Test Panasonic Toughbook FZ40: Nezničitelná 14" mašina na cesty a do terénu | Kapitola 8
Seznam kapitol
Počítač v dnešním testu je doslova obrněnec. Sice s poměrně slabým výkonem, však ale s gigantickou výdrží a téměř nezničitelným tělem. Navíc dostal dotykový displej a ohromné možnosti rozšíření pomocí modulů.
Chlazení už jsme viděli v předchozích kapitolách o hardware. Princip a provedení je jednoduché a praktické. CPU i GPU mají svůj blok s heat-pipe, které teplo odvádí k ventilátoru na spodní straně počítače.
V klidu je počítač téměř zcela nehlučný, při náročnějším zatížení CPU už ale ventilátor uslyšíte. Nižší spotřeba komponent se ale pozitivně projevuje, hlučnost je stále snesitelné úrovně. Počítač rozhodně není tichý, ale dá se to akceptovat.
Teplota CPU
Notebook v plné CPU zátěži
V klidu byla teplota procesorových jader 35–40 °C. V intenzivní zátěži programem OCCT vystoupala teplota CPU na 100 °C. To je zkrátka hodně i na úsporný Tiger Lake, o aktivaci ochrany proti přehřívání vidíme jasný důkaz ve spodní části průběhu. Procesor se znatelně ochlazuje snižováním taktů. On je sice ventilátor malý a přísun vzduchu omezen, výrobce měl tedy také uzpůsobit TDP a snížit spotřebu maximálně, co to šlo. Je to promarněná šance.
Baterie a výdrž
Parametry akumulátoru
Notebook je vybaven 68Wh (6500 mAh) osmičlánkovou baterií. Zdroj k notebooku váží 2 kg a disponuje výkonem 105 W. Při běžném surfování webem, kdy jsem večer četl zprávy, občas spustil nějaké video na Youtube a podobně, se notebook vybil za 12 hodiny a 50 minut. Jako druhý scénář jsem pak sledoval filmy v rozlišení 1080p. Počítač vydržel něco kolem 11 hodin a 45 minut. Se dvěma bateriemi se dá video sledovat skoro 27 hodin. To jsou hezká čísla.
Spotřeba
V klidovém stavu si řekne počítač o 5–10 W. Přehrávání videa ve 4K potřebuje 24 W. To je pěkná hodnota. Maximální výkon CPU spotřebuje 83 W. To je také nastavené maximum počítače, vyšší hodnotu jsem během testů neviděl. Vzhledem ke zdroji s příkonem 100 W je to hodnota očekávaná.