MSI FM2-A85XA G65 – solidní základ pro AMD APU Trinity | Kapitola 5
Seznam kapitol
O výkonu APU Trinity jsme vám ve dvou částech recenze řekli už všechno, je na čase se podívat na nabídku základních desek. Jako první prověříme ne zcela levnou, ale také ne nejdražší desku od MSI. Co vše nabídne deska plného ATX formátu změříme s nejvýkonnějším APU, a to včetně herního výkonu s PCI-E kartou.
Deska je připravena pro všechny procesory s paticí FM2. Čipová sada je A85X a na desce nenajdeme. S PCH čipem komunikuje procesor skrze UMI rozhraní. Deska je vybavená dvou-kanálovým řadičem pamětí. Osadit můžeme čtveřici modulů s maximální kapacitou 32 GB paměti. Frekvence pamětí je oficiálně maximálních 1600 MHz, vyšší děličky jsou ale samozřejmě možné. Pro ně je ale podpora pouze neoficiální. Deska je vybavená dvěma PCI-E x16 sloty a třemi x1 sloty. Podporované jsou Multi-GPU režimy CrossFire (Dual Graphics) v maximálních kombinacích dvou karet.
Na desce je jedna síťová karta z produkce Realtek. SATA portů je také dostatek, z jižního můstku je vyvedena šestice portů. Deska disponuje osmi klasickými USB porty (dalšími čtyřmi USB 3.0) a nese dva PCI sloty. Na desce nenajdeme Floppy stejně jako obstarožní IDE konektor, sériový port také není tentokrát k dispozici. Výčet všech dalších vlastností a funkcí je vidět v obrázku nahoře.
Zadní panel desky je vybaven skvěle. Osazení je následující - Zleva: PS2 klávesnice nebo myš a dva USB porty, LAN a 2x USB, DVI a dSub, SPDIF a HDMI s DisplayPort, 2x USB 3.0, Audio konektory.
Software
K desce výrobce přibalil také pár aplikací. Tentokrát MSI nic neponechali náhodě a přinášejí funkční a příjemný balík softwaru. Ten je pro všechny desky naprosto stejný, jak funkčně tak i vzhledově.
První dvojice obrázků vypadá jako BIOS, ale jde o utilitu pro nastavení BIOSu z operačního systému. Jde o hodně podařenou utilitu jež vám umožní nastavit v BIOSu naprosto vše aniž byste do něj opravdu museli kliknout. Vzhled i funkčnost je stoprocentní. Tohle se může opravdu hodit.
Druhá aplikace je soubor aplikací MSI Suite. Jde o nadstavbu několika firemních utilit a přehrávače multimédií. Dle mého názoru zcela zbytečná, nudná aplikace. Vyzkoušejte si jí a uvidíte sami. Mě nijak nezaujala.
Starý známý Control Center nemůže chybět. Zde je možné v reálném čase nastavit napětí, frekvence a vše podstatné pro přetaktování. V dolní části se podívejte co vše je možné měnit. V podstatě lze za chodu změnit úplně vše, kromě časování pamětí.
Automatický systém pro přetaktování OC Genie II. Na obrázku vidíte jak systém funguje. Pokud tuto funkci v BIOSu povolíte, je možné ji automaticky aktivovat tlačítkem na desce nebo v této aplikaci kliknutím na virtuální tlačítko nahoře.
Další obrazovka pak nabízí možnost manuálně ovládat otáčky ventilátorů
Zcela poslední obrázek pak umožňuje ovládat desku pomocí mobilního telefonu což je solidní vychytávka. Stejnou věc nabízí Asus i Gigabyte, pro mnoho lidí zcela nepotřebná věc, pro nadšence způsob jak mít pod kontrolou počítač i při pohledu na mobil během hraní.