Asus Gladius III
PCTuning Recenze

Asus ROG Gladius III - stylová herní myš se super výbavou

Jan Preclík
Jan Preclík
27. 5. 2021 03:00 5 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Unboxing a výměna spínačů 3. Software 4. Testy senzoru 5. Závěr a hodnocení

Před pár dny uvedl Asus nástupce herní myšky Gladius. Oproti svému předchůdci je mnohem lehčí a naznala designových i ergonomických vylepšení. Asus u nového modelu ubral na světelných efektech a zvolil elegantnější vzhled. A taky přidal k myši opravdu parádní příslušenství!

Reklama
Reklama

Unboxing a výměna spínačů

Myš je dodávaná ve stylové černé krabičce s rudým dnem.  Kromě její podobizny, která přední straně dominuje, nesmí chybět ani logo Asus ROG a samozřejmě zmínka o synchronizovaném podsvícení Aura.

Zadní strana krabičky odkrývá poukazuje na další vlastnosti myši, díky kterým se honosí přívlastkem „herní“. Myš je osazena spínači ROG s nulovým zpožděním a je kompatibilní s třípinovými a pětipinovými mechanickými spínači. Nechybí ani zmínka o senzoru s citlivostí snímání až 26000 CPI.

Myška je uložena v plastovém výlisku, který je jištěný papírovým boxem.

Na spodní straně boxu najdeme přihrádku s dokumenty a příslušenstvím.

Je vidět, že Asus se snaží svým fanouškům vyjít vstříc. Oproti jiným výrobcům do balení přidává kromě manuálů a nálepek i další příslušenství.

 

Nejzajímavější věcí, kterou mezi příslušenstvím najdete, jsou dva vyměnitelné mechanické spínače od firmy Omron.

Kromě nich ještě Asus přibalil náhradní kluzné plošky. Pokud se po nějaké době ošoupou, nebudete mít starost se sháněním náhrad.

Nyní už se pojďme podívat na samotnou myšku. Spodní část jejího hřbetu zdobí podsvícené logo Asus ROG.

Levé i pravé tlačítko je samostatné, klikají tedy nezávisle. Pod skrolovacím tlačítkem s příčným vroubkováním se nachází tlačítko pro změnu CPI.

Oproti modelům konkurence má Gladius III výrazně vystouplý hřbet, což potěší zejména hráče zvyklé na úchop celou dlaní. Hřbet parádně kopíruje úchop dlaně.

Na levé straně nesmí chybět dvě postranní tlačítka. Jejich střed pěkně sedne na střed palce, na tlačítku zpět je zkosení, které lícuje s mezerou mezi levým tlačítkem a hřbetem myši. Parádní řemeslná práce, která je navíc účelová. Podle tvaru tlačítka zpět jste si jisti, že váš palec leží zrovna na něm. Velmi stylový je i design levého boku. Do něj jsou laserem vyřezané nápisy typické pro ROG, tedy Republic of Gamers a podobně. Nejen, že levá plastová bočnice tak plní svůj hlavní protiskluzový účel, její stylové podsvícení působí úchvatně a přitom nijak křiklavě. 

Pravá bočnice podsvícená není. Její přední část je také plastová a má protiskluzovou texturu. Z této fotky to není příliš zřejmé, ale lehce se sbíhá pod pravé tlačítko a parádně kopíruje položení malíčku.

Z přední části je patrné, že je Gladius III lehce skloněný na pravou stranu. Z hlediska ergonomie skvělý tah, ruka na myši leží přirozeněji. 

O pár fotek zpět jsem zmiňoval zabíhání pravé strany pod tlačítko myši. To je krásně vidět na pohledu shora.

 

  Hlavní  tlačítka jsou při krajích vystouplá, do výlisků na nich ideálně zapadne ukazováček s prsteníčkem.

Na spodní straně najdeme pět kluzných plošek. Čtyři jsou umístěny v rozích, pátá je na středu okolo senzoru. Pod ním se nachází tlačítko na přepínání profilů.

Myška nám dorazila společně s širokoúhlou podložkou, která hravě pokryje celou herní plochu. Pokud tedy máte stůl aspoň o délce 90 cm. Šířka podložky činí 40 cm.

  

 

Spodní strana podložky je pogumovaná a protiskluzová.

Horní strana podložky je vyrobena z nanovláken technologií nano coating. Díky ní odpuzuje tekutinu i olej a prach, je odolná proti škrábancům, prostě a jednoduše nesmrtelná podložka. Samozřejmě je dodávána i s  nějakou tou nálepkou.

Osobně nemám s nanovlákny příliš zkušeností, tak jsem byl zvědavý a řekl jsem si, že to musím taky otestovat. Podložka bez úhony přežila šrám od šroubováku, který jsem během chvilky rozleštil prstem. Taky jsem podložku polil vodou. Nevsákla se, jen se tak válela po povrchu. Takže ano, skutečně je nesmrtelná. A já tyhle neuvěřitelné vlastnosti nanovláken asi nikdy selským rozumem nepochopím.

Nyní se pojďme podívat, jak se vlastně myška rozebírá. Opravdu si cením toho, že Asus nemá, jako mnoho jiných výrobců, problém s otevřením svého produktu uživatelem. Jak naznačuje návod, samotné otevření myši a výměna spínačů je hračka. Stačí vyndat dvě gumové krytky, odmontovat dva křížové šroubky, nadzvednout zadní část plastového krytu myši a vyšoupnout ho směrem dozadu.

Stačí jen necelá minutka a jste uvnitř. Žádná velká věda.

Po otevření jsem si všiml, že na boční straně výrobce použil mechanické spínače Kailh.

Na vyjmutí spínačů Asus ROG není třeba pinzeta, dají se pohodlně vytáhnout i prsty. Se spínači omron už je to složitější, jelikož mají na rozdíl od spínačů ROG pět kontaktů. Stejně tak dá chvilku práci spínač správně do portu usadit.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning