MSI GE76 Raider: Nejlepší herní notebook na trhu
Recenze MSI GE76 Raider: Nejlepší herní notebook na trhu

MSI GE76 Raider: Nejlepší herní notebook na trhu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

28. 9. 2021 23:00 26

Seznam kapitol

1. Herní notebook za 99 000 Kč! 2. Představení, balení a specifikace 3. MSI GE76 Raider – hardware I. (CPU, GPU) 4. MSI GE76 Raider – Hardware II. (disky, paměť) 5. BIOS a software 6. Zpracování, konektory a repro
7. Klávesnice, chlazení a teploty 8. Baterie, výdrž a spotřeba 9. Výkon procesoru (Intel Core i9-11980HK) Výkon procesoru (Intel Core i9- 10. Testy herního výkonu (RTX 3080) 11. Závěr

V této složité době solidní herní desktop v podstatě nekoupíte, a pokud ano, bude vás stát nekřesťanské peníze. Notebooky ale skladem jsou, a herní výkon nabízí skvělý. Testovaný model se MSI navíc opravdu povedl. Jde o nejvýkonnější herní stroj na trhu.

Reklama
Reklama
MSI GE76 Raider: Nejlepší herní notebook na trhu

Klávesnice je v tomto případě naprosto skvělá. Zdvih i velikost kláves je zcela dle mého gusta, také podsvícení je dobré a umístění klávesnice také. Pro hraní jde o nejlepší možné rozložení a umístění kláves. Dnes nemám ke klávesnici žádnou výtku.

Chlazení

Chlazení je v podstatě zcela běžné, jaké používá řada notebooků. Máme zde výkonnou grafiku i procesor, tedy je potřeba vysoký chladicí výkon. To samozřejmě znamená vyšší hluk. Podívejme se ale také na měření teplot dále v této kapitole.

MSI GE76 Raider: Nejlepší herní notebook na trhu

Hlučnost počítače je v zátěži vysoká, pokud tedy hovořím primárně o hrách. Pokud je dominantní GPU, je počítač i při dlouhém hraní celkem tichý. V případě, že se přidá CPU zátěž, hlučnost se znatelně zvýší. V režimu Balanced je hlučnost při hraní akceptovatelná, stejně jsou ale sluchátka nutností.

Teplota GPU

Teplota okolí byla jen kolem 22 °C a okolí tedy nemělo na výsledek tak zásadní vliv. Grafické jádro se v klidu pohybovalo kolem teploty 50 °C, což mi přijde celkem normální. Průběh herní zátěže pak vidíte na obrázku, maximem byla teplota GPU 94 °C a to je dle mého názoru celkem vysoká teplota. Takty GPU jsou v tomto stavu kolem 1700 MHz.

MSI GE76 Raider: Nejlepší herní notebook na trhu

Teplota CPU

Teplota je měřená ve dvou režimech. Na maximální výkon je frekvence CPU někde kolem 3,6 GHz a teploty na 90–96 °C dle režimu. Na počátku zátěže je vidět vyšší "Turbo" okno, které dovolí procesoru vyjet na maximum, ve chvíli kdy se TDP dostane na svou maximální hladinu, počítač sníží takty CPU a tím i teplotu. Neexistuje způsob, jak procesor a jeho takt manuálně dostat výše. Tenhle notebook přes TDP nedostanete.

MSI GE76 Raider: Nejlepší herní notebook na trhu

Profil Extreme Performance

Zajímavý je režim na baterii, kdy systém stále pracuje na vysokých frekvencích a výkon tolik neplesá. Teploty jsou stále vysoké a frekvence se pohybují kolem taktu 2,6 GHz. Takty ale více kmitají. Přesto jde o první notebook, který i na baterii nabízí téměř plný výkon. Otázkou je ale, jak dlouho to zvládne. Dle mého jen pár desítek minut.

MSI GE76 Raider: Nejlepší herní notebook na trhu
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning