Patriot P300 1 TB: Jeden z nejlevnějších disků s NVMe v testu
Článek Patriot P300 1 TB: Jeden z nejlevnějších disků s NVMe v testu

Patriot P300 1 TB: Jeden z nejlevnějších disků s NVMe v testu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

12. 11. 2020 15:00 22

Seznam kapitol

1. Nejlevnější z levných disků 2. Představení disku P300 3. Testovací sestava a specifikace 4. Testy malých souborů (nejdůležitější) 5. Testy malých souborů (důležité)
6. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 7. Start Windows a shrnutí výkonu 8. SLC cache a výkon versus teplota 9. Závěr

V dnešní recenzi se podíváme na téměř nejlevnější SSD s NVMe na českém trhu s cenami začínajícími na 2900 Kč. Patří ke třem nejlevnějším diskům na trhu. Pokud hledáte SSD pro rychlé rozhraní M.2 a nechcete moc utrácet, může to být zajímavá koupě.

Reklama
Reklama

Představení disku P300

SSD disk formátu M.2 nabízí dvojí instalaci – jako samotný SSD M.2 disk anebo jako karta do PCI-E s využitím adaptéru. Adaptér je brilantně jednoduchý, najdete na něm pár pasivních součástek a konektory M.2 a mSATA.

Patriot P300 1 TB: Jeden z nejlevnějších disků s NVMe v testu

Samotný disk je klasické konstrukce, stejně jako jiné disky M.2. V případě kapacit 256 GB – 1 TB, včetně té nejnižší, používá výrobce dvojici paměťových čipů. U vyšších kapacit najdeme na přední i zadní straně PCB dva 14nm 3D NAND TLC čipy od Toshiba (Kioxia). K plnému výkonu je zapotřebí dvojice dvouvrstvých nebo čtyři jednovrstvé čipy, řadič má čtyři kanály. To náš disk splňuje, nabídne tedy maximální výkon.

Disk P300 zepředu
Disk P300 zepředu

Přední strana disku bez nálepky
Přední strana disku bez nálepky

Disk zezadu
Disk zezadu

Tento disk má několik zajímavostí. První je nový kontrolér SM2263, který sice není žádný highend, ale nabízí celkem dost. Má plné rozhraní PCIe 3.0 x4 a čtyři kanály k řadiči. Disk nepotřebuje žádnou paměť DDR3/4 jako cache. Také není nutné chlazení. Tento návrh disku je opravdu úsporným řešením ve všech směrech. Další zajímavostí je dvojice různých kontrolérů. V USA se používá řadič Phison E13T a v Evropě a Asii SM2263. Výkonově v nich není rozdíl, je to ale zvláštní.

Balení disku

Patriot P300 1 TB: Jeden z nejlevnějších disků s NVMe v testu

Disky se prodávají v klasickém „retail“ balení, tedy v blistru s potiskem. Balení je malé, najdete na něm ale vše, co potřebujete vědět, hlavně kapacitu a klasické informace o výkonu. Uvnitř je bytelná plastová kazeta s diskem. Plast je dvojitý a disk je velice dobře chráněn.

Software

K SSD diskům přibaluje Patriot svou utilitu Toolbox, ovšem pouze k vyšším řadám disků. K modelu P300 není software žádný, také web mlčí a tedy to tentokrát musí majitel zvládnout bez něj. Možná by se nějaký dal sehnat u výrobce řadiče, ale nevím, zda je veřejný.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning