro žádná solidní aplikace, a možná nikdy nebude.

Na počítači hraje prim stále plocha a aplikace v ní, tedy je nutné se zatím Metra zbavit, aby byl člověk produktivní a efektivní. Možná za čas, až budu mít chuť experimentovat, vypnu Classic Shell a zkusím počítač ovládat přes Metro. Muselo by se ale krapet změnit, abych nemusel klikat více než nyní. Možná na to Microsoft přijde, že je pro práci Metro nevhodné, a časem uvolní nějaký balíček, jímž si ho budeme moci nějak odsunout na pozadí. Vše ukáže čas.

Osobně jsem s Windows 8 (bez Metra) velice spokojen. Startují a vypínají se bleskově, výkon je stejný nebo i vyšší než u Windows 7. Včetně nejnovějších her. Nabízejí spoustu novinek, jež já využiji a využívám (například File History). Funkce Restart a Refresh je velkým krokem kupředu a jistě ji do budoucna nejednou využiji. Za cenu upgradu 30 EUR ze stávajícího systému jde o vskutku luxusní nabídku, stáhnout zdarma lze nyní i Media Center. Po více než měsíčním užívání to zkrátka vypadá, že se k uložené záloze Windows 7 nikdy nevrátím.

Zdroje: extremetech.com, lifehacker.com, internet, Microsoft, Wikipedia, tvůrci aplikací ..

 
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama