NZXT H500i – jednoduchá, chytrá a pohledná ATX skříň
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek NZXT H500i – jednoduchá, chytrá a pohledná ATX skříň

NZXT H500i – jednoduchá, chytrá a pohledná ATX skříň | Kapitola 3

Petr Kupský

Petr Kupský

15. 8. 2018 03:00 12

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Exteriér 3. Interiér – levá strana 4. Interiér – pravá strana
5. Příklad montáže – deska, disky, zdroj 6. Příklad montáže – chladič, grafická karta 7. Hodnocení a závěr

Řadu chytrých počítačových skříní NZXT rozšířila H500i – kompaktní model pro formát ATX. Celokovová konstrukce zaujme velmi jednoduchým, ale současně pohledným a nezaměnitelným designem. Zajímavě řešená skleněná bočnice, LED osvětlení, jednotka pro adaptivní řízení ventilátorů a čtyři barevné varianty zvyšují atraktivitu tohoto modelu.

Reklama

Interiér – levá strana

Do interiéru skříně NZXT H500i se nejprve podíváme skrze bočnici z temperovaného skla, která je zajištěna pomocí šroubu u horního zadního rohu bočnice. Šroub lze uvolnit pouze rukou bez použití nářadí. Po jeho uvolnění se však bočnice ještě sama neotevře. Je totiž k šasi skříně u horního okraje fixována pomocí dvou kovových západek. K odejmutí bočnice musíme nejprve překonat odpor západek tažením bočnice za drobné plechové madlo vedle uvolněného šroubu. Její spodní okraj je pak pouze volně uložen na dvojici plastových bloků s drážkou.

NZXT H500i – jednoduchá, chytrá a pohledná ATX skříň
i Zdroj: PCTuning.cz

Na detailním snímku vidíme kulový trn západky a konstrukční řešení rohu bočnice s madlem a upevňovacím šroubem. Západky drží bočnici v uzavřené pozici docela pevně a použití šroubu bude nutné jen pro případ přenášení skříně. Výhodou použití kovových materiálů u západky bude menší opotřebení a dlouhodobá pevnost spoje.

U sundané bočnice jsem také zjišťoval tloušťku skla, přičemž naměřená hodnota 3,4 mm bude pro bočnici této menší velikosti dostačující.

NZXT H500i – jednoduchá, chytrá a pohledná ATX skříň
i Zdroj: PCTuning.cz

Pevnost skleněné bočnice zvyšuje oplechovaný horní okraj zasahující přes rohy částečně do bočních okrajů skla. Okraje bočnice, které budou překrývat konstrukci šasi, jsou jsou zevnitř opatřeny černým lakem. Sklo bočnice je prakticky čiré, bez viditelného zatmavení.

NZXT H500i – jednoduchá, chytrá a pohledná ATX skříň
i Zdroj: PCTuning.cz

Vnitřek skříně tvoří v moderním duchu zcela otevřený prostor, do něhož nijak nezasahuje napájecí zdroj ani koše s disky a mechanikami. Spodní část skříně (tunel), ukrývající prostor pro napájecí zdroj a koš s disky, není z levé strany (se skleněnou bočnicí) přístupná. Skříň pojme nejpoužívanější formáty základních desek, konkrétně Mini-ITX, Micro-ATX a Full-ATX.

Z výroby je připravena k montáži základní desky klasického formátu ATX, pro níž jsou již v přepážce našroubovány distanční sloupky. Všechny pozice pro sloupky přehledně označují vyražené symboly včetně legendy. Výrobce nám zvlášť přibalil ještě jeden náhradní sloupek, včetně nástavce (ořechu) pro nasazení křížového šroubováku.

Kompaktním rozměry skříně nás budou lehce limitovat ve výběru komponent. Zcela bez problému se obejdeme při výběru grafické karty, která může mít délku až 381 mm. Obezřetní však musíme být u chladiče procesoru, jehož výška by neměla přesáhnout 165 mm a také při výběru radiátoru vodního chlazení, pro nějž je v přední části skříně prostor hloubky 60 mm a jeho délka nesmí přesáhnout 280 mm.

NZXT H500i – jednoduchá, chytrá a pohledná ATX skříň
i Zdroj: PCTuning.cz

Tunel na dně skříně NZXT H500i je nedílnou součástí šasi a s ostatními díly je pevně snýtován. Perforovaný strop tunelu se může hodit k větrání v případě, pokud bychom instalovali pasivně chlazený napájecí zdroj. Perforace slouží také k upevnění dvojice plastových rámečků pro 2,5" disky, přičemž jednotná rozteč otvorů dovoluje umístění těchto rámečků kdekoliv v rozsahu perforované plochy. Dva rozměrné obdélníkové otvory ve stropě tunelu se budou hodit ke snadnému protažení veškeré kabeláže ke konektorům na spodním okraji základní desky a také ke dvojici instalovaných disků.

NZXT H500i – jednoduchá, chytrá a pohledná ATX skříň
i Zdroj: PCTuning.cz

Pohled na zadní stranu skříně nám odhaluje sedm standardních horizontálních pozic pro přídavné PCIe karty a dvě nadstandardní pozice vertikální. V tomto ohledu je na tom H500i lépe, než vrcholový model H700i, jemuž vertikální pozice chybí. Samostatně upevněné a bohatě děrované záslepky zlepšují odvod ohřátého vzduchu z interiéru, hlavní podíl na odvodu vzduchu však mají dva standardně osazené 120mm ventilátory. První s nich našel své místo v prostoru nad záslepkami, vedle I/O panelu základní desky.

Poznávacím znamením skříní série H je zajímavě tvarovaný svislý pás z bíle lakovaného plechu. Tento pás vystupuje ze stropu tunelu a s drobným odstupem kopíruje vnitřní prostor skříně až přibližně do poloviny výšky, kde se jeho odstup zvětšuje. Kromě estetické funkce pás ukrývá přímý pohled na rozměrný otvor pro průchod kabeláže ze zadní strany přepážky ke konektorům základní desky. Jeho horní část pak umožňuje upevnění případných prvků vodního chlazení.

Ve vzdálenosti 45 mm od plechu čelní stěny skříně se nachází odnímatelný plechový rám s otvory pro upevnění až dvojice ventilátorů rozměru 120/140 mm, případně radiátoru vodního chlazení do velikosti 280 mm.

NZXT H500i – jednoduchá, chytrá a pohledná ATX skříň
i Zdroj: PCTuning.cz

Druhý ze standardně instalovaných ventilátorů vidíme na stropě skříně. V obou případech se jedná o skříňovou verzi modelu Aer F120, jehož maximální otáčky mohou dosáhnout rychlosti 1200 + 200 ot./min. Při této rychlosti každý z ventilátorů zajistí průtok vzduchu 50,42 CFM, což odpovídá 85,66 m³/h. Maximální hladina hluku ventilátorů činí 28 dB(A). Do šasi skříně jsou upevněny přímo plast na kov, bez jakýchkoliv podložek eliminujících přenos případných vibrací. Oba ventilátory jsou již z výroby napojeny na řídicí jednotku skříně.

Standardní výbava skříně NZXT H500i zahrnuje také dva RGB LED pásky. Jeden z nich našel své místo na stropě skříně a stejně jako ventilátory je již z výroby připojen k řídicí jednotce skříně. Jedná se o průchozí pásek z tvrdého plastu, na němž je osazeno deset RGB LED diod. Ke druhému pásku se dostaneme až později z opačné strany skříně.

NZXT H500i – jednoduchá, chytrá a pohledná ATX skříň
i Zdroj: PCTuning.cz

Primitivně je řešen prachový filtr u ventilátoru na stropě skříně. Plastovou mřížku na vnitřní straně stropního plechu drží samotný ventilátor. Pokud bychom kvůli čištění potřebovali filtr vyjmout, musíme nejdříve sundat skleněnou bočnici a pak demontovat ventilátor. V praxi budeme filtr čistit spíše bez jeho demontáže, jen z horní strany pomocí vysavače

NZXT H500i – jednoduchá, chytrá a pohledná ATX skříň
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama