HTC Vive Cosmos Elite: Návrat ke kořenům VR
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek HTC Vive Cosmos Elite: Návrat ke kořenům VR

HTC Vive Cosmos Elite: Návrat ke kořenům VR

Z. Obermaier

Z. Obermaier

6. 10. 2020 03:00 28

Seznam kapitol

1. HTC Vive Cosmos Elite 2. HTC Vive Cosmos Elite - Představení 3. Srovnání s Vive, Vive Pro, Cosmos a Index 4. Instalace HTC Vive Cosmos Elite
5. Kvalita obrazu a dojmy z hraní 6. Co si zahrát v roce 2020 7. Závěr

Původní verze HTC Vive Cosmos se moc nepovedla, velkou nevýhodou je horší tracking. Tento problém řeší vylepšená verze Elite, která je takovým mixem původního Vive a Cosmos. Kombinace starých a nových prvků sice řeší staré potíže, ale jiné přidělává. Jde celkově o posun k lepšímu a je vůbec co hrát?

Reklama

HTC Vive Cosmos Elite

Poslední sada VIve Cosmos Elite je zvláštním produktem, který se v několika bodech posouvá kupředu ale zároveň nás vrací o pár let zpět. Pokud jste obeznámeni s principy a funkcí původní sady HTC Vive Cosmos, tak na všechno zapomeňte, Cosmos Elite s ní nemá mnoho společného, tedy ne na první pohled.

HTC Vive Cosmos přinesl proti Vive/Vive Pro dvě zásadní novinky. Zaprvé nepotřeboval už externí majáky a díky vestavěným kamerám dokázal trackovat HMD i ovladače jednodušším způsobem. Druhá novinka byly nové a lepší ovladače, které mě osobně se dost líbily. Samozřejmě došlo i ke změnám v HMD ale k tomu se dostaneme později.

Nová sada HTC Vive Cosmos Elite
i Zdroj: PCTuning.cz
Nová sada HTC Vive Cosmos Elite

Problém Vive Cosmos byl právě ve všem, co jsem napsal výše. Bez externích majáků byl tracking HMD i ovladačů podstatně horší než u předchozích sad nebo u konkurence. Také ve tmě se systém zcela ztrácel. HTC muselo vymyslet řešení, a využilo k tomu modularitu HMD Cosmos. Ten má totiž pod předním krytem HMD konektor pro rozšíření. A tak v HTC vymysleli nový kryt, který přidá do Cosmos HMD externí možnost trackingu.

Sada Cosmos Elite se tedy skládá z původních HMD Cosmos s novým krytem, který umožňuje tracking pomocí majáků. A protože nové ovladače Cosmos pracují jen s původním trackingem Cosmos pomocí kamer, přestaly tyto ovladače fungovat. Ke Cosmos Elite tedy potřebujete ovladače s externím trackingem. Buď starší ovladače Vive, anebo třeba ovladače z Valve Index.

Máme zde tedy takový mix Cosmos a Vive. Vylepšení HMD a displeje jsou z Cosmosu, vše ostatní z původních Vive. Vrátili jsme se tedy zpět v ergonomii a uživatelském komfortu a instalaci. Opět musíme instalovat majáky a Link Box, potřebujete tři zásuvky a větší čas na instalaci jako celku. Ale hlavně máme zpět staré a dávno překonané ovladače, což mne mrzí nejvíc. Jediným řešením je si koupit ovladače Valve Index. První spuštění ale jistě proběhne s přibalenými ovladači Vive.

HTC Vive Cosmos Elite: Návrat ke kořenům VR
i Zdroj: PCTuning.cz

K technickému řešení HMD Cosmos Elite není mnoho co dodat, vše je podobné jako HTC Vive/Pro. Rozlišení displejů, způsob připojení a také nastavení. To si ukážeme v další kapitole. V tomto směru se Cosmos/Cosmos Elite nikam neposunul. Kdo čekal vyšší rozlišení LCD, nebo nějaké výrazné vylepšení v zobrazení, bude zklamán. Obraz dostal jen kosmetické vylepšení.

Za zmínku stojí také cena, za 27 500 korun nejde o úplně levné řešení. Naopak jde o celkem šílenou cenu. Původní Cosmos začínal na 22 000 korun se dnes prodává za 17 850 korun. Původní Vive se už neprodává a Vive Pro vyjde na 33 000 korun. Cena za Cosmos Elite mi přijde výrazně předražená, měla být tak na úrovni 22 000 korun jako byl Cosmos. Co HTC vedlo k takové cenovce, nechápu. Oculus Quest stojí 18 000 korun, Valve Index 30 000 korun.

HTC Vive Cosmos Elite: Návrat ke kořenům VR
i Zdroj: PCTuning.cz

V tuto chvíli se už sada Cosmos Elite několik měsíců prodává běžně ve většině obchodů. K setu dostanete také předplatné na herní tituly v aplikaci Vive Port. V článku se dále podíváme na set samotný, jak se instaluje, na jeho specifikace a srovnání s předchozími sety i konkurencí. Důraz budu klást na kapitolu s herními tituly roku 2020, protože to je to nejdůležitější vůbec. Kvůli hrám si přece VR set kupujeme, že.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama