MSI FM2-A85XA G65 – solidní základ pro AMD APU Trinity | Kapitola 11
Seznam kapitol
O výkonu APU Trinity jsme vám ve dvou částech recenze řekli už všechno, je na čase se podívat na nabídku základních desek. Jako první prověříme ne zcela levnou, ale také ne nejdražší desku od MSI. Co vše nabídne deska plného ATX formátu změříme s nejvýkonnějším APU, a to včetně herního výkonu s PCI-E kartou.
Nejoblíbenější procesory této platformy jsou odemčené, tedy je taktování snadné a otázkou okamžiku. Co nás tedy bude zajímat primárně, je schopnost desky udržet procesor stabilní při známých hodnotách napětí. Vycházím z testu kolegy Aleše, kdy se dostal s A10-5800K asi na 4,6 GHz při napětí 1,52V. Samozřejmě jsem jeho výsledek nebral jako fakt, každý procesor může být jiný a také je. Jako jistý referenční body ale jeho měření brát mohu. Dnešní test se zcela jiným procesorem ale jeho měření potvrdil do puntíku, zdá se, že většina A10 procesorů na tom bude s taktováním podobně. Maximální hranice bude někde kolem 4,6 GHz.
BIOS desky
Desku MSI jsem testoval s čerstvým BIOSem 1.2. V desce byla i starší verze, ani s ní ale nebyl žádný problém. Vše pracuje korektně. Doporučuji ale použít vždy novou verzi. Na webu se před týdnem objevila nová, verze 1.3.
Maximální BCLK
Taktování BCLK nebývá žádný hit, běžné desky bez externího generátoru taktu dosahují od 105-110 MHz. Stoprocentní stabilitě jsem ale ochoten věřit maximálně do 106-108 MHz. Osobně mám ale BCLK taktování rád, násobičem nastavím hlavní takt a pak dolaďuji skrze BCLK frekvenci pamětí a procesoru. Dnes testovaná deska má externí generátor a tak očekávám vyšší možnosti, i tak jsem ale deklarovaných 120+ slibovaných v prezentaci nedosáhl.
Výsledek 115 MHz je slušný, zamčený procesor A10-5700 s tímto taktem bez potíží dostanete na frekvenci 4,6 GHz jež jak už víme, je většinou maximem pro tato APU. osobně ale smysl v pořizování zamčeného APU nevidím, A10-5700 a A10-5800K stojí totiž stejně, což je zvláštní. Kdo by si v tomto případě kupovat A10-5700? - Nikdo! Stejně absurdní situace je i u jiných modelů, kdy čip bez "K" stojí stejně jako odemčený. Tedy si kupte odemčený, má zpravidla vyšší frekvence a ještě jde ladit lépe.
Frekvence CPU
Pokud na desce nastavím 1,55V a ponechám LoadLine kalibraci zapnutou (100 procent), tak napětí stále drží pěkně kolem přesně 1,53V. jak ukazuje první obrázek, můj A10-5800K je naprosto stejný s kolegovým, i když jde o zcela jinou sérii a výrobní týden. Maximum pro stabilní chod při tomto napětí je 4,6 GHz. Výsledek je tedy stejný jako v Alešově testu, na měření výkonu se podívejte do jeho recenze. Zkusil jsem samozřejmě jít i výše, bohužel jeden z nejvýkonnějších chladičů na trhu už napětí 1,6V neuchladí. Maximum bylo 1,6V a frekvence 4,7 GHz. Víc zkrátka APU Trinity za běžných podmínek nedá ani náhodou. CPU poté s vyšším napětím už začalo "throttlovat" a výkon klesal.
Frekvence pamětí
Ať jsem se snažil sebevíc, frekvence pamětí 2400 MHz se mi nepodařilo dosáhnout. Zkoušel jsem různé moduly i časování, ale měl jsem smůlu. Maximálně stabilní takt se zastavil na 2350 MHz s časováním jež vidíte na obrázku.
Teploty CPU
Na základním nastavení (1,3V) jsou teploty podezřele nízké a opravdu aplikaci nevěřím, že jádra procesoru měla teplotu 26 stupňů. Tipuji, že správné číslo je tak o 10-15 stupňů vyšší. Žádný procesor, zejména ne ten s grafikou, nemůže mít v klidu teplotu +/- stejnou jako okolní vzduch. Je to z fyzikálního hlediska nemožné. Ke všem výsledkům tedy musíme připočíst nejméně 10 stupňů.
Teplota procesoru s napětím 1,45V. Jádra už zde atakují teplotu 39 stupňů dle aplikace, tedy v reálu někde kolem 50 stupňů. To je skvělá hodnota, a zde bych se s napětím pro domácí počítač zastavil. Tohle uchladí ještě i levný chladič. Vyšší napětí už bude problém.
Napětí 1,6V je i pro nejvýkonnější chladič se třemi ventilátory problém. Teplota stoupala až k 80-ti stupňům a procesor je na hranici kdy začíná "throttlovat". Zde nepomůže ani levný kit vodního chlazení, leda snad nějaký High-end okruh. Maximum uchladitelné vzduchem je někde kolem 1,5V.