MSI FM2-A85XA G65 – solidní základ pro AMD APU Trinity | Kapitola 9
Seznam kapitol
O výkonu APU Trinity jsme vám ve dvou částech recenze řekli už všechno, je na čase se podívat na nabídku základních desek. Jako první prověříme ne zcela levnou, ale také ne nejdražší desku od MSI. Co vše nabídne deska plného ATX formátu změříme s nejvýkonnějším APU, a to včetně herního výkonu s PCI-E kartou.
Čeká vás pohled na úrovně napětí a rozdíly vůči software a přímému měření. To nám ukáže, jak přesně deska nastavuje napětí vzhledem k vašemu nastavení v BIOSu nebo software. Z minulosti víme, že odchylky někdy bývají opravdu drastické. Napětí (zejména v zátěži) by se nemělo odchýlit zhruba do +/- 2 procent.
Měření napětí
V některé z minulých recenzí jsem testoval desky (GD65, GD80) MSI s napájením z DrMOS členů. Dopadly tehdy naprosto výborně. Tentokrát je to ale bída. Napětí by se mělo držet maximálně do rozdílu kolem 2,5 procent. To se desce ale se zapnutou LoadLine kalibrací (0-50 procent) nedaří a pokles napětí je příliš velký. Se zapnutou kalibrací (100 procent) už výsledek odpovídá normě a je akceptovatelný, ovšem jiné desky to umí lépe. Z výsledku jsem zklamán a myslím si, že Loadline kalibrace na desce nefunguje správně. Ať nastavíte jakoukoliv úroveň, napětí stále klesá víc než by mělo. Pokud zcela vypnu kalibraci a nastavím 1,35V očekávám 1,35V (a nebo více jako u většiny desek), zde to ale neplatí. Musíte na to myslet a nastavit vždy víc než požadujete v zátěži.
Průběh napětí
Druhý praktický test spočívá v měření rozkmitu napětí v zátěži a prozkoumání průběhu napětí, zdali se na něm nevyskytují nějaké parazitní jevy nebo nežádoucí chyby. Měřil jsem následujícím způsobem: Stíněná sonda má zemněný obal připájen k GND a měřící živá sonda je připájena v CPU VCC (napětí procesorových jader) přímo na procesorové patici.
K testu byl použit relativně kvalitní osciloskop ETC M525 se dvěma kanály a rozsahem až 150 MHz. Jde o USB přístroj s přesností 2 procenta, vybaven softwarem pro sledování průběhu. Osciloskop byl zkalibrován a správnost měření byla kontrolována na čistém referenčním napětí a průběhu. Všechny průběhy byly naměřené s napětím 1,35 V a frekvencí procesoru 4,0 GHz. Jak deska dopadla, se podívejme dále.
POZOR! Jak číst průběhy z osciloskopu. Na obrázku vždy najdete samotný průběh a malou tabulku - ta je nejdůležitější. V ní je průměrná hodnota kmitání napětí (avg) a nejvyšší zaznamenaná špička během celého testu (max). Já jsem vždy počítadlo před spuštěním testu vynuloval a screen pořídil po skončení testu. Tedy tabulka zaznamenala kompletní průběh daného testu. My budeme vycházet z průměrné hodnoty, maximum je zde spíše jen pro komplexní obrázek.
idle (200 kHz?) - LoadLine kalibrace ON (50 procent)
První průběh ukazuje systém po úspěšném startu operačního systému. Obrázek zobrazuje průběh napětí se zapnutou LoadLine kalibrací a základní PWM frekvencí pravděpodobně 200 kHz. Situace se nám nijak nezmění se zapnutou kalibrací a nebo její vyšší hodnotou. V prvním případě byla špička-špička kolem 45mV. Zde doporučuji zapnout LoadLine kalibraci vždy, nejlépe na maximum (100 procent).
Cinebench - LoadLine ON (50 procent)
Další měření je při plné zátěži testem Cinebench R11.5. Hodnota špička-špička byla se zapnutou LoadLine kalibrací těsně kolem 66 mV což není žádná sláva, hlavně když všechny nedávno testované desky to umí mnohem lépe. Hodnota to není špatná, ale tak na desky před rokem a více. Dnes dokáží konkurenční desky i vlastní MSI významně lepší hodnoty. Levná deska se zde nezapře.