PCTuning Článek

Asus ROG Strix Z270I Gaming: nejmenší deska pro Kaby Lake

Z. Obermaier
Z. Obermaier
31. 1. 2017 03:00 12 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Miniaturní ROG herní deska 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Specifikace desky a software 5. Bližší pohled na desku
6. Napájení desky (popis) 7. BIOS 8. Přetaktování 9. Test rozhraní USB, M.2 a SATA 10. Hodnocení

Po testech několika velkých ATX desek, se dnes zaměříme na zatím „nejmenší“ uvedený mini-ITX produkt. Model Z270I Strix Gaming od Asusu je sice rozměrové malá deska, nabízí ale plnou výbavu ROG série. Tedy jde o stoprocentní desku pro Intel Kaby Lake určenou hráčům a nadšencům do taktování..

Reklama
Reklama

Napájení desky (popis)

Na obrázku vidíme napájecí okruhy desky. Červeně je označena kaskáda napájení procesoru, ale také zbytku desky. Ta je tvořena devíti fázemi z PowerPhase mosfetů společnosti ONSemi. Pravděpodobně čtyři fáze napájí procesorová jádra a jedna pak zbytek čipu (iGPU). Další čtyři fáze se pak musí postarat o UnCore a paměti na desce. Kromě nich ale také napájí PCH čip. Ani jedna z těchto komponent nemá vlastní napájení.

Napájení Digi+

Výrobce jednou nazývá napájecí kaskádu Digi+. V podstatě jde o naprosto shodnou kaskádu, jakou nalézáme na deskách Asus už několik let. Změněny byly ale prvky. Dříve používal Asus PWM kontrolér - integrovaný mosfet (Driver + aktivní prvky v jednom pouzdru) od výrobce Ti a cívku s kondenzátorem. V tomto případě byl aktivní prvek od Ti nahrazen výrobkem společnosti ONSemi. Jinak je vše stejné, zapojení obvodu i zbylé části obvodu. Kaskáda na této desce je výrazně levnější než na High-endových produktech Asus.

Procesorová jádra napájí čtyři fáze sestavené z PowerPhase mosfetů. Maximální proud jež obvod může teoreticky dodat do procesoru, je kolem 200A. Mosfety doplňují kvalitní kondenzátory od společnosti Nichicon a extra kvalitní cívky Microfine.

Hlavní PWM kontrolér je osazen ASP14008 od IR, i když se zdá jako z produkce Asus. Jde o deseti-fázový kontrolér splňující poslední standardy Intelu. Pracovní frekvence je u každého digitálního obvodu nastavitelná, zde je možné nastavit plynulý rozsah od 300-1000 kHz.

Mosfety desky
Mosfety desky

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning