profile-image

Abx

2 080 bodů
Zbývá 420 bodů do dalšího levelu
2 000 2 500
včera 21:10 Získání negativního hodnocení komentáře
-1 b
včera 17:16 Hodnocení komentáře
2 b
včera 16:23 Získání pozitivního hodnocení komentáře
2 b
včera 15:27 Komentář
4 b
včera 14:38 Přečtení článku
2 b
včera 11:44 Denní návštěva
4 b
24. 6. 2026 08:59 Denní návštěva
8 b
Bonus za dva dny v kuse
23. 6. 2026 09:16 Komentář
4 b
23. 6. 2026 08:58 Denní návštěva
4 b
22. 6. 2026 14:15 Získání pozitivního hodnocení komentáře
2 b
22. 6. 2026 10:47 Komentář
4 b
22. 6. 2026 10:27 Komentář
4 b
22. 6. 2026 10:21 Přečtení článku
2 b
22. 6. 2026 10:21 Denní návštěva
4 b
14. 6. 2026 14:01 Denní návštěva
8 b
Bonus za dva dny v kuse
13. 6. 2026 15:56 Denní návštěva
4 b
12. 6. 2026 23:28 Přečtení článku
2 b
12. 6. 2026 23:28 Přečtení článku
2 b
12. 6. 2026 23:28 Přečtení článku
2 b
12. 6. 2026 23:28 Přečtení článku
2 b
12. 6. 2026 23:28 Denní návštěva
4 b
10. 6. 2026 22:37 Přečtení článku
2 b
10. 6. 2026 22:37 Přečtení článku
2 b
10. 6. 2026 22:37 Přečtení článku
2 b
10. 6. 2026 22:37 Denní návštěva
4 b

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

AbcAbc
AbcAbc
Level 22 Level 22
včera 15:27 (Upraveno)

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Myslym, ze ludom by ani tak nevadilo platit koncesionarske poplatky. Problem je/bol, ze ten strasny system podmienok, ktory okolo toho vymysleli, kazdeho len otravoval. Keby to dali ludom a firmam platit v dani tak by si to nikto ani nevsimol. Fakticky sucasny stav bude skor vyhovovat statnej moci.

Co sa tyka obsahu, tak to je asi skor historicke dedicstvo. Kedysi v sociku sme mali len statnu tv a ta mala roznorody obsah pre vsetlkych (spravy, filmy, kultura, sport, ...). Potom prisli komercne tv a tie sa mohli zamerat obsahom na cielove skupiny (aj sa zamerali, na jednoduchu vacsinovu populaciu, ktorej serviruju jednoduchy primitivny obsah/zabavu).

S modernou dobou pomaly upada vyznam niektorych institucii. Kedysi boli statne telekomunikacie, tie boli nahradene sukromnymi poskytovatelmi (zvlast teda mobilny operatori a internetovy provideri). Potom tu mame kedysi dolezitu statnu postu, ktoru valcuju komercni dopravcovia. A k dalsim reliktom patria aj statne media (zvlast v kontexte upadajuceho vyznamu rozhlasu a tv celkovo), ktore valcuje internetovy obsah. Osobne nevidim velmi dovody na ich udrziavanie, uvidime kolko vydrzia.

AbcAbc
AbcAbc
Level 22 Level 22
23. 6. 2026 09:16

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

"Naštve vás reklama, která říká, že tady je nový telefon – a pokud koupíte hned, dostanete k němu kromě slevy bezdrátová sluchátka navrch?"

Bezne by som asi na to neskocil, ale priznam sa raz som to vyuzil a celkom mi to padlo vhod. Chcel som kupit bezdrotove sluchatka Sony a objavila sa akcia/predobjednavka nova Xperia za vyhodnu cenu + sluchatka zdarma (asi to boli wh-1000xm2). Tak som to zobral, xperiu som obratom predal a mal som sluchatka za polovicnu cenu novych. Takze obcas sa oplati sa zamysliet nad ponukami a prepocitat si to.

AbcAbc
AbcAbc
Level 22 Level 22
22. 6. 2026 10:47

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Jednu z hlavnych pricin obrovskeho mnozstva reklamy na internete je, ze internet si vychoval ludi tak, ze cakaju "obsah" zadarmo.

Kedysi sme si kupovali noviny, casopisy, knihy, cd, video kazety, dvd, ... Vsetko nieco stalo a bolo normalne za to zaplatit. Ale internet zacal ponukat obsah zdarma, co sa ludom zapacilo a stalo istym standardom, ktory ocakavaju. Samozrejme prevadzka internetovych stranok/sluzieb nefunguje zdarma. Ludi a techniku za tym treba platit. Takze prirodzenym napadom bolo predavat reklamu, tak ako to bolo v tv alebo novinach.

Reklama v telke bola aspon koncentrovana v par-minutovych reklamnych blokoch kazdych x10 minut. Dalo sa pred nou ujst prepnutim na iny kanal, cikpauzou alebo navstevou chladnicky. Pred reklamou na internete sa velmi neda ujst. Je servirovana velmi casto a v malych/kratkych davkach takze sa vam neoplati ist prec.

Mne osobne chyba rozumny sposob platenia za obsah, ktory by nevizadoval predplatne, kde by som zaplatil len za to co som si realne pozrel. Viem si predstavit system, ktory by zbieral info o tom co si clovek pozrel a v mesacnych intervaloch by vystavoval ucty a posielal peniaze vendorom.

AbcAbc
AbcAbc
Level 22 Level 22
22. 6. 2026 10:27

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Karel Endler Hehe, mam podobnu skusenost. Denne som sa vozil okolo bilboardu kde bola velmi pekna baba. Vobec som si nevsimol, ze na co bola vlastne ta reklama.

AbcAbc
AbcAbc
Level 22 Level 22
1. 6. 2026 22:44

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@odb Tech power up o tom tiez pise:

https://www.techpowerup.com/349521/intel-readies-atx12vo-v3-psu-standard-with-efficiency-increases

Spomina sa tam standby rail "...new standard eliminating the standby rail ...", ktory vyhodili. Ale tych 29% vyssia efektivita sa vztahuje na idle state "...ATX12VO V3 is up to 29% more efficient than regular multi-rail ATX PSUs at idle ...".

Co sa tyka spotreby bezneho PC v idle 50W je realita, s GTX 1070 to bolo az okolo 100W.

Vid LTT porovnanie ATX a ATX12VO (60-80W vs. 32W):

https://youtu.be/heyGtgdfN7A?t=484

https://youtu.be/heyGtgdfN7A?t=605

Presun 3.3V a 5V na dosku ma vyhodu toho, ze to moze byt ovladane a zapinane podla potreby ked tam je realne nieco zapojene, inak je to vypnute.

AbcAbc
AbcAbc
Level 22 Level 22
31. 5. 2026 19:57

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@odb Myslym, ze ste si poplietli stand-by spotrebu ked je PC vypnute a idle spotrebu ked je PC zapnute ale prakticky nic nerobi.

ATX12VO standard riesi prave to druhe. Moje starsie PC (i7-6700, ram, ssd, bez grafiky) bralo v idle ~50W. Bezne kancelarske zostavy HP a pod., ktore toto 12VO interne pouzivaju, maju v idle 20-30W. V kancelarii to PC casto bezi zapnute 24/7 a vacsinu casu je idle, tak to moze priniest zaujimavu usporu na energii a cene.

AbcAbc
AbcAbc
Level 22 Level 22
17. 5. 2026 16:19

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Cela tato hardverova AI kriza, moze nakoniec skoncit tak, ze bude na skladoch sediet kopa vyrobenych pamatovych a flash cipov, ktore sa budu za babku rozpredavat. Nie kazde planovane AI datacentrum sa realne uskutocni. Treba pockat mozno par rokov, nech sa to utrasie a mozno sa dockame lacnych pamati.

AbcAbc
AbcAbc
Level 22 Level 22
5. 5. 2026 22:38

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Psy sú super Takto to vyzera, ked AI pise komentare pod clanky o AI ;-)

AbcAbc
AbcAbc
Level 22 Level 22
3. 5. 2026 16:41

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Sucasna AI v podobe LLM pravdepodobne nebude mat vedomie, ale mozno nie sme daleko od lepsich AI modelov/pristupov replikujucich procesy v mozgu. V takom pripade by mohla byt realna aj emulacia vedomia.

Mna osobne skor desi agentic AI pristup, kedy este nie celkom dobre odladenym modelom AI sa dava pristup k vykonavaniu roznych akcii a riadeniu roznych systemov. Dnes kedy uz pomaly skoro vsetko od jednoduchych veci az po kriticke sytemy (energetika, priemysel, doprava, telekomunikacie, armada) je riadene nejakym hw+sw a je pripojene na internet. V tomto pripade by chyba riadenia agentickej AI mohla mat velmi vazne dosledky.

Pripominam jeden pesimisticky scenar, ktory nemusi byt nerealny:

The Animatrix - The Second Renaissance I + II [1, 2, 3, 4]

AbcAbc
AbcAbc
Level 22 Level 22
26. 4. 2026 10:46 (Upraveno)

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Mna by popri testoch vydrze baterie zaujimali aj testy rychlosti nabijania.

Napr. clovek co cestuje a je cely den v terene. Notebook ma baterku na urovni 5-10%. Na aku uroven (a teda kolko dalsich hodin prace) sa dokaze nabit cez 15-30-45 min obedovu prestavku. Z klasickej zastrcky, pripadne v aute (s obmedzenym nabijacim vykonom).

AbcAbc
AbcAbc
Level 22 Level 22
13. 4. 2026 22:30 (Upraveno)

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Ja som nedavno na pre ucely domaceho serveru kupil na bazosi Dell Optiplex Micro s i5-13500T. Tieto generacie od Adler Lake vyssie su zaujimave pre tento ucel kvoli vyssiemu poctu jadier. Na obsluhu par virtualok/kontajnerov a sietovych veci postacia aj male jadra. Vyhoda je, ze ich je dost vela.

AbcAbc
AbcAbc
Level 22 Level 22
8. 4. 2026 22:14

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@JiVy Zijeme v demokracii. To je vlada vacsiny. Vacsina cez svojich zastupcov ma pravo presadzovat svoje zaujmy, menit zakony, pravidla, obmedzenia aj kontrolne mechanizmy. Ked je vacsina dost velka, moze menit aj ustavu (vid Slovensko). Je to normalna sucast demokracie aj ked sa nam to nemusi pacit. Demokracia nezarucuje presadzovanie zaujmov mensiny. Zial tak je to, silnejsi pes zerie.

AbcAbc
AbcAbc
Level 22 Level 22
7. 4. 2026 22:20

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@JiVy Nezijeme v autoritarskych rezimoch, zijeme demokraciu. Na nastavovanie zakonov a pravidiel je tu zvoleny parlament, vlada a institucie s odbornymi kruhmi a radami.

AbcAbc
AbcAbc
Level 22 Level 22
7. 4. 2026 21:58 (Upraveno)

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@TomášMarný Mas to marny ;-) (prepac, nemohol som si odpustit)

Sedime v bubline opantani ideami o slobode a demokracii, ale nevidime, ze aj tieto maju svoje limity a tieniste stranky. Funguju dobre takisto len za istych podmienok (nebudem dalej rozoberat). Zial prilisna sloboda niekedy skodi spolocnosti. Rozumne nastavenie filtracie a cenzury zefektivnuje spolocnost, pretoze ju oslobudzuje od boja s balastom.

Cina, aj ked sa nam v roznych aspektoch nepaci, ma vdaka cenzure efektivnejsie nastavenie ako zapad. Zial zapad doplaca na svoju absolutnu slobodu. Ludia zahadzuju svoj kreativny a budovatelsky potencial a su vymlety v zaplave lacnej zabavy z televizie (filmy, prazdne stupidne serialy, reality show, ... aj youtube s kopou zbytocnych vlogerov a pod.) a socialnych medii (facebook, instagram s kopou zbytocnych influencerov, tiktok, ... a ine dopaminove vlaciky). Cina si svoju spolocnost orientuje budovatelsky (vid rozdiel ByteDance siete: Tiktok na zapade vs. Douyin v Cine).

Zapad si sam uz dlhe dekady buduje konzumnu spolocnost a otupuje vlastnych ludi. Degraduje ich skutocny potencial, len vdaka tomu, ze sa kvoli slobode nevie zbavit hluposti, a aj kvoli tomu, ze to kapitalistickym elitam vyhovuje. A teraz sa k tomu pridal aj boj s hoaxami, ktore su do znacnej miery vyuzivane aj cudzimi mocnostami na ovplyvnovanie spolocnosti (vid Rusko). V niektorych krajinach to ma uz citelne nasledky.

Zial, mozme si mysliet o Cine co chceme, ale v najblizsich dekadach nam Cina ukaze chrbat, vdaka jej efektivnejsiemu nastaveniu.

Ja nie som proti vzdelavaniu (ako by sa niekomu mohlo zdat z mojich prispevkov), ale ako pisem, nespravi to carovne so vsetkych ludi Einsteinov, ktori budu vediet rozumne odlisovat pravdu/loz a kontrolovat svoje emocie. Toto je cista utopia. Ludia dnes minaju cas a energiu na konzumaciu vsadepritomnej zabavy a nie na vzdelanie. Bez toho aby tento "trh" volnych informacii bol rozumne zregulovany nedosiahneme rozumnu stabilitu a budeme stale bojovat s hlupostami.

AbcAbc
AbcAbc
Level 22 Level 22
7. 4. 2026 00:30

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@dim0n V dnesnej zaplave lacnej zabavy kriciacej z televzie a socialnych medii sa vacsine ludi velmi nechce vzdelavat. Idei o edukacii su naivne a v praxi nerealne ako komunizmus.

AbcAbc
AbcAbc
Level 22 Level 22
6. 4. 2026 22:49 (Upraveno)

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@AbcAbc Iba doplnim, ze filtrovanie neziaducich veci v spolocnosti je uplne bezna vec, ktoru uz teraz vyuzivame.

Co sa tyka realnych cinov, je v zakonoch definovane co sa nemoze a ake su za to postihy (napr. vrazdy, podvody, ...). Ludia sa proste spolocne dohodli, co je velmi skodlive sa postihuje najviac, co menej sa postihuje menej, a co je akceptovatelne sa nepostihuje.

Napr. v oblasti problematickych latok. Drogy su spolocensky odfiltrovane, ale podobne latky ako cigarety a alkohol su akceptovane aj ked maju podobny ale miernejsi ucinok.

Takisto v myslienkovej/ideologickej rovine su tiez niektore ideologie, ako fasizmus/nacizmus, odfiltrovane, ine su povolene. Ich sirenie je postihovane. Spolocnost po skusenostiach a konsenze sa zhodla na tom, ze je rozumne to odfiltrovat.

Takze nevidim dovod preco by rozumna filtracia mala byt problemom. To by sme potom mohli zrusit vsetky obmedzujuce zakony a zacat zit anarchiu kde kazdy moze vsetko bez postihu, a ostane len ten kto prezije.

Zial vyzera to tak, ze krajiny, ktore zapli filtrovanie ako Cina, ktora sa zbavila balastu, s ktorym bojuje zapadny svet, nas nakoniec predbehnu, pretoze nemusia stracat energiu na boj s balastom.

AbcAbc
AbcAbc
Level 22 Level 22
6. 4. 2026 22:35

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Kryptofasista Cesko pri poslednych volbach vcelku sklamalo. Vyzera, ze sa vydalo slovenskou cestou. A uz k vam chodi Kotlar (ktory by mal byt odfiltrovany) prednasat do snemovne ;-)

AbcAbc
AbcAbc
Level 22 Level 22
6. 4. 2026 22:15

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@dim0n Rozumna autentikacia typu elektronicky OP sa neda obist fake profilom, VPN ani Torom. Napr. aj samotne TLS popri overeni certu servera klientom ma tuto moznost aj v opacnom garde, overenie certu klienta serverom. Klient si samozrejme musi vybavit platny cert u akceptovanej autority - napr. preukazanim svojej identity.

AbcAbc
AbcAbc
Level 22 Level 22
5. 4. 2026 10:28

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Pan Rybka zas tropi slobodomyselne hluposti.

Realita je taka, ze za dnesnu exploziu ludskej hluposti moze prave slobodny internet, ktory dal moznost sirit a posilnovat hluposti medzi hlupymi ludmi bez obmedzenia hranicami. Kym ludia mali len noviny, radio, telku, tak za kvalitu obsahu niekto zodpovedal a nesirili sa blbosti (aspon nie u nas za sociku). Internet s moznostou volneho sirenia hocijakych informacii bez filtrovania a bez obmedzenia na hraniciach dovolil sa spajat a posilnovat vsetkym pochybnym ideam a skupinam na celom svete. A dnes vidime vysledok, kedy musime realne bojovat s umocnenou ludskou hlupostou az na najvyssich politickych, riadiacich a vladnych miestach. Toto je uz realne nebezpecne pre rozumne fungovanie spolocnosti.

Treba si uvedomit, ze ista filtracia a cenzura je nutna. Mozno nie absolutna ako v istych rezimoch, ale bez nej to nejde. Idei o tom ako tomu pomoze vzdelavanie a vychova ludi su nerealne. Ani po intenzivnom vzdelavani nebude kazdy Einstein. Ludia s IQ 100 tu budu stale, a budu tvorit gro spolocnosti. Psychologovia hovoria, ze clovek je emocialna bytost, ktora sa naucila mysliet. Presne tak to je. Vacsina spolocnosti bude vzdy ovladana hlavne primarnymi emociami (strach, ...) a budu tu ludia, ktori toto budu zneuzivat.

Obmedzenie veku na pristup k roznym sluzbam (pre dospelych, socialne siete, ...) je potrebna vec. Mladi ludia este nie su mentalne tak vyvinuti aby vedeli rozumne spracovavat takyto obsah a vedeli sa rozumne spravat v takomto prostredi. Tak ako maju obmedzene volebne pravo, pravo soferovat a pod., tak je rozumne obmedzit aj ine problematicke oblasti.

Osobne si myslym, ze niektore sluzby by si zasluzili na pristup presnu autentikaciu (napr. pristup cez obciansky), aby bol jednotlivec presne identifikovany. Vramci slobody slova si moze pisat kazdy co chce. Toto je ale obmedzene pripadmi zakotvenymi v prave ako je ohovaranie a pod., ktore maju aj pravne dosledky. Myslym si, ze pod rozne statusy, prispevky, komentare na nete by sa povodcovia mali vediet podpisat a byt za ne aj zodpovedni. Napr. na slovensku sme mali pripad kedy (starsi) poslanec (tusim za LSNS) pisal nejake problematicke statusy na facebooku, bol za to stihany, ale nakoniec sa z toho vyvliekol lebo tvrdil, ze on nevie pracovat s pc/internetom a nedokazali mu, ze to bol on. Ludia pod ruskom anonymity si dovolia ovela viac, odhaluju svoje temne vnutro.

AbcAbc
AbcAbc
Level 22 Level 22
6. 4. 2026 22:49 (Upraveno)

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@AbcAbc Iba doplnim, ze filtrovanie neziaducich veci v spolocnosti je uplne bezna vec, ktoru uz teraz vyuzivame.

Co sa tyka realnych cinov, je v zakonoch definovane co sa nemoze a ake su za to postihy (napr. vrazdy, podvody, ...). Ludia sa proste spolocne dohodli, co je velmi skodlive sa postihuje najviac, co menej sa postihuje menej, a co je akceptovatelne sa nepostihuje.

Napr. v oblasti problematickych latok. Drogy su spolocensky odfiltrovane, ale podobne latky ako cigarety a alkohol su akceptovane aj ked maju podobny ale miernejsi ucinok.

Takisto v myslienkovej/ideologickej rovine su tiez niektore ideologie, ako fasizmus/nacizmus, odfiltrovane, ine su povolene. Ich sirenie je postihovane. Spolocnost po skusenostiach a konsenze sa zhodla na tom, ze je rozumne to odfiltrovat.

Takze nevidim dovod preco by rozumna filtracia mala byt problemom. To by sme potom mohli zrusit vsetky obmedzujuce zakony a zacat zit anarchiu kde kazdy moze vsetko bez postihu, a ostane len ten kto prezije.

Zial vyzera to tak, ze krajiny, ktore zapli filtrovanie ako Cina, ktora sa zbavila balastu, s ktorym bojuje zapadny svet, nas nakoniec predbehnu, pretoze nemusia stracat energiu na boj s balastom.

AbcAbc
AbcAbc
Level 22 Level 22
31. 3. 2026 15:18

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Behat LLM lokalne by mohlo byt fajn. Ale bezny developer si kvoli tomu nebude kupovat GPU ;-) (ani bezna firma to zamestnancom nekupi).

Myslym si, ze rozumnejsie to bude s vyuzitim NPU v novych CPU.

Mohli by ste otestovat aj tento scenar, ze ako je na tom podpora a rychlost behania LLM lokalne cez NPU na roznych CPU.

AbcAbc
AbcAbc
Level 22 Level 22
22. 3. 2026 11:35

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Ak sa to bude dat vypnut/zapnut settingom tak preco nie.

Vyzera to celkom zaujimavo. Viem si predstavit, ze niekedy v buducnosti, ked budem hrat stare hry, si to zapnem. Rovnako by to mohlo byt zaujimave ako nastroj pri produkcii hier, kde dizajner dopredu vidi cca vysledok "AI zlepsenia".

AbcAbc
AbcAbc
Level 22 Level 22
6. 1. 2026 10:42

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Kedysi som dost vypaloval, CD a DVD. Disky boli male a drahe, DVD bolo rozumnou volbou pre archivaciu. Ale v case ked prislo BD to uz bolo v utlme.

Musim povedat, ze som realne BD asi ani nedrzal v ruke. S DVD som skoncil pouzivat opticke disky.

Teraz nedavno som si kupil externu BD vypalovacku ako taku bodku za erou optickych diskov. Kupil som ju preto, ze som presiel na notebook bez optickej mechaniky. Clovek stale obcas dostane do ruk nejake to CD/DVD, od lekara alebo z uradu, prip. potrebuje vypalit nejaku hudbu na CD do starsieho auta.

AbcAbc
AbcAbc
Level 22 Level 22
23. 12. 2025 20:42

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Mohli by ste popri testovani overclockingu zaradit aj testy undervoltingu (a spotreby + teplot). Pri spotrebach dnesnych kariet by to bolo zaujimavejsie ako OC.

AbcAbc
AbcAbc
Level 22 Level 22
13. 10. 2025 10:50

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Mne osobne (ako cloveku co sa venuje IT) na desktopovom Linuxe vadi jeho viac-menej monoliticka konstrukcia.

Monoliticky kernel kde sa kompiluje vsetko so vsetkym spolu (drivery, moduly, filesystem drivery, ...). Osobne som skor priaznivcom micro kernelu alebo hybridneho kernelu a viac modularneho pristupu s definovanymi rozhraniami. Casto napr. na Linuxovych weboch vidim clanky ako "Kernel xy ma opravenu chybu v XFS filesysteme" alebo "Kernel xy ma opravuje chybu v drivery intel sietovky" a pod. V clanku sa potom docitate, ze kernel xy bude vydany za par mesiacov. Kedy ale tento opraveny kernel dojde realne automatickym updatom do mojho distra ..., no ak vobec tak to bude mozno za vela mesiacov. V tomto smere je to na Windowse (s hybridnym NT kernelom) podstatne jednoduchsie, lebo drivery su oddelene a handluju ich samotni vyrobcovia hw. Ked vyjde oprava driveru na sietovku, vacsinou je dostupna hned na ich webe, alebo relativne skoro cez Windows update. Stiahnem a mam opravu prakticky hned.

Podobne je na tom aj pristup distribucii, kde je castokrat jeden velky repozitar s vybranym softverom (a aj jeho konkretnymi verziami) kde vsetko so vsetkym nejak suvisi a je zavisle. Potom update nejakeho komponentu na novsiu verziu je platny pre cely system a moze kludne spososobit znefunkcnenie viacerych aplikacii. V posledom case uz badat aj alternativne riesenia v podobe applikacnych balikov, ktore nesu aj ich zavislosti (podobne ako instalacky na Windowse) - rozne flatpacky, snappy a pod. Vyhoda je, ze si clovek moze nainstalovat najnovsiu verziu appky, nemusi cakat kym sa dostane do repozitarov jeho distra. Alebo si kludne moze nainstalovat aj starsiu verziu, ak mu z nejakeho dovodu vyhovuhe a ma na to dovod (napr. zname chyby v novsej verzii).

Takze, ja osobne by som uvital Linuxove distro konstruovane tak trochu ako Windows ;-) Oddeleny kernel + core libraries a core services handlovane vydavatelom distra. Separatne drivery handlovane vyrobcami hw. A separatne appky handlovane vydavatelom appky, ktore maju so sebou aj svoje zavislosti - nezavisle od repozitarov distra. Tomuto je mozno najblizsie ChromeOS alebo Android.

Dalsia vec co mi vadi na Linuxe je jeho silna orientacia na open-source a viac-menej neprijimanie alebo branenie sa propiertarnemu softu. Open-source je fajn, drzim mu palce, ale sucast bezneho sveta a validny sposob distribucie appiek je aj uzavrety soft. Jeho odmietanim sa Linux ochudobnuje. Na druhej strane chapem, ze Linux sa dost dynamicky vyvoja a zaclenit uzavrety soft do jeho monolitickej konstrukcie moze byt niekedy problem.

Takze, tradicna monoliticka konstrukcia Linuxu a distra (kde vsetko spaja jeden vydavatel distra), je skor vhodna pre serverovy a datacentre svet, kde je to realne prinosne. Zial pre desktopovy svet sa to velmi nehodi, tam je vhodnejsi pristup ala Windows (oddelene zodpovednosti, vydavatel systemu, vydavatelia hw driverov, vydavatelia appiek).

AbcAbc
AbcAbc
Level 22 Level 22
13. 10. 2025 10:02

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

K tomu Dexu na zaciatku. Myslym, ze tu bolo vela roznych pokusov mat desktop na mobile. Prvy co si pamatam bol Motorla Atrix 4G, ktory vedel behat linuxove appky. Potom vlastne riesenia od Samsungu alebo Huawei, az po integrovany Desktop mode v samotnom Androide (stale experimental). Zatial to z roznych dovodov nenaslo masovy uspech.

Ja osobne vidim zaujimavy potencial v integracii virtualizovaneho Windows on Arm v telefone. Dnesne mobily uz maju rozumny hw na to aby to zvladli. Po pripojeni na dokinu alebo po sieti cez nejake RDP by to mohlo byt zauijimave. Este pridat soft vrstvu, ktora zabezpeci zdielanie suborov, zariadeni, senzorov, applikacii medzi Androidom a Windowsom a mohlo by to byt celkom pouzitelne. Take spojenie mobilneho Android sveta s desktopovym Windows svetom.

Reklama
Reklama