Předvánoční servis – přehled nejlepších sedmnáctek | Kapitola 4
Seznam kapitol
Na notebooky nezbývá na PCTuningu příliš mnoho prostoru, takže si dneska uděláme rovnou velký souhrn předvánočního trhu s velkými notebooky. Kromě běžného výčtu dostupných modelů jsme si ty nejlepší také půjčili a otestovali. Který z nich je numero uno pro případnou koupi a čeho se držet při výběru?
Fujitsu přejmenovalo většinu své nabídky do jediné řady – populární Lifebook. Pracovní stanice pak nesou jméno Celsius. Hlavním cílem Fujitsu jsou pracovní notebooky, domácnosti jdou tak trochu mimo něj.
Lifebooky mají několik řad, pro profi nasazení jsou to modely z řady P, T, S a E, pro domácnosti jsou písmenka zdvojená na NH, LH, SH, AH. Nejlevnější kancelářskou řadu pak zastupují 15,6" modely A, u kterých stojí za zmínku, že mají jako jedny z mála notebooků na trhu matné displeje.
Všechny čtyři domácí řady se od sebe hlavně úhlopříčkou, ale také i konfigurací a stupněm výbavy... Společný vždy zůstává design.
Zleva řada SH, LH a AH
My vyzkoušeli notebook z nějvětší řady NH, ve které najdeme varianty se 17,3" a 18,4" displejem. Fujitsu zaslalo menší variantu se solidní diskrétní grafikou. Větší model má pouze integrovanou, a je tak dokonce levnější.
Fujitsu Lifebook NH751
Hned po vybalení se nám líbilo, že má Lifebook vlastní identitu. Design není nijak extravagantní a nesnaží se ohromit, i tak není podobný žádnému jinému notebooku na trhu a vyhýbá se opisování od konkurence. Konstrukce je navíc povedená, šasi je tuhé a víko displeje pevné, čemuž hodně pomáhá skleněný kryt displeje.
Při delší práci jsme ale přece jen začali odhalovat pravou tvář pozlátek, která navozují dojem robustního stroje. Klávesnice je odolná proti polití tekutinou, na druhou stranu nesmí být podle manuálu kapaliny moc. Stříbrné prvky okolo klávesnice a displeje jsou pouze plastové, trochu se obáváme o pozdější odření laku. Notebook je vybaven subwooferem na spodní straně, audio ale znělo snad nejhůře ze všech testovaných kousků. Elegantní černé plasty vypadají krásně po rozbalení nebo na fotkách, ale brzy se zanesou prachem a otisky prstů.
Jako jediný notebook v testu má Lifebook dvoujádrový procesor. Je na tom vidět postupný nástup zmatků ve značení procesorů od Intelu – zatímco dříve bylo vše jasné a i7 byla čtyřjádra, dnes se nám to pěkně míchá. Použitý procesor 2620M se navíc velmi podobá 2630QM, které mají ostatní testované notebooky. Výkon tohoto dvoujádra je u vícevláknových úlohách slabší, vzhledem k vyššímu maximálnímu taktu (3,2 místo 2,9 GHz) ale v těch jednovláknových vítězí.
Pokud se se vším srovnáte, což možná nepůjde při ceně přes 30 tisíc korun úplně snadno, získáte solidní notes pro zábavu i práci. Displej je kvalitní a snese srovnání třeba s Asusem, který je jen o malinko barevnější. Podsvícení i náhledové úhly jsou skvělé.
Klávesnice je nadprůměrně dobrá, pevně podložená se standardním rozložením, plus má i za příjemný tichý zvuk při psaní. Trpí bohužel tím samým, čím většina dnešních notebooků – nemá dostatečně oddělené skupinky kláves. Numerický blok kláves by si zasloužil větší mezeru od zbytku klávesnice, to samé funkční klávesky F1-F12. Úplně nadšení jsme nebyli ani ze zastrčené klávesy Del, kterou uživatelé často používají a při psaní naslepo ji mohou míjet. Pravý horní roh v numerickém bloku by byl zajisté praktičtější.
Na Lifeboocích se odtržení od Siemensu nijak zvlášť neprojevilo, stále jde o slušné stroje za celkem přijatelné peníze. Na takové HP, Acer nebo Asus ale stále ztrácí, ať už se jedná o slabší konfiguraci nebo nepatrně vyšší cenu. Dalo by se říci, že NH751 je dobrý počítač, ale konkurence je dále.
Graf ceny produktu Fujitsu Lifebook NH751 LKN:NH751M0005CZ poskytuje server Heureka.cz