Technologie NVIDIA NeRF vytvoří z 2D fotky 3D scénu dřív, než stačíte mrknout
i Zdroj: NVIDIA
Novinka Technologie NVIDIA NeRF vytvoří z 2D fotky 3D scénu dřív, než stačíte mrknout

Technologie NVIDIA NeRF vytvoří z 2D fotky 3D scénu dřív, než stačíte mrknout

Miroslav Ježek

Miroslav Ježek

25. 3. 2022 18:00

Vytvoření kompletní scény z pár fotek nikdy nebylo rychlejší a výsledek je víc než přesvědčivý. Budeme si moci z pár fotek vytvořit vlastní svět?

Reklama

Tuto zázračnou techniku odhalila NVIDIA na konferenci vývojářů GTC. Nejprve pár slov jak to funguje. Samozřejmě se tak děje za pomoci umělé inteligence a strojového učení. Celý proces se nazývá „převrácený rendering“ a při něm AI odhaduje, jak se světlo chová ve skutečnosti. To umožňuje výzkumníkům rekonstruovat 3D scénu z několika 2D fotek pořízených z různých úhlů. Nu a společnosti NVIDIA se povedlo vytvořit postup „multi-resolution hash grid encoding“, který to dělá prakticky okamžitě, jelikož je optimalizovaný pro firemní GPU.

Tento vynález posléze aplikovali na technologii NeRF (Neural Radiance Field – neurální síť). Umělá inteligence se vše potřebné naučí během několika sekund z pár tuctů fotografií a pak už v řádu milisekund vyrenderuje výslednou scénu. Společnost zmiňuje, že čím víc fotek, tím lépe (překvapivě) a pokud možno nemávat foťákem jak na prvního máje. Scéna pak bude rozmazaná. Jde to tak daleko, že NeRF dokáže vyplnit jisté mezery odhadováním barvy a směru světla ve scéně. To znamená, když na některých fotkách objekt vidět je, dejme tomu sloup, a na dalších není, umí tyto překážky kompenzovat.

Technika se dá použít pro vytváření virtuálních avatarů nebo celých prostředí, případně konstruování 3D map, trénink robotů autonomních vozidel a tak dále. Možností je hromada.

Zdroj: NVIDIA

Grafické karty pro tvoření vlastních 3D scén nakoupíte u CZC

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama