pruvodce-monitory-technika-a-serizovani
Monitory Článek Průvodce monitory - technika a seřizování

Průvodce monitory - technika a seřizování

Kwolek Jirka

Kwolek Jirka

21. 4. 2004 00:00 66

Seznam kapitol

1. Základní typy obrazovek 2. Rozteč bodů a antireflexní vrstva 3. Která obrazovka je skutečně plochá? 4. Elektronika - rozkladové frekvence 5. Nokia Monitor Test - geometrie
6. Nokia Monitor Test - jas a "pumpování" 7. Nokia Monitor Test - barvy, konvergence 8. Nokia Monitor Test - ostrost, rozlišení 9. Nokia Monitor Test - moiré, rozlišení

Po zveřejnění článku o servisním OSD menu monitorů jsme obdrželi několik žádostí o vysvětlení některých pojmů souvisejících s monitory, případně abychom uvedli postup jak monitory seřídit (včetně odpovídajících programů). Na toto téma jsme v průběhu doby psali několikrát - málokdo si však dá tu práci s procházením starších článků, proto jsme se rozhodli publikovat souhrnný článek zabývající se touto problematikou (použili jsme fragmenty některých starších článků).

Reklama
Reklama

V první části si popíšeme základní typy obrazovek, jejich technologii výhody a nevýhody. Pokud jste v této problematice kovaní, klidně tyto kapitoly přeskočte.

Obraz na stínítku klasické obrazovky vzniká ozařováním základních barevných plošek RGB (Red, Green, Blue) - tzv. luminoforů (anglicky phosphors) přes masku s otvory nebo proužky elektronovým paprskem. Když se rovnoměrně ozáří všechny sousední RGB plošky vznikne pak dojem jediného bílého bodu. Veškeré odstíny se vždy skládají s různého poměru záření tří základních složek.

Různé typy masek

Pokud vezmeme jako kritérium druh a provedení masky, existují dvě zásadní kategorie:

Průvodce monitory - technika a seřizování
Průvodce monitory - technika a seřizování


Obrazovky s bodovou / "invarovou" maskou (soustava "trio" RGB otvorů).

Průvodce monitory - technika a seřizování
Průvodce monitory - technika a seřizování


proužkové obrazovky  (Aperture Grille Mask) - np. typu Trinitron, Diamondtron..

Zde je třeba říci, že jednotlivé typy masek mají své horlivé odpůrce a také příznivce.

Proužkové obrazovky (Aperture Grille)

Trinitrony a Diamondtrony nabízejí obecně větší luminanci a kontrast z důvodu "hustší" efektivní zářivé plochy. V profesionálním DTP (Desk Top Publishing) je "zářivost" štěrbinových obrazovek dokonce mírně na škodu - v tomto oboru se jedná o věrnost tisknutelných barev - tiskem však nikdy nedosáhneme takto zářivých tónů. Je pravda, že v ostatních oborech je vysoký kontrast a luminiscence spíše žádaná.

Průvodce monitory - technika a seřizování

Na 4x zvětšeném detailu obrazovky Sony Trinitron (tm) je vidět technologický stabilizační proužek. V případě 15" modelů je pouze jeden, v případě 17" - 21"-tek jsou tyto proužky dva: vzdálené cca 8 cm od horního a spodního okraje obrazovky. Stabilizační proužek (damping wire) slouží ke stabilizaci a fixování soustavy pruhových barevných luminoforů. I když je velmi málo viditelný, mnozí jej považuji za zásadní rušivý element.

Invarové / bodové obrazovky

Průvodce monitory - technika a seřizování

Před barevnými luminofory uspořádanými do RGB trojic (proto se někdy používá i název "dot trio") je umístěná maska s otvory (jejich rozteč je pak nazývána "dot pitch") přes které procházejí elektronové paprsky. Část energie paprsků dopadá na masku, ta se zahřívá - proto je maska zhotovena ze speciální "invarové" slitiny s malou teplotní roztažností.

Průvodce monitory - technika a seřizování

Invarové masky (ovšem ve vysoce profesionálním provedení!) pak na oplátku nabízejí často ostřejší detaily - díky přesně definovaným bodům. Výroba těchto obrazovek je navíc mnohem levnější. Z dlouhodobého hlediska jsou však tyto obrazovky na stálém ústupu.

Varianty a inovace

Základní typy daly postupem času vzniknout dalším, zdokonaleným verzím a variantám.

Průvodce monitory - technika a seřizování


Enhanced Dot Trio - otvory jsou protáhlého, elipsovitého tvaru...

Zdokonalené invarové obrazovky jsou np. CromaClear, ClearFlat a Dynaflat (velmi populární obrazovky od firmy Samsung).

Firma LG používá například u svých CRT obrazovek Flatron (mimo levnou řadu Flatron ez) štěrbinovou masku bez stabilizačních drátků.

Průvodce monitory - technika a seřizování

Průvodce monitory - technika a seřizování
Průvodce monitory - technika a seřizování


Štěrbinové obrazovky bez stabilizačních drátků:
Slot Mask
- proužky jsou uspořádány do baterii.

Cílem vývoje je zde snaha spojit výhody (a odstranit nevýhody) obou (dot /slot) koncepcí.

Výhody a nevýhody jednotlivých typů masek

Různé typy masek mají své specifické "podání obrazu". Invarové masky nemají tak zářivý obraz, horší je i rovnoměrnost podání barevných ploch (homogenita barev). Další nevýhodou je, že horizontální linie (viz. níže) jsou poněkud zubaté - podívejte se na horizontální linie testovacího křížku a řady písmen "Me". Výhodou u špičkových invarových obrazovek je dobrá celková ostrost obrazu (obraz ve vysokých rozlišeních se trochu "rozpadá na jednotlivé pixely").

Jakoby mřížkový, mírně "mikro-dlaždičkový přednes" monitoru LG 915FT+ v rozlišení 1600x1200 (obrazovka Flatron, Slot Mask).

Průvodce monitory - technika a seřizování


LG 915FT+

Zvětšený obraz monitoru NEC FE950+ v rozlišení 1600x1200 (Diamondtron, Aperture Grille Mask). Přes trochu méně ostré podání jsou malé detaily čitelnější (podívejte se na písmena "Me" a porovnejte je s obrázkem nahoře):

Průvodce monitory - technika a seřizování


NEC FE950+

Trinitron a Diamondtron nabízí rovné vodorovné linie, bezkonkurenční kontrast i jas.

V obecné rovině záleží více na kvalitě provedení a seřízení, než na typu obrazovky. Pokud bych měl však nějaký typ doporučit, pak by to nejspíše byly Trinitrony a Diamondtrony (Sony, NEC, Mitsubishi) - tedy pokud vám nevadí stabilizační drátky.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning