Router QNAP QHora 301W zaujme 10 GbE, WiFi 6 a SD-WAN
Sítě a Internet Článek Router QNAP QHora 301W zaujme 10 GbE, WiFi 6 a SD-WAN

Router QNAP QHora 301W zaujme 10 GbE, WiFi 6 a SD-WAN

Redakce PCT

Redakce PCT

5. 3. 2021 03:00 7

Seznam kapitol

1. QNAP QHora 301W 2. Zaostřeno na QNAP QHora 301W 3. QNAP QHora 301W - instalace 4. SD-WAN - teorie
5. SD-WAN v QNAP praxi 6. Kompatibilita 10 GbE 7. Testy rychlosti a závěr

Firma QNAP zkouší prorazit se svým řešením SD-WAN, což je „zabiják MPLS“. Právě SD-WAN je pro firmy velké téma, podobně jako kdysi bývala virtualizace v oblasti serverů. Pokud se jen trochu zajímáte o IT, určitě si přečtěte část o SD-WAN. Navíc nabídne rychlý 10 GbE a Wi-Fi 6.

Reklama
Reklama

Tento článek nepatří do cyklu Domácí síťování. Ale pokud se jen trochu zajímáte o IT, pokud jste někdy alespoň slyšeli o virtualizaci počítačů a serverů, určitě si ho přečtěte. Zdá se, že můžete virtualizovat i sítě. Proč to dělat? Na to v článku naleznete odpověď. Určitě je dobré si o tom přečíst.

QNAP QHora 301W

QNAP QHora 301W je zajímavé zařízení, stačilo by málo, aby dostalo ocenění za přínos v podobě SD-WAN. Nebýt těch několika drobností, které mně osobně zkrátka hodně chybí.

Cena ve vyhledávačích
Cena ve vyhledávačích

QNAP QHora 301W je spíš typické firemní zařízení, nemá RGB podsvícení s blikátky a extravagantním gaming designem. Sněhově bílá krabička ale v sobě skrývá hodně zajímavé funkce, které nenajdete ani u podstatně dražších routerů. Náročnému uživateli nabídne minimálně extrémní rychlost dvou portů 10 GbE, které budou samozřejmě fungovat i s 5 nebo 2.5 GbE. 

Zařízení je pěkné, tělo je částečně kovové s plastovým krytem.

QNAP QHora 301W
QNAP QHora 301W

Vzhled samozřejmě není to hlavní, mnohem důležitější jsou schopnosti zařízení.

QNAP QHora 301W
QNAP QHora 301W

Má celkem 6 (2+4) síťových portů z toho dva porty pro 10 GbE pro připojení počítačů či serverů NAS s vysokými nároky na přenosové rychlosti a čtyři univerzální 1 GbE.

Hardware je obstojný, počínaje čtyřjádrovým procesorem ARM, 1 GB RAM a konče 4GB interním úložištěm.

Popis hardware
Popis hardware

Detailní popis a další informace jsou samozřejmě na stránce zařízení.

Klíčové vlastnosti
Klíčové vlastnosti

Tou skvělou firemní vychytávkou je především SD-WAN, kterou si popíšeme dále. Dva metalické porty  10 GbE se také hodí – nezapomeňte, že je lze připojit i na 5 nebo 2.5 GbE a časem třeba upgradovat na vyšší rychlost. Wi-Fi 6 je dneska už v podstatě běžná technologie, duální Wi-Fi 6 (2.4 GHz i 5 GHz) také. Wi-Fi pro hosty a rychlé vyhledání pomocí utility jsou také spíš běžné věci. Samozřejmě užitečné.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning