iiyama-e1900s-5-rychlych-a-zbesilych-milisekund
Monitory Článek iiYAMA E1900S - 5 rychlých a zběsilých milisekund...

iiYAMA E1900S - 5 rychlých a zběsilých milisekund... | Kapitola 3

Kuchař Martin

Kuchař Martin

27. 11. 2006 01:00 40

Seznam kapitol

1. Seznámení a technické parametry 2. Ovládání a OSD 3. Odezva, kontrast a podsvícení 4. Podání barev a pozorovací úhly 5. Hodnocení

I když se v současnosti čím dál tím více začínají prosazovat širokoúhlé panely, pořád zůstává prostor pro klasický formát LCD panelů, který má neustále svou velice širokou základnu příznivců. V dnešním testu se podíváme na zoubek 19'' monitoru, který se svým provedením a cenou hodí do každé domácnosti či kanceláře.

Reklama

Již v titulku mluvíme o rychlých a zběsilých milisekundách, které sen jistě stanou hlavním tahákem při nákupu. Technologie TN je pořád jedna z nejrychlejších a doposud nebyly její výsledky v této oblasti překonány. 5ms je již na hranici pozorovatelnosti a s lehkou nadsázkou se dá říci, že rychlost se již skoro rovná rychlosti klasických CRT monitorů.

iiYAMA E1900S - 5 rychlých a zběsilých milisekund...
i Zdroj: PCTuning.cz

Je jisté, že odezvy 5ms bychom dosáhli pouze v šedých přechodech - my ale měříme při plném barevném přechodu a tudíž budou naměřené hodnoty o něco vyšší. Z grafu vidíme, že nejnižší odezva činí pouhých 7,8ms a nejvyšší 8ms což jsou výsledky vskutku nádherné - takto rychlý panel jsme zde již dlouho dobu neměli.

Homogenita podsvícení

Stejně jako u nedávno testovaných panelů, je i zde použita matrice TN, která sice dokáže pixely rozhýbat opravdu svižně, avšak homogenita podsvícení bývá zpravidla ne příliš ideální. Nejčastěji dochází k průsvitům podél horní a dolní strany což se následně projeví i ztmavnutím středových oblastí. Nejlépe nám ale celou situaci samozřejmě objasní výsledky naměřené optickou sondou.

iiYAMA E1900S - 5 rychlých a zběsilých milisekund...
i Zdroj: PCTuning.cz
iiYAMA E1900S - 5 rychlých a zběsilých milisekund...
i Zdroj: PCTuning.czJe vidět, že naše slova se opravdu potvrdila - z grafu jsou jasně viditelné "průsvity" podél hran, které mohou rušit například při sledování širokoúhlých filmů, kdy právě v těchto místech máme černou obrazovku.

Stabilita kontrastu při změně jasu

Další z řady standardních testů je prověření stability kontrastu při změně jasu. K tomuto testu si myslíme, že není třeba nic dodávat neboť vše je zcela jasně patrné z uvedeného grafu.

iiYAMA E1900S - 5 rychlých a zběsilých milisekund...
i Zdroj: PCTuning.cz

Vzhledem k ceně a použité matrici jsou naměřené hodnoty zcela akceptovatelné.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama