Asus Maximus VI Extreme – nejlepší deska pro LGA 1150
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Asus Maximus VI Extreme – nejlepší deska pro LGA 1150

Asus Maximus VI Extreme – nejlepší deska pro LGA 1150 | Kapitola 13

Z. Obermaier

Z. Obermaier

5. 9. 2013 03:00 30

Seznam kapitol

1. Extrém také do střední třídy 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Slajdy 5. Specifikace desky a software 6. Bližší pohled na desku 7. Detaily desky, čipy
8. Napájení desky (popis) 9. Napájení desky (praxe) 10. BIOS 11. Přetaktování 12. Měření aplikačního výkonu, spotřeba a teploty 13. Hodnocení

Před několika měsíci Intel uvedl procesory rodiny Haswell. Veřejnost je sice přijala chladně, budou s námi ale celkem dlouho, a tak jsou nevyhnutelnou budoucností mnoha z vás. Jejich čas zkrátka přijde. S novými čipy přichází i řada nových desek a my vám dnes ukážeme tu nejvybavenější ze všech. Extrémní královna patice LGA 1150 je tu!

Reklama
Asus Maximus VI Extreme – nejlepší deska pro LGA 1150
i Zdroj: PCTuning.cz

Zpracování a výbava

Závěr bude podobný, jako byl už mnohokrát u nejvyšších desek Asus, ale i jiných výrobců – tohle je pravděpodobně nejvybavenější deska pro patici LGA 1150 na trhu. Nabízí jednoznačně nejbohatší příbal a výbavu. V prvé řadě skvěle poslouží náročným hráčům, dají se na ní provozovat karty v libovolné Multi-GPU konfiguraci (až čtyři karty). Disponuje skvělým BIOSem, přetaktováním i zpracováním. Speciální funkce (OC Panel)  využijí extrémní taktovači, kteří po uvedení této desky už žádnou lepší volbu na trhu nemají. Tohle je opravdu "nejvymazlenější" deska pro Haswell. Kromě všeho zmíněného, je možné desku využít i v jiných ohledech. Najdete na ní mini-PCIe kartu s WiFi a Bluetooth modulem. K té lze připojit mSATA disk nebo další mPCIe zařízení. Zkrátka nejvyšší model se vším všudy, ovšem také za vysokou cenu.

Přetaktování

Za ty roky, co testuji nejvyšší modely desek, je vidět zvláštní situace u desek pro nadšence. Něco se posunulo dál, něco v podstatě zůstává stejné. Výrobce se snaží s každým model uvést něco nového, jednou ROG Connect, pak OC Key, nyní OC Panel. Vše má stejnou funkci, jen jiné balení. Osobně se mi nejvíce líbil OC Key, spíše než OC Panel - ale to je můj názor. S povděkem kvituji ale snahu výrobce usnadnit taktování v BIOSu, ten je u Asusu nejlepší ze všech výrobců, na Asus nemá žádný z nich. Tolik voleb, možností a featur nenabízí nikdo. Hračičkové jsou v BIOSu od Asus v ráji. Přednastavené profily jsou bomba a nebál bych se je využít, usnadní vám nastavování desítek položek. Tohle je prostě geniální věc, která funguje. Co se týká taktování, je deska excelentní, procesor už méně – i tak si ale zábavu užijete a nějaký vyšší takt dosáhnete. Haswell je ale Haswell a do vysokých taktů se mu nechce. Uvidíme po sundání jeho chladiče a opětovného testu.

Osobní názor

Než vyřknu finální verdikt nad deskou, krátké zamyšlení nad platformou, jež jsem nakousl už v úplném úvodu. Pokud byste mě nutili si koupit Haswell, řeknu, že mám Sandy Bridge schopné taktu 5,1 GHz na vzduchu a Haswellu bych se bránil jak "čert kříži." Pokud bych ale dnes potřeboval nový stroj a vybíral mezi Ivy Bridge a Haswell, vezmu LGA 1150 a Haswell. Výkon i na 4,6-4,7 GHz bude skvělý a platforma vydrží nejméně dva roky, pravděpodobně i déle - nástupce DT-Haswellu bude jistě také do LGA 1150. Ten dorazí až v roce 2015, tedy vám tato deska vydrží třeba i tři roky.

Hodnocení desky je jasné, jedná se o excelentní produkt nejvyšší třídy, vyladěný k naprosté dokonalosti. Jak zpracování, tak software, BIOS, příbal, featury – to všechno je geniální a vyvážené. Pihou na kráse je cena, ale na to jsme si už zvykli, deska s cenou kolem 9000 Kč s DPH je pro mnohé zbytečně drahá, když podobně poslouží mnohem levnější. Je to stejné jak s auty, na místo vás doveze Škoda Fabia stejně jako Mercedes E-Klasse, ale zkušenost a pohodlí je diametrálně odlišné. Po ujetí tisíce kilometrů ve Škodovce a Mercedesu, ze Škody vypadnete vyklepaní a zdevastovaní, z Mercedesu vyjdete a ještě se s chutí projedete desítky km na kole. O tom jsou zkrátka drahé a levné věci.

Hodnocení

Asus Maximus VI Extreme – nejlepší deska pro LGA 1150
i Zdroj: PCTuning.cz

Graf ceny produktu Asus MAXIMUS VI EXTREME poskytuje server Heureka.cz

Asus Maximus VI Extreme – nejlepší deska pro LGA 1150
i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení desky Maximus VI Extreme děkujeme ASUS Czech republic

Asus Maximus VI Extreme – nejlepší deska pro LGA 1150
i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení osciloskopu děkujeme ETC Slovenská republika

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama