Úvaha: Já jsem autor! Kdo je víc?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Úvaha: Já jsem autor! Kdo je víc?

Úvaha: Já jsem autor! Kdo je víc?

Michal Rybka

Michal Rybka

7. 2. 2014 14:00 43

Seznam kapitol

1. Za kvalitu se platí 2. Urvat svůj kus žvance 3. Retrosoftware – zábava pro masochisty 4. Zisk je naše zásluha, ztráta je váš problém
5. Co jednou schvátí... 6. Obsah zdarma 2.0 7. Piš pro nás, za odměnu dostaneš… diplom.

Před několika dny skončila úspěšná kickstarterová kampaň na bezdrátovou klávesnici Bluetooth ZX Spectrum. S její pomocí je možné hrát na tabletech řadu osmibitových her od Elite Systems. Ještě před ukončením kampaně se ale objevil problém: Řada autorů her tvrdila, že nedostala za využití svých her zaplaceno. Jak dlouho bychom měli platit za muzejní software?

Reklama

Autoři si stěžují na to, že jim Elite Systems neplatí podíly ze zisku na hrách, které prodává přes svůj emulační software na AppStore. Tato Elite Systems není původní firmou z osmdesátých let, vznikla proto, aby odkoupila práva na starší tituly a nabízí je hlavně na mobilních platformách. Řetězec prodejů a nákupů práv byl za posledních třicet let docela složitý, pro jednoduchost postačí to, že si Steve Wilcox podle všeho myslel, že má práva na vydání her včetně práv majetkových, což možná není pravda. Po stížnostech, které se objevily online, se rozhodl, že „dočasně stáhne“ existující aplikace pro iOS z AppStore, než se celá věc vyřeší. Problém se týká až dvou set her, u kterých teď dohledávají ve smlouvách, jak že to bylo se smluvními závazky z dob, kdy výrobci her uzavřeli kontrakty s původní Elite Systems.

Tato kauza měla nepříjemný dopad na financování projektu Bluetooth ZX Spectrum. Navíc se ukázalo, že to, co ukazovali na Kickstarteru, je jenom model, skutečný prototyp ještě nemají a není jisté, zda klávesnici bude možné použít k plnohodnotnému ovládání tabletu. (Popravdě – pokud víte, jak klávesnice „gumáka“ vypadá, musí vám jeho využití coby obecné klávesnice přijít kapku divné.) Buď jak buď: Objevily se výzvy ke stažení podpory financování projektu těsně před koncem kampaně, takže hrozilo, že se financování nepovede.

Úvaha: Já jsem autor! Kdo je víc?
i Zdroj: PCTuning.cz

Odhlédněme na chvíli od toho, že se na Kickstarteru objevuje řada podezřelých projektů, které se nakonec nepovedou, anebo dopadnou jinak, než autoři slibovali. Crowfunding je forma předprodeje / investice a tam se takové věci stávají. Většina lidí sponzoruje pouze takovými částkami, u kterých jim je jedno, jestli o ně přijdou. Ony ani ty projekty, které se nakonec dokončí, nemusí dopadnout nijak slavně – viz Ouya.

Osobně mě tato situace skutečně překvapila. Projekt Bluetooth ZX Spectrum je retrosentimentální, což je něco, na čem obvykle nevyděláte. Je to taková upomínka, takové „lepší tričko na památku“, které dovolí pamětníkům vrátit se do času jejich mladosti a předvést potomkům, že taťka není jenom zaprděný suchý debil, ale pod vrstvou šedých hrudních chlupů a desetiletí narůstajícího tuku stále bije dětské gamesnické srdce. Projekt také není nijak extrémně úspěšný, vždyť se ho podařilo zafinancovat jen s odřenýma ušima: Místo požadovaných 60 000 liber se vybralo 63 194 liber, což je opravdu jen o maličkatý kousek více.  Srovnejte to s dětským počítačem Kano, kde autoři chtěli 100 000 dolarů a vybrali 1 522 160!

A nebo s Hellboyovým projektem Kingdom Come: Deliverance. Ten zatím překročil cílovou částku „jenom“ dvakrát, ale stále má 14 dní do konce kampaně. 1500 % cílové částky asi nevyberou, ale trojnásobek nebo čtyřnásobek by to klidně být mohl.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama