Asus ROG Strix Z270I Gaming: nejmenší deska pro Kaby Lake
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Asus ROG Strix Z270I Gaming: nejmenší deska pro Kaby Lake

Asus ROG Strix Z270I Gaming: nejmenší deska pro Kaby Lake

Z. Obermaier

Z. Obermaier

31. 1. 2017 03:00 12

Seznam kapitol

1. Miniaturní ROG herní deska 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Specifikace desky a software 5. Bližší pohled na desku
6. Napájení desky (popis) 7. BIOS 8. Přetaktování 9. Test rozhraní USB, M.2 a SATA 10. Hodnocení

Po testech několika velkých ATX desek, se dnes zaměříme na zatím „nejmenší“ uvedený mini-ITX produkt. Model Z270I Strix Gaming od Asusu je sice rozměrové malá deska, nabízí ale plnou výbavu ROG série. Tedy jde o stoprocentní desku pro Intel Kaby Lake určenou hráčům a nadšencům do taktování..

Reklama

Miniaturní ROG herní deska

Asus ROG Strix Z270I Gaming: nejmenší deska pro Kaby Lake
i Zdroj: PCTuning.cz

Klasické ATX desky jsou sice základním kamenem většiny počítačů, někdy jsou ale zbytečně velké. V dnešní době se spousta uživatelů snaží postavit spíše menší designový počítač než „krabici“ někam do rohu. Pokud máte počítač někde ve vedlejším pokoji, je možná jeho vzhled nepodstatný stejně jako jeho velikost. Klasické herní dělo s více grafikami, „vodníkem“ a výkonným systémem si stále žádá raději velkou bednu.

Pokud ale máte počítač univerzální (multimediální a herní) umístěný spíše v obývacím pokoji, je už rozměr a vzhled důležitý. O trendu miniaturizace hovoří i celkem vysoký zájem o článek o chladičích pro HTPC, který jste u nás četli nedávno. Malé a výkonné počítače jsou dnes oblíbenou alternativou herním konzolím, jelikož nemusí být o mnoho větší.

Prvním krokem k menšímu počítači bývá formát micro-ATX. Sám právě tento rozměr preferuji u svého testovacího stroje a jsem mu věrný už několik generací desek i procesorů. V tuto chvíli je na trhu několik mATX desek, nabídka je celkem široká – každý výrobce takovou alternativu nabízí. My se dnes ale podíváme na ještě menší desku formátu mini-ITX.

ITX je už extrém, chybí více PCI-e slotů a deska musí být nějak osekaná, jelikož rozměry jsou zde zkrátka limitem. Od té nejmenší desky nelze čekat mnoho slotů M.2, řadu SATA nebo USB portů. Také PCI-e slot je pouze jeden, přesto jde o skvělou desku. Asus ji totiž s čipsetem Z270 uvádí na trh jako první, zatím žádný další výrobce v tomto formátu desku pro Kaby Lake neuvedl (ale jistě se tak brzy stane). První Z270 mini-ITX deska také není jen tak obyčejná, ale rovnou přichází v prémiové ROG verzi (Strix Gaming).

Mini-ITX pro hráče

Asus ROG Strix Z270I Gaming: nejmenší deska pro Kaby Lake
i Zdroj: PCTuning.cz

Dnes testovaná deska je pokračovatelem už celkem dlouhé řady mini-ITX desek. Pokud dobře počítám, první model jsme testovali už v roce 2012. Šlo o PZ77-I Deluxe s čipsetem Z77 Express. Od té doby se ale v testu další deska neobjevila. Pamatuji si, že jsem chtěl otestovat předloňský model Impact, ale pak se testu chopil tehdejší kolega Aleš. Asus ale mini-ITX desky umí, vyrábí je pro hráče minimálně 5-6 let, a vyšly na všech moderních čipsetech od té doby. Novinka není jiná ..

Jde o desku série ROG, teoreticky tedy čistě herní motherboard s jasným směrováním do přenosných počítačů na LAN party. I takhle malou desku ale lze osadit výkonným procesorem a grafikou, rázem se z malého počítače stane herní monstrum. Jelikož jde o desku také pro nadšence do taktování, na desku výrobce skryl i další featury pro taktování, zejména kvalitní napájení. Tahle deska se tedy nezalekne ani dusíku, napájení a robustní konstrukce je k tomu určená. Také BIOS nabízí vše i pro extrémní hrátky.

Obrázek ukazuje základní výbavu desky. Kromě napájení Digi+, deska disponuje kvalitním zvukovým kodekem (nejen jím ale celá zvuková část je oddělená), síťovou kartou a speciálními ROG technologiemi ROG Connect. Pro opravdu kompaktní stroj lze osadit i dvojici M.2 disků. Jeden lze také chladit přibaleným pasivem. Zapomenout nesmím na USB 3.1 porty. Důležité pro kompaktní stroje je také bezdrátová výbava WiFi a BT. Obligátní osvětlení AURA také nechybí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama