Google ukázal fotky nové čínské ponorky
Serveru Google se podařil husarský kousek a na jeho mapách si v můžete prohlédnout fotky nového typu čínské raketové ponorky.
Uživatelé Google Maps a Google Earth mají v těchto dnech jedinečnou možnost spatřit na mapách jedenu z high-tech jaderných ponorek čínského vojenského námořnictva, která dokáže odpálit mezikontinentální jadernou hlavici. Alespoň to o ponorce tvrdí Hans Kristensen, jaderný analytik Federace amerických vědců (Federation of American Scientists).
Podle Kristensena se jedná o ponorku Type 094 nebo Jin-Class. "Jin-Class je nástupce ponorek Xia-Class, neúspěšných atomových ponorek z 80. let minulého století", řekl dále Kristensen. Ponorka byla nejspíše vyfocena na konci minulého roku komerčním satelitem QuickBird, když se vynořila na vojenské ponorkové základně Xiaopingdao.
Kristensen dále srovnával tuto a fotku ponorky Xia-Class z roku 2005 a dospěl k několika rozdílům. Nová Jin-Class ponorka je asi o 35 stop (cca 12m) delší. Mohlo by to být způsobené prodloužením střední části ponorky, která slouží k umístění jaderných raket. Těch by na nové ponorce mělo být 12 nebo dokonce 16.
Čína má údajně během následujících pěti let postavit dalších 5 těchto ponorek. Čína však v současné době spíše spoléhá na raketové základny postavené na pevnině, ale nové ponorky by jí mohly dodat také mobilní palebnou sílu.
Čínská armáda se tak nejspíše stane další organizací, které budou vadit mapy a fotky jaké můžete například najít právě na Googlu. To vadí například i vládě spojených států, která se obává, jaké fotky a v jaké kvalitě se dostávají komukoliv do rukou.
Pokud bude tlak sílit, dá se do budoucna očekávat například zhoršení kvality fotografií některých oblasti nebo dokonce úplné zakázání ukazovat fotografie vybraných lokalit.
Zdroj: DailyTech