
Tegra 3: smartphony a tablety dostanou výkon počítačů
Čekají nás úžasné věci. nVidia představila SoC, které přináší nejen ďábelský výkon, na který jsme zvyklí ze současných počítačů, ale i nižší spotřebu energie.
Společnost nVidia odhalila dnes ráno všechny detaily o novém čipu do mobilních zařízení Tegra 3. O něm jsme na našem magazínu napsali v průběhu roku již několik článků, k oficiálnímu představení došlo teprve před několika hodinami.
Nový čip, kterému se také přezdívá Kal-El, což je pravé jméno komiksového hrdiny Supermana, přinese do tabletů a smartphonů výkon srovnatelný s dnešními běžnými notebooky a počítači.
se na detailní specifikace čipu Tegra 3

Čipset Tegra 3 disponuje čtyřmi procesorovými jádry Cortex-A9 s taktem až 1,3 GHz, ale také úsporným pátým jádrem („companion core“), kterému se říká společník, pro běh nenáročných úloh a grafickým procesorem s dvanácti jádry. Grafický výkon oproti současné generaci vzrostl trojnásobně.
Nebude to moc žrát?
Páté jádro najde své využití při nenáročných úkonech, to jest při přehrávání hudby, procházení menu, apod. A také v stand-by režimu, tedy při nečinnosti, kdy vám zařízení leží pouze na stole. Společník v případě potřeby pracuje až na taktu 500 MHz. S tím, jak rostou nároky na výkon, se doplňkové jádro vypne a jedno po druhém se aktivují plnohodnotná jádra procesoru. nVidia tento systém nazývá Variable Symmetric Multiprocessing (vSMP)
Výhodou nového čipsetu je tak nejen vysoký výkon, který byl donedávna vyhrazen pouze běžným počítačům, ale také nižší průměrná spotřeba energie, než dosahuje Tegra 2. Přístroje s Kal-Elem by tak měly vydržet na jedno nabití déle než přístroje se současnou generací.




V případě přehrávání videa je nový čip úspornějí až o 61 procent, u hraní her přibližně o 15 procent. K novinkám, o kterých se dopsud vůbec nemluvilo, můžeme zařadit podporu proprietární technologie 3D Vision. Celé to bude fungovat následovně: Tegra 3 „vyrobí“ stereoskopický 3D obraz a přes HDMI jej pošle do televizoru, který je 3D schopný zobrazit.
Podívejte se, jak funguje dynamické přepínání jader v Tegra 3:
A kde všude budete moci tento ďábelský výkon využít? No především v oblasti zábavy, a to zejména při hraní videoher. V současné době již vzniká patnáct exkluzivních titulů, které prý dokáží naplno využít potenciál nového SoC. Do konce by se v Tegra Zone mělo nacházet přibližně čtyřicet her.
K čemu takový výkon? No přeci hlavně na hry
Hry na tabletech a smartphonech budou znovu o něco propracovanější. Prostředí bude detailněji vyrenderované, jednoduché hříčky jsou minulostí. Tablety a smartphony se stávají zároveň i herní platformou, se kterou se musí počítat.
nVidia se také pochlubila novou technologickou ukázkou Glowball 2. Pokud si vzpomínáte na původní demo, které bylo prvně prezentováno na veletrhu Computex, tak si nenechte ujít ani tuto ukázku, stojí opravdu za to.
První tablet, aneb budoucnost je optimistická
Prvním zařízením s SoC Tegra 3 bude multimediální tablet Asus Eee Pad Transformer Prime, pokračovatel populárního modelu Transformer, který se bude znovu prodávat s dokovací stanicí (nebo bez), která z něj v okamžiku udělá malý laptop.

Tablet má 10,1“ displej s rozlišením 1280 × 800 pixelů a skvelé rozměry – chlubí se tloušťkou pouze 8,3 mm. V prodeji se objeví s operačním systémem Android 3.2 Honeycomb, záhy jej ale bude možné aktualizovat i na zmrzlinový sendvič. Tuto informaci mi potvrdil zástupce firmy Asustek.
Tatranka s výkonem Intel Core 2 Duo T7200
Do konce roku se pak na trhu objeví další tablety s novým čipsetem. V příštím roce bychom se pak měli dočkat i jeho premiéry v oblasti smartphonů. První vlaštovkou se stane zřejmě model Edge od tchajwanského výrobce HTC, přestože nVidia tyto informace dosud popírá.
HTC Edge: první supersmartphone s Tegrou 3

Mělo by se jednat o zařízení s nadstandardními parametry, ať už jde o HD displej s rozlišením 1280 × 720 px a úhlopříčkou 4,7 palce nebo podporu technologie Beats Audio, kterou ocení zejména audiofilové.