AMD Threadripper 2990WX – 32 CPU jader v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek AMD Threadripper 2990WX – 32 CPU jader v testu

AMD Threadripper 2990WX – 32 CPU jader v testu | Kapitola 14

Z. Obermaier

Z. Obermaier

27. 8. 2018 07:00 64

Seznam kapitol

1. AMD Ryzen Threadripper 2. generace 2. Novinky Ryzenu Threadripper 2990WX 3. Takty Ryzenu Threadripper 2990WX 4. Balení Ryzenu Threadripper 2990WX 5. AMD Ryzen Threadripper 2990WX 6. Testovací sestava a specifikace CPU 7. Syntetické testy – Paměti 8. Syntetické testy – Výpočetní operace
9. Komprese, multimédia, Javascript 10. Photoshop, Excel, šifrování 11. 3D rendering, Multitask, DOSBox 12. Spotřeba a teploty 13. Shrnutí výkonu a ceny 14. Přetaktování Ryzen Threadripper 2990WX 15. Další aplikace a herní výkon v Legacy Mode 16. Hodnocení a závěr

V dnešní recenzi se podíváme na procesor, který si v ČR asi nikdo na běžné činnosti nekoupí. Spíše než využitelný procesor pro domácí PC je to zajímavost. Windows ani většina aplikací nedokáže tolik jader rozumně využít, smysl bude mít snad jedině v serverech nebo v pracovních stanicích coby alternativa dražších serverových procesorů.

Reklama

Přetaktování Ryzen Threadripper 2990WX

Taktoval jsem na Asus Zenith Extreme. Jelikož jsou procesory odemčené, je základní taktování celkem snadné. Stačí navolit násobič procesoru a nastavit napětí. Pro test jsem použil BIOS 1402. To je stále nejnovější verze, nenarazil jsem na žádný problém. Stabilitu testuji 15 minutami v OCCT.

Pokud se ptáte, zdali má Threadripper nějaké zvláštní funkce a nastavení v BIOSU, tak ohledně taktování nemá. Pokud znáte desky pro Ryzen, je nabídka zcela stejná – nic navíc. Nastavíte základní takt (nebo necháte jak je) a zvolíte násobič a napětí, nic víc nemusíte dělat. Vše je intuitivní a snadné. Jen musíte hlídat teplotu procesoru a VRM, raketově stoupají vzhůru po přetaktování s vyšším napětím.

Přetaktování PBO

Fakt, že přetaktování bude bída nám ukázal už Ryzen 2 2700X jako první zástupce druhé generace procesorů Zen. Vše je vyšponované na maximum, a zbývá jen malý prostor pro manuální taktování. Zopakujme si data: Základní takt všech jader 2990WX je 3,4 GHz při dobrém chlazení. Pokud zvolíte v utilitě Ryzen Master režim Overdrive (PBO) tak se navýší všechny podstatné limity.

AMD je nazývá PPT, TDC a EDC. PPT (Package Power Tracking) umožní překročit TDP o určité procento, které lze nastavit. TDC a EDC pak umožní VRM kaskádě dodávat proud nad základní limit. I tyto hodnoty lze měnit. Já nic neměnil, vše jsem nechal na základních hodnotách (900 W a 500 W). Frekvence se poté pohybovala v zátěži všech jader kolem frekvence 3,9 – 4,0 GHz což je nárůst cca 16 procent.

Manuální OC

Manuální přetaktování u těchto procesorů nedoporučuji, nejsem si jistý stabilitou v dlouhodobém horizontu. Hlavně spotřeba je tak brutální, že bych se bál o základní desku. Prostě nevěřím, že deska s kaskádou dimenzovanou na 900 W (480 A) dokáže zvládat roční pracovní zatížení těsně pod svým hraničním maximem. Taktovat ale Threadripper lze, proti PBO jsem se dostal asi o 140 MHz výše, na hodnotu 4140 MHz pro všechna jádra s napětím 1,4 V. Prime95 bych ale na to nepustil, nechci zničit desku nebo procesor.

PBO nebo OC?

Základní nastavení s taktem 3,4 GHz u všech jader generuje zisk 5105 bodů. Pokud navýšíme takty pomocí Overdrive PBO, stoupne takt asi o 16 procent někam kolem 3,9–4,0 GHz. To znamená nárůst výkonu na 5930 bodů, tedy o šestnáct procent. Opravdoví hard core uživatel, může navýšit tak o dalších 100–150 MHz manuálním přetaktováním. Výkon se tím posune o další čtyři procenta na 6197 bodů. To hovoříme o dvaceti procentech nad základní výkon, což není málo! To vše ale stojí energii...

Spotřeba po OC

Základní příkon 396 W je vysoký, po zapnutí PBO Overdrive ale stoupne na dramatických 556 W. To už je normální masakr, který trhá už mosfety z desky. Přesně tolik si řekne můj Core i9–7980XE při frekvenci 4,6 GHz a napětí 1,2 V. Tím ale nekončíme, po manuálním přetaktování s napětím 1,4 V stoupla spotřeba na brutálních 725 W, což je nejvíc co jsem kdy naměřil. S tímto odběrem se už mosfety doslova škvaří a rozpočítávají se, který odejde jako první. Provozovat procesor v tomto stavu silně nedoporučuji.

Teplota po OC

S vyšším napětím se nám také razantně zvýšila teplota a spotřeba. Z pěkných 62 ° bez taktování, se dostal procesor až na 83 ° chlazený vodou. VRM kaskáda šplhá ke 100 °C a je nutné jí aktivně chladit, stejně jako u Intelu. Opět to potvrzuje fakt, že bez vody se o taktování ani nepokoušejte – vzduch na Threadripper opravdu nestačí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama