Nová Noctua NH-D15 a legendární NH-D14 a Tranquillo v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Nová Noctua NH-D15 a legendární NH-D14 a Tranquillo v testu

Nová Noctua NH-D15 a legendární NH-D14 a Tranquillo v testu | Kapitola 4

Daniel Wojtěch

Daniel Wojtěch

29. 9. 2014 03:00 17

Seznam kapitol

1. Noctua NH-D15 2. Noctua NH-D14 3. Gelid Tranquillo rev.2 4. Jak probíhá měření?
5. Výkon chladiče s automatickou regulací 6. Maximální výkon chladiče a výkon pasivní části 7. Výkon chladiče při shodné hlučnosti 8. Vyhodnocení testu

Dnes vám nabízíme test nového špičkového modelu společnosti Noctua – chladiče NH-D15. Novou metodikou s využitím výkonného Core i7-990X přeměříme i jeho přímého předchůdce – NH-D14 a pro lepší orientaci doplníme změříme i populární Gelid Tranquillo, který vám v grafech u minulých testů scházel.

Reklama

Obecný postup při měření chladičů

 1. Očistím styčné plochy procesoru a testovaného chladiče technickým benzínem.
 2. Nanesu teplovodivou pastu na procesor
 3. Chladič nasadím na procesor a upevním pomocí dodávaného příslušenství. Před finálním dotažením zahýbu s chladičem do stran, aby se teplovodivá pasta správně rozetřela. Pro testování používám teplovodivou pastu

   

  be quiet DC1.
 4. Zapojím konektory a spustím počítač. Testování probíhá vždy se stejným nastavením sestavy, programů a systémových ventilátorů ve skříni.
 5. Po 30 minutách běhu v uzavřené skříni při pokojové teplotě

   

  22 °C

   

  spouštím první test.
 6. Testování probíhá v programu OCCT s nastavením, jež je na obrázku pod textem.
 7. Tento test spustím vždy třikrát s desetiminutovými prodlevami mezi měřeními. To proto, aby se ve skříni ustálila teplota.
 8. Teploty jader v IDLE a LOAD během testu zapisuji do tabulky.
 9. Konečný výsledek dostáváme zprůměrováním naměřených hodnot.

Nová Noctua NH-D15 a legendární NH-D14 a Tranquillo v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Pro zvětšení klikněte

Testovací sestavu pohání čtyřjádrový procesor Intel Core i7 990X s TDP 130 W, na kterém se zapotí i ty nejvýkonnější chladiče. Procesor s vyšší spotřebou jsme vybírali záměrně, právě nižší příkon procesoru u mainstreamové platformy v předchozí metodice byl důvodem, proč nebyly naměřené rozdíly mezi testovanými chladiči tak zřetelné (i přesto, že se jejich výkon může za jiných okolností výrazně lišit).

Nová Noctua NH-D15 a legendární NH-D14 a Tranquillo v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Pro testování jsme vybrali takové režimy, abychom minimalizovali vliv chyby měření, chladiče co možná nejvíce potrápili, ale zároveň jsme volili taková nastavení, aby všechny testy zvládly přinejmenším chladiče vyšší střední třídy.

Režimy, ve kterých testujeme:

1) standardní nastavení procesoru (3,46 GHz) s aktivními úspornými funkcemi i Turbem a s automatickou regulací ventilátoru testovaného chladiče. V tomto režimu běží asi většina chladičů v počítačových sestavách. Výhodou je, že má procesor nižší spotřebu, takže by tento test neměl dělat velké problémy ani levnějším chladičům.

2) Přetaktovaný procesor

 

a mírně zvýšené napětí (4,00 GHz @ 1,32 V). V tomto režimu už pro omezení vlivu automatiky a dosažení přesnějších výsledků vypínáme hyperthreading a úsporné funkce. V tomto režimu měříme maximální výkon chladiče s dodávaným ventilátorem či ventilátory.

S tímto nastavením by průměrné chladiče vyšší střední třídy (tj. s pořizovací cenou okolo 650 Kč) měly dosahovat teplot do 85 °C. Při takových teplotách už pochopitelně nejde optimální provozní stav, ale o to nám ani nešlo. Jde o hodnotu, při které máme ještě dostatečnou rezervu předtím, než procesor začne "trotlovat" a zároveň lépe vyniknou rozdíly mezi výkonem slabších a výkonnějších chladičů.

3) Přetaktovaný procesor

 

a mírně zvýšené napětí (4,00 GHz @ 1,32 V) s využitím ventilátorů Noctua NF-A15 PWM na 900 ot./min. Dva ventilátory osazujeme v případě, že i výrobce osazuje na chladič dvojici ventilátorů nebo v případě, že s tím návrh pasivu počítá (typicky třeba u dvojitých věží)

Toto měření nám umožní jednak změřit za srovnatelných podmínek chladiče, ke kterým výrobce ventilátor nedodává, jednak prověřit výkon čistě pasivní části

 

chladiče (občas bývá dodávaný ventilátor problémový a jeho náhrada kvalitnějším či tišším není nic neobvyklého).

4) Přetaktovaný procesor a mírně zvýšené napětí (4,00GHz @ 1,32 V) s dodávanými ventilátory běžícími při stejné hladině hluku (35 dBA).

U chladičů s méně výkonnou pasivní částí dohání výrobci často výkon ventilátorem vyšším průtokem vzduchu. Chladiče potom mohou procesor udržet na nízkých teplotách, ovšem za cenu enormní hlučnosti. Jen málokomu by ale nevadil chladič, který je zbytečně hlučný jen kvůli tomu, že výrobce šetřil na použitých barevných kovech.

V tomto režimu tedy porovnáváme, jakého výkonu chladiče dosahují při shodné a velmi nízké hlučnosti.

Nová Noctua NH-D15 a legendární NH-D14 a Tranquillo v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Měření vyprodukovaného hluku

Pro měření hluku nám byl poskytnut hlukoměr společnosti Voltcraft s modelovým označením SL-100 s chybou měření až 2 dBA. Měření probíhá v nočním klidu, kdy se spodní hranice hlučnosti pohybuje okolo 32 dBA a hlukoměr je položen vždy ve stejné vzdálenosti od ventilátoru měřeného chladiče.

Nová Noctua NH-D15 a legendární NH-D14 a Tranquillo v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Pro toto měření nám byl poskytnut digitální hlukoměr Voltcraft SL-100

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama