Velký srovnávací test disků do notebooků
PCTuning Článek

Velký srovnávací test disků do notebooků

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

6. 6. 2011 01:00 23

Seznam kapitol

1. Krátce úvodem 2. Hitachi Travelstar 5K750 (5400 ot. / min) 3. Samsung SpinPoint M7E (5400 ot. / min) 4. Seagate Momentus 5400.7 (5400 ot. / min) 5. Seagate Momentus 7200.4 (7200 ot. / min) 6. Seagate Momentus XT (7200 ot. / min + 4 GB SSD) 7. Toshiba MK5065GSX (5400 ot. / min) 8. Western Digital Scorpio Black (7200 ot. / min) 9. Western Digital Scorpio Blue (5400 ot. / min)
10. SSD OCZ Vertex 2 60 GB 11. Testovací metodika a sestava 12. AS SSD Benchmark 13. PCMark 05 14. PCMark Vantage 15. FC Test, h2benchw, HD Tune 16. Teploty, hluk, vibrace a spotřeba 17. Vyhodnocení a závěr

Přesto, že se v noteboocích stále více prosazují flashové pevné disky (SSD), jsou i nadále pro mnoho uživatelů příliš drahé, či nabízí jen omezenou kapacitu. Cena 2,5" disků klasické konstrukce je naopak velmi nízko, modely s kapacitou přes 500 GB koupíte i pod 1500 Kč. Přinášíme vám proto srovnávací test, ve kterém se zaměříme na osm modelů s kapacitou 500 a 640 GB.

Reklama
Reklama

Celkový výkon

Velký srovnávací test disků do notebooků

V případě nedávného testu 3,5" disků se ukázalo, že rozdíly ve výkonu mezi modely s rychlostí otáčení ploten 5400 a 7200 ot. / min nejsou zase tak velké, jak by se mohlo zdát. Test 2,5" disků do notebooků dopadl podobně. Pokud se podíváme na konkrétní výsledky, mezi „pomalejšími“ 5400 otáčkovými modely dopadl se 79 % výkonnostně nejlépe disk společnosti Samsung. Špatně si ale nevedl ani nejnovější Momentus 5400.7 od Seagate s výsledkem 75 %. Hůř naopak dopadly disky Toshiba a překvapivě také Western Digital Caviar Blue. Ani tyto disky však nelze po stránce výkonu úplně zatratit, rozdíl mezi nejrychlejším Sasmungem a nejpomalejším diskem od Toshiby byl jen 23 %.

Ve výkonnější kategorii vyhrál s 97 % disk Western Digital Scorpio Black a až za ním se umístil Momentus XT s 4 GB SSD od Seagate (jak malý flashový disk funguje jsem popsal při představení disku), rozdíly mezi disky jsou však na hranici chyby měření. Na třetím místě skončil druhý výkonnější zástupce Seagate Momentus 7200.4, jehož výkon byl jen těsně nad úrovní nejvýkonnějšího 5400 otáčkového disku od Samsungu. To ostatně platí i pro vítěze testu Scopio Black, jenž nabídne o necelou čtvrtinu vyšší výkon než již zmiňovaný Samsung. Vzhledem k příplatku je tak zřejmé, že za výkonnější disky má smysl připlácet jen pokud jde o opravdu výhodnou nabídku, nebo se honíte za každým procentem výkonu a kvůli kapacitě nechcete SSD.

Ceny disků

Velký srovnávací test disků do notebooků

Cena za jednotku kapacity

Velký srovnávací test disků do notebooků

Pokud se při koupi disku díváte především na cenu a a chcete za ni dostat co nejvyšší kapacitu, vychází z testu nejlépe disk Samsung s kapacitou 640 GB a cenou okolo 1300 Kč s daní. Za jeden gigabyte místa dáte u tohoto disku jen dvě koruny, což je podstatně méně než u konkurence (druhý s cenou 2,4 Kč za GB skončil disk Seagate Momentus 5400.7. S výjimkou drahého Momentusu XT se pak všechny testované disky vešly do tří korun za gigabyte místa.

Poměr cena / výkon

Velký srovnávací test disků do notebooků

Většina uživatelů se při koupi hardwaru orientuje především podle poměru cena / výkon (který je kvůli porovnatelnosti vydělený ještě kapacitou v TB). V něm vychází nejlépe již několikrát zmiňovaný disk Samsung SpinPoint M7E. V jeho případě se jedná o naprosto zasloužené vítězství, disk totiž exceloval ve všech kategoriích: ačkoliv jde o 640GB model, s cenou 1300 Kč jde o nejlevnější disk v testu. Současně pak ze všech 5400ot. / min modelů nabídl nejvyšší výkon.

Překvapivě dobře dopadl také nejvýkonnější testovaný disk Western Digital Scorpio Black. Ačkoliv jsem testoval 500GB verzi s vyšší cenou okolo 1450 korun, díky vysokému výkonu je výsledný poměr cena / výkon velmi lákavý a disk se umístil na překvapivém druhém místě. Až za ním pak s menšími či většími rozdíly skončily zbylé 5400 a 7200 otáčkové modely.

Vyhodnocení

Velký srovnávací test disků do notebooků

Ačkoliv se disky klasické konstrukce dostávají na první pohled do pozadí a většina magazínů se věnuje spíše moderním SSD, elektromagnetické 2,5" notebookové disky rozhodně nejsou ani dnes historií. Výrobci uvádějí stále nové a nové modely, přičemž cena se pohybuje okolo příjemných 1300 až 1500 Kč za provedení s kapacitou 500 a 640 GB a i do notebooku tak můžete za poměrně malý peníz uložit velké množství dat (zatímco za základní 64GB SSD dáte minimálně dva a půl tisíce, za provedení s kapacitou okolo 500 GB pak cca dvacet tisíc).

Pokud se rozhodujete, jaký konkrétní disk do vašeho počítače koupit, jednoznačně doporučuji vybírat v kategorii od 500 do 750 GB. Lze sice koupit i levnější disky s menší kapacitou, jejich poměr cena / místo je však nevýhodný, navíc jde zejména u nejnižších kapacit často o starší modely s horšími parametry. Pakliže mám doporučit konkrétní model, vítězem testu se stal 640GB disk Samsung SpinPoint M7E v 640GB verzi HM641JI. Díky kombinaci nejnižší ceny, vyšší kapacity a vysokému výkonu se stal v poměru cena / výkon vítězem testu a po právu si odnese ocenění.

Překvapivě dobře dopadl také výkonný Western Digital Scorpio Black. Že šlo o nejvýkonnější disk v testu asi není velkým překvapením, o to víc však potěší jeho cena pohybující se lehce pod patnácti sty za 500GB verzi. Díky ní se „černý škorpión“ v poměru cena / výkon umístil na druhém místě hned za Samsungem. Pakliže využijete o něco svižnější běh operačního systému, zaslouží si disk také doporučení.

Trochu kontroverzní je disk Seagate Momentus XT s 4GB flashovou pamětí. V testu se přínos flashové paměti neprojevil a bylo by nutné disk delší dobu používat (což nelze v krátké době nasimulovat). Už dříve jsem ale disk používal několik týdnů v jednom z notebooků a ani u něj jsem neměl pocit, že by práce se systémem byla rychlejší než u běžného 7200 otáčkového disku. Připlácet tak další tisíc proti Scorpiu Black od WD je tak dle mého názoru zbytečné.

PCTuning Silver Award, únor 2011Samsung SpinPoint M7E HM641JI„2,5" disk s nejlepším poměrem cena / výkon v testu“
PCTuning Silver Award, únor 2011Samsung SpinPoint M7E HM641JI„2,5" disk s nejlepším poměrem cena / výkon v testu“

PCTuning Silver Award, únor 2011Western Digital Caviar Black WD5000BEKT„výkonnostní vítěz testu s lákavým poměrem cena / výkon“
PCTuning Silver Award, únor 2011Western Digital Caviar Black WD5000BEKT„výkonnostní vítěz testu s lákavým poměrem cena / výkon“

Poděkování

Za zapůjčení všech testovaných disků děkujeme obchodu Alza.cz.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning