Přehled držáků monitorů – aby vás nebolelo za krkem
i Zdroj: PCTuning.cz
Monitory Článek Přehled držáků monitorů – aby vás nebolelo za krkem

Přehled držáků monitorů – aby vás nebolelo za krkem | Kapitola 3

Jan Troška

Jan Troška

30. 1. 2012 15:00 18

Seznam kapitol

1. Tabulkový přehled 2. Ergotron Neo-Flex Extend LCD Arm 3. Ergotron Neo-Flex LCD ARM 4. Lenovo ThinkCentre Extend Arm (Radial Arm)

Málokterý majitel plochého LCD monitoru si uvědomuje možnosti, které nabízí osm závitů pro uchycení VESA držáku na odvrácené straně displeje. Díky nim lze totiž i z obyčejného displeje se stojanem bez možnosti jakékoliv manipulace nastavit monitor do ideální ergonomické polohy. Potřebujete k tomu jen správný držák s ramenem.

Reklama

Poměrně malý držák s jednodušší konstrukcí, jehož montáž je složitější než u vyšších modelů z produkce Ergotronu. Subtilní konstrukce na první pohled napovídá, že má nižší nosnost i omezenější funkce, i tak se ale jedná o pěkný a hlavně designový držák, který ocení především v reprezentačních prostorách s omezeným místem na pracovní ploše a kde nebudou potřebovat monitorem často manipulovat.

Úchyt i celé rameno tohoto držák jsou již v balení smontovány, ale uživatel si musí sám našroubovat redukci malého a velkého VESA uchycení. Tato redukce drží na čtyřech malých šroubech a podle nás představuje slabé místo celého ramene, i když nic s doporučovanou hmotností do osmi kilogramů by jeho pevnost nemělo ohrozit. Každopádně doporučujeme hlavici ramene čas od času utáhnout.

Aretační šrouby nastavení úhlu kloubů ramene jsou skryty uvnitř kloubů a před nastavením i po něm je nutné povolit, a poté zase pořádně utáhnout.

Přehled držáků monitorů – aby vás nebolelo za krkem
i Zdroj: PCTuning.cz

Montáž panelu na VESA úchytku je asi lepší provádět před uchycením stojanu ke hraně stolu, protože tak se bude lépe upevňovat, ale na druhou stranu po uchycení monitoru k ramenu se bude celý systém špatně uchycovat na stůl, takže instalaci i v tomto případě doporučujeme provádět ve dvou nebo velice, velice opatrně.

Největší obtíže nám činilo výškové nastavení monitoru, které jsme se snažili provést pomocí jednoho ze dvou přítomných aretačních šroubků, ale pouze po nahlédnutí do manuálu jsme zjistili, že je nutné zmáčknout palcem a ukazovákem kloub a druhou rukou opatrně nastavit výšku. V manuálu je správně uvedeno varování, že při této činnosti může v případě nepozornosti dojít k pádu monitoru až na pracovní plochu. Výškové nastavení je u tohoto držáku nejhorší a nejméně bezpečné ze všech testovaných modelů. Ani v tomto případě manuál neobsahuje český návod.

Ergotron MX Desk Mount LCD Arm

Elegantní stojan z leštěného hliníku s nejvyšší nosností mezi testovanými kusy bohužel rovněž nevyniká snadnou instalací ani podivuhodnými parametry nastavení polohy panelu. Nejprve ze všeho je třeba stejně jako u držáku Lenovo sešroubovat úchytný systém pro přidržení stojanu na desce pracovního stolu, který byl u všech ostatních testovaných držáků Ergotron již v krabici předmontován.

Přehled držáků monitorů – aby vás nebolelo za krkem
i Zdroj: PCTuning.cz

Po přichycení ramene ke hraně stolu je třeba našroubovat monitor na pevně uchycený VESA rámeček, takže instalace není příliš pohodlná a zvlášť v případě větších a těžších panelů důrazně doporučujeme montáž ve dvou. Možnosti nastavení ramene jsou omezené, monitor nelze otáčet o 360°, ale pouze o 180° okolo úchytné tyče. Natočení do režimu portrét sice možné je, ale pouze na jednu stranu a o 90°, takže panel nelze otočit „hlavou dolů“. Monitor lze zvednout v rozsahu 17 cm, ale postup jeho aretace na potřebnou výšku je potřeba nalézt v manuálu, protože aretační šroub je dobře skryt v mechanice pružiny horní části ramene. Tímto šroubem v podstatě nastavíte odpor pružiny tak, aby odpovídal hmotnosti použitého monitoru a šlo jím pak manipulovat bez toho, aby vylétával nahoru, nebo naopak padal ke stolu. Při manipulaci s aretačním šroubem je třeba dávat pozor na to, aby nedošlo k uvolnění panelu a jeho pádu na desku pracovního stolu. Potřebné kabely vedoucí k monitoru lze skrýt do ramene.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama