PCTuning Článek

Test AMD Radeon R9 Fury X: Poprvé s HBM pro extrémní výkon

Adam Vágner
Adam Vágner
2. 7. 2015 08:00 153 Sdílej:

Seznam kapitol

1. AMD Radeon R9 Fury X: představení a parametry 2. AMD Radeon R9 Fury X: chladič a detaily 3. Testovací sestava 4. Aliens vs. Predator Benchmark 5. Battlefield 4 6. Bioshock: Infinite, Cliffs of Dover 7. Crysis 3 8. Grid 2 9. Metro: Last Light 10. World of Tanks 9.1 11. Výkon ve 4K: AvP, Battlefield, Bioshock 12. Výkon ve 4K: Cliffs of Dover, Crysis 3, Grid
13. Výkon ve 4K: Metro: Last Light, World of Tanks 14. 4K: Grid Autosport, GTA V, Watch Dogs, Far Cry 4 15. Boost u AMD Radeon Fury X: Aliens vs. Predator 16. Boost u AMD Radeon Fury X Bioshock 17. Boost u AMD Radeon Fury X: Crysis 18. Teploty 19. Chování ventilátorů 20. Hlučnost 21. Spotřeba, poměr výkon/watt 22. Cena, průměrný výkon, poměr cena/výkon 23. Závěrečné shrnutí

Otestovali jsme zatím nejatraktivnější model z nové řady grafických karet AMD – Radeon R9 Fury X – kartu s revoluční generací pamětí HBM a doposud největším a nejvýkonnějším grafickým čipem AMD s kódovým označením Fiji. Oproti starším Radeonům nabízí vyšší výkon, lepší efektivitu a dokonce i podstatně nižší hlučnost.

Reklama
Reklama

AMD sice v našem regionu nemělo na uvedení Fury X novinářské vzorky karet pro recenze, ale dostalo se alespoň na významné obchodní partnery. A protože jsme o Fury X stáli, slovo dalo slovo a Fury X k nám dorazil uvnitř sestavy HAL3000 Fury X. Počítač je postavený na platformě LGA 2011-V3, levnější variantě highendového Core i7-5820K a odpovídající skříňce.

Jde o malý a výkonný počítač koncipovaný tak, že do něj nový Radeon s vlastním vodním chlazením báječně zapadá.

Procesor Intel Core i7-5820K, 3,3GHz
Operační paměť TEAM Vulcan RED 16GB (4x4GB), 3000MHz
Základní deska ASRock X99M KILLER
Grafická karta Sapphire Radeon FURY X 4GB
Pevný disk WD RED 2TB + SAMSUNG SSD 850 EVO 250GB
Skříň BITFENIX AEGIS, červeno-černá

K HAL3000 Fury X se ale ještě vrátíme v samostatné recenzi, teď stříhám stahovací pásek a povoluji pár šroubků a jdeme na to nejzajímavější, co měl uvnitř.

AMD Radeon R9 Fury X

První, co na R9 Fury X a vůbec skoro celé řadě 300 v referenčním provedení upoutá pozornost, je design. Zapomeňte na Batmobily, černé cihly s retropruhy, ježaté cosi v podobě R9 290X, po dlouhé době jde o referenční Radeon, který působí luxusním dojmem, není přeplácaný, vypadá moderně a elegantně.

Kombinuje luxusní prvky v podobě hliníkového exoskeletu s leštěným poniklovaným povrchem, na kterém jsou upevněné pláty z měkčeného plastu.

Po osazení do skříně svítí na straně červené logo Radeon a baterie diagnostických LED nad napájecími konektory (tedy pokud ji nevypnete).

Fury X je osazený zatím nejvějším a nejvýkonnějším čipem, který AMD vyrobilo. Jako první karta využivá nový typ grafických pamětí HBM. Díky tomu výrazně narostla propustnost pamětí. Spolu s ní došlo i k významnému vylepšení dalších parametrů jádra – karta má rovnou 4096 stream procesorů a 256 texturovacích jednotek. Co se oproti R9 390X kupodivu nezměnilo, je počet rasterizačních jednotek, karta jich má stejně jako čipy Hawaii 64.

O lepší efektivitě značí údaj 275 W u typického příkonu v zátěži, který je stejný jako u pomalejší R9 390.

Karta využívá novou generaci pamětí HBM (High Bandwidth Memory), na jejímž vývoji se AMD podílelo. Hlavní výhodou oproti stávajícím pamětem GDDR5 je navrstvení několika die pamětí nad sebe a jejich připojení přes mnohem širší sběrnici (aktuálně 1024 bitů na čip).

Paměti komunikují s grafickým čipem přes interposer – destičku, na níž jsou připájené paměťové čipy i samotný GPU.

U GPU jsou čtyři paměťové čipy HBM, což dává dohromady 4096b sběrnici a díky ní i výrazně vyšší propustnost. Efektivní takt pamětí je sice podstatně nižší (1 GHz oproti 7 GHz u rychlých GDDR5), ale díky několikanásobné šířce sběrnice narostla propustnost ze 384 GB/s u R9 390X (6 GHz při 512 b) na 512 GB/s (1 GHz při 4096 b).

Další výhodou je nižší spotřeba a hlavně menší rozměry plochy potřebné pro GPU a pamětí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning