MSI FM2-A85XA G65 – solidní základ pro AMD APU Trinity | Kapitola 3
Seznam kapitol
O výkonu APU Trinity jsme vám ve dvou částech recenze řekli už všechno, je na čase se podívat na nabídku základních desek. Jako první prověříme ne zcela levnou, ale také ne nejdražší desku od MSI. Co vše nabídne deska plného ATX formátu změříme s nejvýkonnějším APU, a to včetně herního výkonu s PCI-E kartou.
Deska k nám dorazila v kompletním prodejním balení. Přesně takhle si ji můžete koupit i u nás v obchodech. V tuto chvíli ji bez potíží seženete v českých obchodech, za cenu od 2400 Kč s DPH. Jde o nejlevnější desku s čipsetem A85X na českém trhu, levnější jsou pouze nejmenší a nejlevnější modely Asus jež jsou nyní v "akci". Mezi plnými ATX deskami s nejvyšším čipsetem je MSI nejvýhodnější.
Obsah balení a příslušenství
Krabice je na pohled stejná jako u většiny desek od MSI poslední doby - černá s logem a popisem základních vlastností. Střídmé balení je sympatické. Osobně se mi jednoduchý design líbí. Krabice je příjemně malá. Následuje pohled na příslušenství:
Příslušenství je poplatné směřování desky a její ceně. Najdeme zde SATA kabely, měřící kablíky napětí, sadu konektorů M-konektor, zadní panel. Nezbytné jsou také manuály a DVD s ovladači a softwarem. Zajímavý je i certifikát součástek. Seznam obsahu krabice následuje:
- Manuály
- Zadní panel
- DVD s drivery
- 4x SATA kabel
- Certifikát
- Sondy na měření napětí
- M-konektory
- Cena desky: 2400 Kč s DPH
Základní deska - layout
Rozložení komponent je naprosto shodné s většinou běžných základních desek. Technické zpracování a rozložení hlavních komponent je dobré, nijak se neliší od zaběhnutých standardů. Tradiční problém s použitím větších chladičů a osazení modulů pamětí je i zde, s tím jsme se už smířili. Všechny důležité části desky a konektory jsou u okraje desky, stejně tak i tlačítka. Problém může být pouze podivně umístněný USB 3.0 port nad PCI-E slotem. Jeho poloha je špatná, natož pokud osadíte slot kartou - už se k němu nedostanete. Z výbavy potěší zejména počet PCI-E slotů a SATA portů. Deska nese dvojici PCI-E x16 slotů. Plných šestnáct linek ale najdete pouze v prvním slotu. Zbylý slot je elektricky zapojen pouze jako x8, zbytek samozřejmě x1. Kromě mnoha PCI-E slotů je deska slušně vybavená i SATA porty a USB 3.0, dvojice PCI slotů je dnes už neobvyklá. Vybaven je dobře i zadní panel, vše si ukážeme v detailech později.
Zadní strana desky nám prozradí počet linek PCI-E slotů a ukáže roznášecí plech patice procesoru. Napájení procesoru je tvořené osmi digitálními fázemi pro jádra, řadič pamětí a iGPU. Napájením se budeme zabývat podrobněji ve zvláštní kapitole.
Deska má dva dlouhé PCI-E sloty. Druhý bude vždy za každých okolností nabízet šestnáct nebo osm linek. Druhou grafiku pro CrossFire pak osaďte do pátého slotu. I ten bude v tomto případě nabízet plných osm linek. Konfigurace tedy bude 1+ 8+ 1+ 1+ 8. Zde ale upozorňuji, že společně s hlavními PCI-E z CPU sdílí linky ještě USB 3.0. Všechny ostatní x1 sloty mají linky z PCH čipu. Dvojice karet s klasickým dvouslotovým chlazením v CrossFire na této desce strádat nebude, stále zůstane mezi kartami mezera pro proudění vzduchu.