vyrobce-rika-radeon-rx-vega-nikdy-nemel-souperit-s-gtx-1080-ti
PCTuning Novinka

Výrobce říká: Radeon RX Vega, nikdy neměl soupeřit s GTX 1080 Ti!

Z. Obermaier
Z. Obermaier
2. 7. 2017 17:17 161 Sdílej:

Zeptal jsem se za vás výrobce grafik na Vegu, a dozvěděl se spoustu zajímavých informací.

Reklama
Reklama

Radeon Vega (Frontier Edition) vzbudil vlnu vášní, jelikož výkon této karty je někde mezi GeForce GTX 1070 a 1080, kterou jen málokde překoná. Potvrzují to už tři nezávislé testy. První byl test uživatele, který si Vegu FE koupil, druhá byla redakce PCPer a třetí Games Nexus. Ona to upřímně není žádná sláva ani v "profi" nasazení, jelikož srovnávat s Titan Xp je nesmysl, tato karta Nvidie je stále spíše herní grafika a má spoustu funkcí používaných v profi grafikách vypnutých. Lepší srovnání je s Quadro P5000, což je GTX 1080, a tam je výkon s Vegou FE dle PCPer v šesti testech z deseti stejný nebo vyšší. Quadro P5000 je výkonnější než Titan Xp v některých testech a Vega FE s Quadrem má co dělat.

Zeptal jsem se na Vegu RX jednoho z výrobců, stejného, který už před dvěma měsíci odhalil, že Vega RX přijde až v srpnu/září. Sdělil mi spoustu zajímavých informací, které vypadají pravdivě a rozumně. Velice se divil rozčarování nad výsledky FE verze, které jsou očekávané.

1. Vega RX nikdy neměla soupeřit s GTX 1080 Ti, celou dobu měla její výkon směřovat proti GTX 1080, respektive pár procent nad ní.

2. Z desítek (stovek) log-testů, které provedlo AMD a dodalo vendorům jako mustr pro výrobu karet, jsou výsledky konzistentní – výkon kolem GTX 1080, nikdy výrazně nad ní.

3. Výrobní náklady na kartu jsou vysoké a AMD ji nemůže prodávat za 499 USD jako stojí GTX 1080, proto ty odklady a navyšování výkonu na poslední chvíli, samozřejmě až na krev a s vysokým TDP.

4. Cena Vegy RX měla být původně 699 USD (tolik stojí GTX 1080 Ti). Nvidia tady udělala AMD čáru přes rozpočet, takhle nízkou cenu 1080 Ti nikdo nečekal. Nvidia věděla ale víc než my a cenu nastavila schválně takhle nízko. I přes navýšení výkonu na absolutní maximum musí jít AMD s cenou dolů. Já očekávám 599-649 USD nebo méně... vendor nevěděl finální cenu. Ta vyplyne až časem z výkonu, který AMD uzná za zaváděcí do recenzí. Prodávat výkon GTX 1080 za 649, když ta stojí 499 USD je už tak troufalé... Uvidíme, kam až AMD s cenou půjde. Nvidia jim to hodně stížila i slevami GTX 1080.

5. Uvedení bude paper-launch a karet v recenzích bude málo, jelikož samply bude posílat samo AMD. Prodej začne týden, dva po recenzích. V druhé polovině srpna.

6. Vendoři mají GPU dostatek, karet bude na prodej hodně, záleží kdy se budou moci začít prodávat. Záleží, zdali bude o karty zájem. Vysoká spotřeba, výkon, který tu máme už rok a víc... no nechme se překvapit.

7. Výkon finální Vegy RX bude na úrovni GTX 1080, nebo jen několik procent nad ní. Dále se AMD nemůže dostat, výkon GTX 1080 Ti nečekejte, Navíc přetaktování bude naprostá nula, karta jede na maximum čipu. Proti změřeným číslům z PCPer, Gamers Nexus a dalších, které budou následovat, to bude max +10 procent.

Zdroj: PCPer, Gamers Nexus, vlastní

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning