Pasivní chladící monstrum Scythe Orochi vs Ryzen 7 5800X3D – kdo vyhraje?
i Zdroj: der8auer
Novinka Pasivní chladící monstrum Scythe Orochi vs Ryzen 7 5800X3D – kdo vyhraje?

Pasivní chladící monstrum Scythe Orochi vs Ryzen 7 5800X3D – kdo vyhraje?

Miroslav Ježek

Miroslav Ježek

9. 5. 2022 20:15 5

Overclocker der8auer vyzkoušel, zda se dá nový Ryzen uchladit pasivně obrovským chladičem z dávných let.

Reklama
Reklama

Pasivní chlazení, to už dnes ve výkonných mašinách moc nefrčí. Patrně proto, že uchladit stovky wattů pasivně ani nejde, protože i když bude mít chladič obrovitou plochu žebrování, tak bez ventilátorů nebude teplo dostatečně rychle odváděné pryč. To samozřejmě člověka jako der8auer nezastaví. Vytáhl proto ze skladu starodávný monolit Scythe Orochi a posadil ho na nedávno vydaný Ryzen 7 5800X3D. Výsledky jsou docela zajímavé, mrkněte na video.

Pokud vydestilujeme některé podstatné věci, tak při běžné práci jako instalace programů, surfování a v pozadí běží různé aplikace (Steam, discord), teploty se vyšplhaly na 60°C v klidu, maximum bylo skoro 80°C. Příkon se pohyboval v rozmezí 28 W až 50 W. Následoval Cinebench a tam už se teploty prokousaly na 90°C, přičemž výkon byl o fous nižší než by měl být. A pro změnu v herním testu byla teplota 87°. Dále ještě der8auer rozebírá poměr FPS vs watt, přičemž tento poměr je lepší, než u soupeřícího Intelu. Poté Ryzen i podvoltoval na 0.928 V a dobral se dalších zjištění - při frekvenci 3.9 GHz pro všechny jádra byl v Cinebench procesor vyhřátý na slabých 65°C, k tomu žere směšných 55 W a výsledek 4200 bodů. Pro kontext – podvoltovaný Ryzen je asi o 5% pomalejší než i9 9900K, ale má pětinovou spotřebu. 

Jak je vidět, komponenty nemusí vždy jet na krev, aby poskytly solidní výkon. 

zdroj: der8auer

Chladiče na procesory najdete na CZC

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning