PCTuning Článek

Nová Noctua NH-D15 a legendární NH-D14 a Tranquillo v testu

Daniel Wojtěch
Daniel Wojtěch
29. 9. 2014 01:00 17 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Noctua NH-D15 2. Noctua NH-D14 3. Gelid Tranquillo rev.2 4. Jak probíhá měření?
5. Výkon chladiče s automatickou regulací 6. Maximální výkon chladiče a výkon pasivní části 7. Výkon chladiče při shodné hlučnosti 8. Vyhodnocení testu

Dnes vám nabízíme test nového špičkového modelu společnosti Noctua – chladiče NH-D15. Novou metodikou s využitím výkonného Core i7-990X přeměříme i jeho přímého předchůdce – NH-D14 a pro lepší orientaci doplníme změříme i populární Gelid Tranquillo, který vám v grafech u minulých testů scházel.

Reklama
Reklama

Před nedávnem jsme vám představili novou metodiku pro testování chladičů. Když jsem přemýšlel, jaké chladiče zvolit pro porovnání s novou Noctuou NH-D15, starší model NH-D14 se vysloveně nabízel. Nejen že jde o přímého předchůdce této novinky, ale navíc je jakýmsi etalonem pro porovnávání výkonných chladičů, který najdete ve většině testů. A když už jsem porovnával s jedním populárním chladičem, proč do výsledků nedoplnit i druhý bestseller z nižší třídy – Gelid Tranquillo.

Noctua NH-D15

Balení nepřekvapí, drží se klasického duchu společnosti Noctua. Proč také vymýšlet něco nového, když jsou stávající balení decentní a jsou na nich všechny podstatné informace. Příslušenství je uvnitř uloženo klasicky do tří krabiček. Ve dvou jsou montážní spony pro instalaci chladiče k základní desce rozdělené podle platforem a ve třetí zbývající příslušenství.

Připomínku bych měl právě k instalačním sponám. Chladič je vybavený novější verzí SecuFirm 2, která je třeba oproti variantě dodávané třeba s NH-D14 výrazně zjednodušená. Ač se jedná o naprostý high-end, nový rámeček už nepodporuje socket 1366, o starší LGA 775 nemluvě. A co je možná ještě horší, nový rámeček není zpětně kompatibilní se starší verzí Secufirm 2. Pokud budete chtít chladič namontovat třeba na LGA 1366, je musíte kromě nového rámečku vyměnit i ouška upevněná na chladiči, rozteč otvorů, kterými se upevňují k rámečku, se totiž u obou variant SecuFirm 2 liší.

Pozitivní je alespoň to, že v případě potřeby stačí na stránkách výrobce vyplnit formulář, doložit fakturu a spona vám přijde až domů. Jsou to ale zbytečné komplikace navíc. Na druhou stranu, podpora zmíněných platforem bude u podobného chladiče v dnešní době asi málokomu scházet.

Kompatibilita:

-Intel LGA 1150/1155/1156/2011, pro LGA 775 a 1366 je nutno požádat výrobce
-AMD AM2/AM3/FM1/FM2 - týká se i variant „+“

V balení jsou dva ventilátory Noctua NF-A15 PWM jejichž rotor odpovídá 140mm ventilátorům, ale rozteč montážních otvorů je shodná se 120mm ventilátory. Oproti samostatně prodávaným NF-A15 PWM mají vyšší maximální otáčky (1500 ot./min). Ze zkušenosti mohu říct, že jsou ventilátory poměrně tiché, ale nad 1000 ot./min při osazení na heatsinku vydávají bzučivý aerodynamický hluk.

Uvnitř balení se nachází klasické příslušenství, které můžeme naleznout i u předchůdce. Tedy dva páry spon pro instalaci ventilátorů, antivibrační gumičky, logo, L.N.A a U.L.N.A adaptéry včetně rozdvojky pro připojení dvou ventilátorů do jednoho slotu a také šroubovák.

Kvalita zpracování je, jak je známo u toho výrobce, příkladná. Heatsink se skládá z měděné základny, ze které tpelo odvádí šestice heatpipe do hliníkových žeber.

Celek jako takový je poniklovaný, jednak pro dosažení lepšího vzhledu, ale také coby ochrana proti oxidaci.

Výsledek je jak vidíte perfektní a naživo ještě lepší.

To samé platí i pro styčnou plochu, která je dokonale rovná a nezaznamenal jsem ani náznak „vypouklosti“, (někteří výrobci toho využívají pro lepší přítlak chladiče k IHS procesoru)

Instalaci chladiče nemá cenu snad ani popisovat, spony SecuFirm zná snad každý a montáž chladiče je s nimi brnkačka. Zprvu se osadí backplate šroubky, které na svém místě drží velice pevně díky vysoké izolaci, která odděluje backplate od kovových částí základní desky a brání tak případnému zkratování. Z druhé strany, tedy té od procesoru se nasadí distanční sloupky a na ně se přidělají spony, které se jen dotáhnou. Následně nezbývá než nanést teplovodivou pastu a chladič přitáhnout a osadit ventilátory.

Srovnání se starším modelem

Co se koncepce chladiče týká až na větší rozteče mezi heatpipe žádnou významnější změnu koncepce nezpozorujete.

Malý rozdíl je následně ve tvaru, vzdálenostech žeber, ale ne už tak velký v jejich počtu (více informací v tabulkách na konci recenze). Avšak předchůdce je o několik milimetrů vyšší. Na NH-D15 si ještě můžete všimnou vykousnutí ve spodní části žebrování – to je zde kvůli lepší kompatibilitě s pamětmi s vyšším heatsinkem.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning