HTC Vive Cosmos Elite: Návrat ke kořenům VR
i Zdroj: Pctuning
Hry Článek HTC Vive Cosmos Elite: Návrat ke kořenům VR

HTC Vive Cosmos Elite: Návrat ke kořenům VR

Z. Obermaier

Z. Obermaier

6. 10. 2020 03:00 28

Seznam kapitol

1. HTC Vive Cosmos Elite 2. HTC Vive Cosmos Elite - Představení 3. Srovnání s Vive, Vive Pro, Cosmos a Index 4. Instalace HTC Vive Cosmos Elite
5. Kvalita obrazu a dojmy z hraní 6. Co si zahrát v roce 2020 7. Závěr

Původní verze HTC Vive Cosmos se moc nepovedla, velkou nevýhodou je horší tracking. Tento problém řeší vylepšená verze Elite, která je takovým mixem původního Vive a Cosmos. Kombinace starých a nových prvků sice řeší staré potíže, ale jiné přidělává. Jde celkově o posun k lepšímu a je vůbec co hrát?

Reklama

HTC Vive Cosmos Elite

Poslední sada VIve Cosmos Elite je zvláštním produktem, který se v několika bodech posouvá kupředu ale zároveň nás vrací o pár let zpět. Pokud jste obeznámeni s principy a funkcí původní sady HTC Vive Cosmos, tak na všechno zapomeňte, Cosmos Elite s ní nemá mnoho společného, tedy ne na první pohled.

HTC Vive Cosmos přinesl proti Vive/Vive Pro dvě zásadní novinky. Zaprvé nepotřeboval už externí majáky a díky vestavěným kamerám dokázal trackovat HMD i ovladače jednodušším způsobem. Druhá novinka byly nové a lepší ovladače, které mě osobně se dost líbily. Samozřejmě došlo i ke změnám v HMD ale k tomu se dostaneme později.

Nová sada HTC Vive Cosmos Elite
i Zdroj: Pctuning
Nová sada HTC Vive Cosmos Elite

Problém Vive Cosmos byl právě ve všem, co jsem napsal výše. Bez externích majáků byl tracking HMD i ovladačů podstatně horší než u předchozích sad nebo u konkurence. Také ve tmě se systém zcela ztrácel. HTC muselo vymyslet řešení, a využilo k tomu modularitu HMD Cosmos. Ten má totiž pod předním krytem HMD konektor pro rozšíření. A tak v HTC vymysleli nový kryt, který přidá do Cosmos HMD externí možnost trackingu.

Sada Cosmos Elite se tedy skládá z původních HMD Cosmos s novým krytem, který umožňuje tracking pomocí majáků. A protože nové ovladače Cosmos pracují jen s původním trackingem Cosmos pomocí kamer, přestaly tyto ovladače fungovat. Ke Cosmos Elite tedy potřebujete ovladače s externím trackingem. Buď starší ovladače Vive, anebo třeba ovladače z Valve Index.

Máme zde tedy takový mix Cosmos a Vive. Vylepšení HMD a displeje jsou z Cosmosu, vše ostatní z původních Vive. Vrátili jsme se tedy zpět v ergonomii a uživatelském komfortu a instalaci. Opět musíme instalovat majáky a Link Box, potřebujete tři zásuvky a větší čas na instalaci jako celku. Ale hlavně máme zpět staré a dávno překonané ovladače, což mne mrzí nejvíc. Jediným řešením je si koupit ovladače Valve Index. První spuštění ale jistě proběhne s přibalenými ovladači Vive.

HTC Vive Cosmos Elite: Návrat ke kořenům VR
i Zdroj: Pctuning

K technickému řešení HMD Cosmos Elite není mnoho co dodat, vše je podobné jako HTC Vive/Pro. Rozlišení displejů, způsob připojení a také nastavení. To si ukážeme v další kapitole. V tomto směru se Cosmos/Cosmos Elite nikam neposunul. Kdo čekal vyšší rozlišení LCD, nebo nějaké výrazné vylepšení v zobrazení, bude zklamán. Obraz dostal jen kosmetické vylepšení.

Za zmínku stojí také cena, za 27 500 korun nejde o úplně levné řešení. Naopak jde o celkem šílenou cenu. Původní Cosmos začínal na 22 000 korun se dnes prodává za 17 850 korun. Původní Vive se už neprodává a Vive Pro vyjde na 33 000 korun. Cena za Cosmos Elite mi přijde výrazně předražená, měla být tak na úrovni 22 000 korun jako byl Cosmos. Co HTC vedlo k takové cenovce, nechápu. Oculus Quest stojí 18 000 korun, Valve Index 30 000 korun.

HTC Vive Cosmos Elite: Návrat ke kořenům VR
i Zdroj: Pctuning

V tuto chvíli se už sada Cosmos Elite několik měsíců prodává běžně ve většině obchodů. K setu dostanete také předplatné na herní tituly v aplikaci Vive Port. V článku se dále podíváme na set samotný, jak se instaluje, na jeho specifikace a srovnání s předchozími sety i konkurencí. Důraz budu klást na kapitolu s herními tituly roku 2020, protože to je to nejdůležitější vůbec. Kvůli hrám si přece VR set kupujeme, že.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning