Šéf nVidie: „Fermi měla problémy už od začátku“
„Představte si, že my všichni jsme stream procesory, nemůžeme spolu ale komunikovat, protože jsme hluší a němí“
V překvapivě upřímném rozhovoru se Jen-Hsun Huang, ředitel nVidie, rozpovídal o příčinách, jež stály za zpožděním GPU na architektuře Fermi. Ve svém projevu novinářům vysvětluje, že ačkoliv návrhy na papíře vypadaly skvěle, v praxi nebyly dobře proveditelné, a nakonec ani praktické. GPU GF100 obsahuje 3 miliardy tranzistorů a plně aktivovaný jádro může využívat až 512 CUDA (stream) procesorů – na 40 nm výrobní technologii se jedná o nesmírně velký a složitý čip.
„Vše jsme museli nakonec překopat“ řekl Jensen
Podle Jensena se sestává ze tří nejdůležitějších částí – výpočetních jednotek aneb stream procesorů, L2 cache a fixních jednotek, které jsou navzájem propojené hustou řadou spojů, nVidia vybranou metodu spojování nazývá „Fabric“. Jádru GF100 měla umožnit rychlou komunikaci výpočetních jednotek s jeho dalšími částmi.
V době, kdy nVidia obdržela z TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) první vzorky, zjistila, že SMs (stream procesory) jsou funkční, ale nejsou schopné komunikovat spolu navzájem. Síť metalických spojů byla zřejmě tak hustá, že se jednotlivé signály rušily, čímž bylo zamezeno jejich spolupráci.
„Představte si, že my všichni jsme stream procesory, nemůžeme spolu ale komunikovat, protože jsme hluší a němí“ řekl Huang. V rozhovoru dále uvedl, že Fermi vyvíjeli dva odděleně pracující týmy – jedna skupina měla na starost fyziku (technickou stránku věci), druhá architekturu (návrh čipu). Problém se nakonec podařilo vyřešit, avšak žádná z nich se nechtěla přiznat k zodpovědnosti. Doposud tak není zřejmé, na čí straně problém vznikl.
,
Hexus