Bastlíme s Arduinem – začínáme
i Zdroj: PCTuning.cz
Zábava Článek Bastlíme s Arduinem – začínáme

Bastlíme s Arduinem – začínáme

Filip Eckstein

Filip Eckstein

21. 11. 2016 03:00 21

Seznam kapitol

1. Bastlím, bastlíš, bastlíme 2. Vybíráme elektronickou stavebnici 3. Srovnání stavebnic na bázi Arduina 4. Rozbalujeme Arduino Startek Kit 5. První krůčky 6. Takový hardwarový „Hello World“
7. Bastlíme poprvé 8. Trocha matematiky aneb počítáme odpor 9. Zapojujeme 10. Nebojte se chyb 11. Závěr

Moderní svět je prorostlý různými druhy elektroniky,jež nám každý den usnadňují život. Vyvinout takové zařízení přitom stojí hodně času a znalostí, které se získávají roky náročného studia a praxí. Sníte-li o tom realizovat svůj vynález, jen tak si po domácku postavit nějaký gadget či se zábavnou cestou naučit základy mikroelektroniky, je dnešní článek právě pro vás. Tak jdeme bastlit!

Reklama

Česko je národem kutilů. Ať už jde o tekoucí kohoutek, rozbitou zásuvku, nebo děravou střechu, všechno si zkrátka tak nějak (alespoň někteří z nás) dokážeme opravit sami. V těchto případech však kutíme, protože je to zkrátka potřeba a zároveň finančně únosné. A ač jde o užitečnou činnost, ne vždy je bohužel zábavná. V dnešním článku budeme rovněž kutit, nebo spíše bastlit, abych správně dodržel zažitý elektrotechnický žargon. O žádnou nudu ale tentokrát nepůjde, někteří z nás totiž dnes udělají prvních několik krůčků k sestrojení svého prvního zařízení a osvojí si hravou formou základy elektroniky. Cest k takovému cíli je samozřejmě celá řada, my se v dnešním článku vydáme cestou elektronické stavebnice.

Bastlíme s Arduinem – začínáme
i Zdroj: PCTuning.cz

Mikroelektronika pro malé i velké

Jednou z krás elektronických stavebnic je věkové spektrum kutilů, které může zaujmout. Bastlířem nemusí být vždy jen nadšený středoškolák nebo dospělý elektrotechnik amatér, ale klidně i dítě základní školou povinné. Vybereme-li totiž správnou elektrostavebnici pro začátečníky, zpravidla v ní nalézáme návod s těmi nejnutnějšími základy elektroniky a programování. Pravda, většinou jsou extrémně zjednodušené, zato jsou ale snadno pochopitelné a vhodnými příměry vysvětlené doslova polopatě.

Ač se může zdát, že elektronické stavebnice jsou určeny především amatérům pro své domácí projekty a k výplni času během deštivých a zamračených dnů, ve skutečnosti jsou velice oblíbené i mezi profíky v oboru. Platforma Arduino (a vlastně nejen ta) má totiž jednu obrovskou výhodu – je nesmírně modulární. Díky tomu je možné vmžiku sestrojit (doslova poskládat) prototyp budoucího komerčního produktu bez nutnosti zdlouhavého vývoje PCB a jeho výroby. Programátoři tak mohou vcelku nerušeně a hlavně bez dlouhého čekání začít vyvíjet algoritmy pro svoji koncovou aplikaci. Výsledkem jejich práce je pak tzv. proof of concept nebo prototyp.

Snímek teplotního obrazu dlaně.
i Zdroj: PCTuning.cz
Snímek teplotního obrazu dlaně.

Dnešní článek je cílen především pro úplné začátečníky na poli mikroelektroniky a programování. Máte-li tedy dostatečnou motivaci, peníze na menší počáteční investici a trochu toho volného času k obětování, začít bastlit s elektronickou stavebnici není vůbec špatný začátek. Takových stavebnic je však na trhu mnoho, takže kterou vybrat? Inu, snad vám dá odpověď následující kapitola.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama