Recenze Gigabyte RTX 5070 Ti Gaming OC 16G. Taktujeme na úroveň RTX 5080 | Kapitola 2
Seznam kapitol
Grafika Gigabyte RTX 5070 Ti Gaming OC 16G ilustruje všechny obecné přednosti karet RTX 5070 Ti, zejména možnosti přetaktování, ale zvedá cenu.
Zpracování
Na tomto místě můžete mít trošku déjà vu, pokud jste četli recenzi karty Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming OC 16G. Mezi oběma modely jsem nenašel žádný rozdíl a musel jsem se od sebe rozpoznávat pomocí štítku od výrobce, shledal jsem je zcela totožnými. Chvíli jsem i přemýšlel, jestli si neudělám srandu, neušetřím práci a nenafotím jen jednu z nich a fotky nepoužiji dvakrát, ale můžete zapátrat po zmíněném štítku a ujistit se, že tomu tak není ;-)
Chladič je pro RTX 5070 Ti předimenzovaný a jednoznačně si takovouto grafiku budete pořizovat zejména v případě, že ji chcete přetaktovat. Mimo to má i nějaké pokročilé vizuální prvky, podsvícení se nachází za ventilátory, které jej svým pohybem někdy překrývají a zejména při jejich prvotním roztočení to vytváří zajímavý efekt. Logo Gigabytu je také podsvícené a můžete jej překrýt průsvitným šoupátkem. Pro hračičky zajímavé, pokud ovšem s velkou a těžkou kartou manipulujete v těsných prostorech, nechcete ji držet za pohyblivou součástku, takže máte omezenější možnosti.
Zadní plát je kovový a Gigabyte se chlubí jeho zahnutím na horní hraně. To pomáhá se strukturální pevností, nicméně v praxi toto zahnutí mírně znesnadňuje změnu přepínače duálního BIOSu. Při troše stahy jej změníte, ale uživatelé s většími prsty mohou mít obtíže.
Už jen podle velikosti chladiče a robustnosti karty poznáte, že se jedná o kvalitní konstrukci s dobrým chlazením. Karta potřebuje odvést teplo ekvivalentní 300 až 360 W příkonu celé karty (TBP).
Na grafiku se z pohledu její konstrukce vždy musíme dívat jako na kompromis mezi výkonem, příkonem, teplotami, hlučností, rozměry a cenou. Zlepšení jednoho parametru negativně ovlivní jiný a výrobce musí hodně balancovat a optimalizovat. Zde je jasné, že Gigabyte trošku zmenšil chladič oproti dalším RTX 5080, aby se hodil i pro RTX 5070 Ti, byť je zde i tak hodně velký.
Napájecím konektorem je 12VHPWR, veškeré kontroverze teď ponecháme stranou. Gigabyte jej mírně zapustil níže, takže není nutný výrazný ohyb kabelu (byť tento jev nestojí za novými problémy s konektorem). Přestože konektor směřuje kolmo na boční stěnu skříně, zde je vše provedeno dobře.
Zadní konektory jsou čtyři, a to ve tradičním složení 3× DP 2.1b a 1× HDMI 2.1b.