Intel SSD 750: Extremně rychlý disk s NVMe pro PCI-E
Článek Intel SSD 750: Extremně rychlý disk s NVMe pro PCI-E

Intel SSD 750: Extremně rychlý disk s NVMe pro PCI-E

Z. Obermaier

Z. Obermaier

27. 4. 2015 03:00 25

Seznam kapitol

1. Intel SSD 750 – Extrém i do „běžného“ PC 2. Co znamená NVMe 3. Představení disku 4. Operační systém, bootování 5. Stará základní deska = problém 6. Testovací sestava a specifikace
7. Testy malých souborů (nejdůležitější) 8. Testy malých souborů (důležité) 9. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 10. Syntetické testy – body 11. Start Windows, shrnutí výkonu 12. Závěr

V dnešním testu si představíme první NVMe SSD disk do běžných počítačů. Díky využití sběrnice PCI-E 3.0 a přímé komunikaci s řadičem v procesoru nabízí extrémně vysoký výkon. Na druhou stranu jej nelze použít všude, kvůli omezení čipsetů a operačních systémů. Pokud ale funguje, je to drtič, neskutečný drtič!

Reklama
Reklama

Intel SSD 750 – Extrém i do „běžného“ PC

Mnoho uživatelů na fórech a diskusích si už dlouho dobu stěžovalo, že Intel jako lídr platforem pro domácí výkonné sestavy zcela zapomněl na segment opravdu slušných, zajímavých SSD disků. Dříve byla bomba řada X25. Modely z této legendární řady stále pracují v počítačích mnoha z nás, po ní už ale nepřišlo nic až tak zajímavého. Naopak si myslím, že další výrobci disků Intel v inovacích a výkonu předběhli. Intel dlouho vyvíjel svůj řadič pro SATA 6 Gb/s, až zcela zaspal dobu. Disky SSD zlevnily, přestaly být exkluzivním zbožím, dnes si je může dovolit každý. Na trhu jsou tisíce modelů s různými kapacitami a výkonem. Pro prémiového výrobce už to není nijak závratně lukrativní trh.

Dnes už jsme se dostali do fáze, kdy klasické porty SATA porty nestačí rychlosti čipů a SSD disků. Nejprve přišly disky do slotů PCI-E, které zvýšily přenosové rychlosti a dodnes patří k nejrychlejším SSD diskům vůbec. Dlouho tomu ale tak nebude. Místo klasického přístupu k diskům přes AHCI konečně přichází něco nového. Několik centimetrů velký disk do slotu M.2 SATA Express s technologií NVMe totiž strčí do kapsy všechny drtiče „consumer“ AHCI PCI-E.

Nejvýkonnější SSD na světě! (Samsung SM951 NVMe)
Nejvýkonnější SSD na světě! (Samsung SM951 NVMe)

Samsung za v přepočtu deset tisíc nabízí totiž disk s kapacitou 512 GB a závratnými rychlostmi čtení a zápisu, a přitom se vejde do ultrabooků anebo jen tak do slotu M.2 na základní desce a skoro i do mobilu. Ani to není pro Intel zajímavá půda, v posledních letech se tedy zaměřil spíše na profesionální nasazení svých disků, které nabízí mnohem víc než jen výkon při čtení a zápisu. U nejvyšších „enterprise“ disků nabízí šifrování, a záruku stálého výkonu po celou životnost disku a spoustu dalších vychytávek. V profi SSD sféře je Intel stále jeden z lídrů. V roce 2013 Intel uvedl na trh první disk s řadičem NVMe, řadu SSD DC P3000. Výkon a možnosti disků způsobily poprask, i když cena byla vysoká, byl o ně mezi nadšenci a hráči velký zájem. Byl zde ale jeden problém...

PCI-E SSD disk Intel DC P3700
PCI-E SSD disk Intel DC P3700

Z disku nešlo bootovat a jeho řadič nebyl pro běžné užití v domácích počítačích zcela optimálně nastavený, některé operace a reálné výsledky byly horší než u výrazně levnějších, obyčejných SSD disků. Problém byl také v rozhraní NVMe a implementaci v BIOSech desek atd. Zkrátka použití těchto disků v klasickém highendovém desktopu nebylo snadné, spíše nemožné. Intelu trvalo rok, než tuto záležitost vyřešil. Řadič přeprogramoval, většina moderních desek se už dočkala BIOSu s podporou NVMe a tak konečně dozrál čas, uvést tento disk i pro „běžné“ počítače. Slovo běžné je v uvozovkách, jelikož při cenách těchto disků to nebude zcela běžný počítač, ale dělo opravdu bohatého nadšence.

PCI-E SSD disk Intel 750
PCI-E SSD disk Intel 750

V tuto chvíli by mělo být nasazení v počítačových sestavách doma hladké, bohužel jde jen o teorii. Smiřte se s tím, že na mnohých sestavách disk nepojede. Budeme tomu věnovat samostatnou kapitolu, stejně jako použití pod různými operačními systémy. Bootování na jiných systémech než Windows 8.1 také není snadné, o všem ale až později. Nová technologie zkrátka vždy trpí nějakými bolístkami, s moderní deskou ale problém žádný nebude. Snad jen ve výkonu, což jsme pro vás také změřili.

Co vás tedy čeká? Nejprve si řekneme, co vlastně NVMe je, v čem je nové a co přináší. To bude velmi důležité, jelikož se rozhraní NVMe stane brzy etalonem všech ultra výkonných SSD disků (PCI-E a SATA Express). Poté se podíváme na testovaný disk jako takový, popíšeme si jeho funkci a konfiguraci. Samostatné kapitoly jsem věnoval kompatibilitě s operačními systémy a základními deskami (čipsety). To je hodně důležité. Pak vás čeká výkon, kdy jsem měřil na dvou platformách, abych zkusil vliv na výkon dle použitého PCI-E rozhraní a čipsetu (procesoru).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning