AMD Threadripper 2990WX – 32 CPU jader v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek AMD Threadripper 2990WX – 32 CPU jader v testu

AMD Threadripper 2990WX – 32 CPU jader v testu | Kapitola 6

Z. Obermaier

Z. Obermaier

27. 8. 2018 07:00 64

Seznam kapitol

1. AMD Ryzen Threadripper 2. generace 2. Novinky Ryzenu Threadripper 2990WX 3. Takty Ryzenu Threadripper 2990WX 4. Balení Ryzenu Threadripper 2990WX 5. AMD Ryzen Threadripper 2990WX 6. Testovací sestava a specifikace CPU 7. Syntetické testy – Paměti 8. Syntetické testy – Výpočetní operace
9. Komprese, multimédia, Javascript 10. Photoshop, Excel, šifrování 11. 3D rendering, Multitask, DOSBox 12. Spotřeba a teploty 13. Shrnutí výkonu a ceny 14. Přetaktování Ryzen Threadripper 2990WX 15. Další aplikace a herní výkon v Legacy Mode 16. Hodnocení a závěr

V dnešní recenzi se podíváme na procesor, který si v ČR asi nikdo na běžné činnosti nekoupí. Spíše než využitelný procesor pro domácí PC je to zajímavost. Windows ani většina aplikací nedokáže tolik jader rozumně využít, smysl bude mít snad jedině v serverech nebo v pracovních stanicích coby alternativa dražších serverových procesorů.

Reklama

Testovací sestava a specifikace CPU

Měření procesoru Ryzen Threadripper 2990WX jsem provedl na Asus Zenith Extreme (X399). Coby zdroj posloužil Antec HCP–1200W, dále byl v sestavě SSD pevný disk Intel a paměti od G.Skill (DDR4–3600 MHz). K měření her jsem použil grafickou kartu GeForce GTX 1080 Ti v přetaktovaném provedení od Asus. Pro testy procesorové používám už několik let úspornou GeForce GT 710. Podívejte se na obrázek hlavní sestavy .. chladím vodním AIO chladičem NZXT Kraken X61.

Bez vodního chlazení ani ránu, vzduch vůbec nezkoušejte!
i Zdroj: PCTuning.cz
Bez vodního chlazení ani ránu, vzduch vůbec nezkoušejte!

Deska Asus a Ryzen Threadripper 2990WX
i Zdroj: PCTuning.cz
Deska Asus a Ryzen Threadripper 2990WX

Naše kompletní portfolio aplikací je následující: 7–zip, Aida 64, Arena Chess, Blender, Cinebench R10, Cinebench R11.5, Dos Box, Euler3D, Excel, Fritz Chess, Mainconcept encoder, Photoshop, Pov–Ray, SuperPi, Truecrypt, wPrime, x264 Benchmark.

K testování používáme operační systém Windows 10 Pro 64bit se všemi dostupnými updaty do dnešního dne. I v budoucnu pak budeme systém updatovat. Aplikace se ale budeme snažit držet v současných verzích, vzhledem ke zpětnému porovnání. Patche a nové verze totiž mohou zásadně změnit i výsledky a celé měření by bylo na nic. Pokud vyjde nová verze a zkušebním měřením zjistíme, že pouze opravuje chyby ale výkon je v ní totožný s tou starou, bude updatována, jinak nikoliv.

POZOR! Aby vůbec procesor s tolika jádry nějak rozumně fungoval ve Windows, musíme udělat několik kroků. Nelze ho jen tak osadit a měřit, v prvé řadě je nutné deaktivovat parkování jader, jelikož to značně ubírá na výkonu pod Windows. Já používám skvělou utilitu CpuCoreParking. Ta umí řídit a monitorovat parkování jader, Turbo Boost, nájezd Turbo frekvencí a další funkce. Doporučuji každému ladiči. Poté už stačí jen doufat, že se aplikace na tolik jader nějak chytí.

Specifikace procesorů

AMD Threadripper 2990WX – 32 CPU jader v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

AMD Threadripper 2990WX – 32 CPU jader v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Specifikace procesorů jsou v tabulce přehledné, za zmínku stojí hlavně ceny. Vše v posledních týdnech zlevnilo, jak klesá kurs dolaru a koruna posiluje. Nejvýkonnější Ryzen Threadripper 2990WX stojí 47 000 Kč s DPH, což je krapet vyšší cena, jelikož by měl stát jako dva 2950X což sedí i dolarově. Uvidíme jak se naskladní a jaká bude skutečná cena slabšího modelu. Všechny čtyři novinky vidíte v tabulce, za zmínku stojí snad jen slevy stávající generace, kdy 1920X je moc pěkně naceněn a jde o lákavou nabídku. Intel také něco zlevnil, ale je to pořád málo. Slevy ale nečekejte, první várka Skylake–X míří už do důchodu (EOL).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama