Předvánoční servis – přehled nejlepších sedmnáctek
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Předvánoční servis – přehled nejlepších sedmnáctek

Předvánoční servis – přehled nejlepších sedmnáctek

Jiří Zahrádka

Jiří Zahrádka

29. 11. 2011 03:00 64

Seznam kapitol

1. Vodítka pro koupi 2. Acer 3. Asus 4. Fujitsu 5. Hewlett-Packard
6. Sony 7. Toshiba 8. MSI, Lenovo, Dell 9. Zhodnocení

Na notebooky nezbývá na PCTuningu příliš mnoho prostoru, takže si dneska uděláme rovnou velký souhrn předvánočního trhu s velkými notebooky. Kromě běžného výčtu dostupných modelů jsme si ty nejlepší také půjčili a otestovali. Který z nich je numero uno pro případnou koupi a čeho se držet při výběru?

Reklama

Co najdete v testu

Otestovat jsme chtěli jen to nejlepší, konec konců levné sedmnáctky jsme si ukázali před prázdninami. V průběhu vybírání jsme ale narazili na menší problém,  kdy někteří výrobci nabízí v 17" kategorii jen celkem obyčejné modely, které mají do „toho nejlepšího“ daleko. U Sony jsme proto sešli z cesty a na testík zapůjčili 16" model s 3D displejem a u Aceru zapůjčili ke standardnímu 17,3" modelu ještě jednu luxusní 18,4" obludu. Ti výrobci, kteří nemají v nabídce nic speciálního, nebo neměli notebooky k zapůjčení, budou zmíněni pěkně pohromadě v předposlední kapitole.

V den D se nám sešlo mnoho krásných kousků, jejichž cena je navzdory vysokému výkonu zpravidla velmi rozumná. Ještě před rokem byste museli připlácet tisíce korun navíc. K velké smůle nám už několik týdnů oslabuje koruna, takže přesně na Vánoce a na začátku nového roku budeme mít ceny výše než nyní. Ještě v době příprav článku koncem října jsme byli až o 2000 Kč níže než dnes a bude ještě hůř.

Předvánoční servis – přehled nejlepších sedmnáctek
i Zdroj: PCTuning.cz

I tak můžeme spokojeně mlaskat nad nabídkou výrobců, protože to, jaký výkon si dnes můžeme koupit za ceny od přibližně 25 tisíc korun, tady ještě nikdy nebylo. Například nejlevnější notebooky testu HP a Asus obsahují velmi slušné grafické karty (6770M, resp. GT555M), výkonné čtyřjádrové procesory a přitom jsou dostupné už od 24, resp. 26 tisíc Kč.

Vodítka pro koupi

S potěšením lze také konstatovat, že kvalita všech vyzkoušených notebooků byla velmi solidní. Zdá se, že výrobci už přišli na ideální poměr výrobní ceny / kvality, takže už většinou nehrozí, že si koupíte rozvrzaný krám, který nevydrží ani do konce záruky. Jediným úskalím může být kvalita použitých komponent, především základních desek, u kterých mohou odcházet třeba porty. Méně se šetří na displejích, s příchodem lesklých panelů a LED podsvícení šla kvalita zobrazení nahoru. Matných displejů je jako šafránu (případně ještě méně), najdeme je spíše jen u profi modelů. Jeden takový najdete u Sony.

Při koupi si nejděte na internetu několik konfigurací, které se vám zdají optimální z hlediska ceny a výkonu. Určitě nekupujte naslepo, a to ani na doporučení z nějaké seriozně se tvářící recenze. Jděte do obchodu a předem vybrané modely si prohlédněte a „osahejte“. Hodně to pomůže vašemu rozhodování, protože najednou budete moci sami zhodnotit kvalitu displeje, nebo jak se vám píše na klávesnici. Z recenze budete mít jen názor někoho jiného, a co vyhovuje jednomu, nemusí se líbit druhému.

Velmi dobře jsme na tom také s přístupem prodejců, takže v případě, že se vám notebook nebude líbit třeba z pohledu vyšší hlučnosti, můžete jej vrátit. V e-shopech na to máte ze zákona 14 dní. Kamenné prodejny to povinné nemají, většina velkých prodejců ale nabízí například 10 dní. S těmi menšími se lze operativně domluvit přímo při výběru. Konkurence je velká, a tak se snaží vyjít vstříc.

Do fáze vrácení by se ale měli dostat jen opravdu nespokojení zákazníci, takže jak být naprosto spokojený? Stanovte si od začátku požadavky – existují notebooky pro kancelář, domácnost, cestování, hry a náročnou práci:

  • kancelář – postačí dvoujádrový procesor, 3 GB operační paměti a menší disk. Této kategorii odpovídá nejlevnější sorta notebooků s usedlým designem a procesory Intel Celeron / Pentium / Core i3 nebo nová AMD Zacate. Nejvýhodněji vycházejí notebooky s úhlopříčkou 15,6", kde je největší konkurence
  • domácnost – kromě office aplikací budete chtít určitě přehrávat filmy a mít otevřených hodně záložek v prohlížeči, což je náročnější na paměť (alespoň 4 GB) a místo na disku (500 GB by mohlo na dva roky stačit). Tím největším rozdílem je pěkný design, za který budete muset připlatit. Nejčastějším procesorem je dvoujádrový Intel Core i5, který můžeme jedině doporučit, grafická karta postačí integrovaná. Displej je ideální s úhlopříčkou 15,6" a vyšš
  • cestování – v současné době nastupují na trh ultrabooky, které mají výdrž 5 až 8 hodin, hmotnost do 1,5 kilogramu a velmi tenké šasi. Na cesty lze jinak doporučit i modely s procesory AMD Brazos, u kterých oproti ultrabookům ušetříte několik tisíc, vyloženě špatně ale na tom nejsou s výdrží ani běžné notebooky s procesory Core i3/i5. Hodí se úhlopříčka 14,1" a menší, velmi dobrý poměr výkon / mobilita poskytují 13" modely
  • hry – prim zde hraje grafická karta, což je při dnešní nabídce desítek grafik od AMD a nVidie kapitola sama o sobě. Doporučit lze určitě tento přehled, po prokliku na vybranou grafiku pak uvidíte vlevo dole i naměřené hodnoty ve hrách. Velmi však záleží na procesoru, vybírejte Core i5 nebo i7. Pozor, zatímco dříve byly i5 dvoujádrové procesory a i7 čtyřjádrové, dnes najdeme dvoujádra i mezi i7. Od nižší řady se liší rozšířenou cachovací pamětí a vyššími základními frekvencemi. Většina her nedokáže čtyřjádra plně vytížit, takže pokud koukáte na finance, postačí výše taktované dvoujádro. 4 GB paměti jsou minimem, vhodnější je 6 GB a více. Neplatí, že pevný disk pro herní notebook musí mít bezpodmínečně 7200 otáček, jak jsme si ukázali v tomto srovnání, rozdíly nejsou nijak dramatické. Úhlopříčku volte 15,6" a vyšší
  • náročná práce – za náročnou práci považujme třeba střih videa, kde naplno využijete výkon čtyřjádrových procesorů a alespoň 8 GB paměti. Ideálním jsou úhlopříčky displejů od 17,3" výše, neboť se do velkých šasi vejdou dva pevné disky a notebooky také nabídnou větší počet konektorů. V dnešním přehledu se setkáte s notebooky převážně z této kategorie.

Parametry notebooků v přehledu

Předvánoční servis – přehled nejlepších sedmnáctek
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama