Test AMD Radeon R9 Fury X: Poprvé s HBM pro extrémní výkon
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Test AMD Radeon R9 Fury X: Poprvé s HBM pro extrémní výkon

Test AMD Radeon R9 Fury X: Poprvé s HBM pro extrémní výkon | Kapitola 20

Adam Vágner

Adam Vágner

2. 7. 2015 08:00 153

Seznam kapitol

1. AMD Radeon R9 Fury X: představení a parametry 2. AMD Radeon R9 Fury X: chladič a detaily 3. Testovací sestava 4. Aliens vs. Predator Benchmark 5. Battlefield 4 6. Bioshock: Infinite, Cliffs of Dover 7. Crysis 3 8. Grid 2 9. Metro: Last Light 10. World of Tanks 9.1 11. Výkon ve 4K: AvP, Battlefield, Bioshock 12. Výkon ve 4K: Cliffs of Dover, Crysis 3, Grid
13. Výkon ve 4K: Metro: Last Light, World of Tanks 14. 4K: Grid Autosport, GTA V, Watch Dogs, Far Cry 4 15. Boost u AMD Radeon Fury X: Aliens vs. Predator 16. Boost u AMD Radeon Fury X Bioshock 17. Boost u AMD Radeon Fury X: Crysis 18. Teploty 19. Chování ventilátorů 20. Hlučnost 21. Spotřeba, poměr výkon/watt 22. Cena, průměrný výkon, poměr cena/výkon 23. Závěrečné shrnutí

Otestovali jsme zatím nejatraktivnější model z nové řady grafických karet AMD – Radeon R9 Fury X – kartu s revoluční generací pamětí HBM a doposud největším a nejvýkonnějším grafickým čipem AMD s kódovým označením Fiji. Oproti starším Radeonům nabízí vyšší výkon, lepší efektivitu a dokonce i podstatně nižší hlučnost.

Reklama

Abyste měli lepší představu o hlučnosti karet: obyčejný volně stojící 120mm systémový ventilátor Gelid Silent 12 klasické konstrukce dosahuje při měření za stejných podmínek jako karty hlučnosti 29,5 dBA při 600 ot./min, 30,5 dBA při 800 ot./min a 32,5 dBA při 1000 ot./min.

Kvůli čerpadlu vodního chlazení, které vydává nepříjemný vysoký tón, je karta bez zátěže výrazně hlučnější, než už je v současnosti dobrým zvykem (AMD ale oznámilo, že bude tento u nových karet vyřešený). Měl jsem pocit, že se změnou výkonu ventilátoru se výkon čerpadla nemění.

Na hlučnosti chladiče se ale podepisuje i ventilátor, který je po stránce zpracování kvalitní – má lopatky zpevněné obručí po obvodu a netrpí na vibrace. Nerozbíhá se na příliš vysoké otáčky, takže není ani příliš hlučný. Jenže se u něj na různých otáčkách mění intenzita vrčení motorku a tak je někdy na nižších otáčkách hlučnější než když běží o 300 ot./min rychleji. Otázka je, zda jde o vlastnost konkrétního kusu ventilátoru, nebo jich tímto nedostatkem trpí více.

Porovnávání Porovnávání
i Zdroj: PCTuning.cz
i Zdroj: PCTuning.cz

V Crysis byl tedy ventilátor docela příjemně tichý a slyšet bylo spíš čerpadlo.

Porovnávání Porovnávání
i Zdroj: PCTuning.cz
i Zdroj: PCTuning.cz

Zato v Aliens vs. Predator byla kvůli zmiňovanému nedostatku ventilátoru karta i při nižších otáčkách větráku hlučnější a vydávaný tón nebyl moc příjemný.

Porovnávání Porovnávání
i Zdroj: PCTuning.cz
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama