Práce 2.0 v období moru 2.0
Článek Práce 2.0 v období moru 2.0

Práce 2.0 v období moru 2.0

Michal Rybka

Michal Rybka

18. 10. 2020 03:00 41

Seznam kapitol

1. Život online 2. V práci jako doma 3. Nový normál 4. „Officy“ to mají nahnuté 5. Univerzita po drátě 6. Introvertní revoluce?

A je to tady. Přichází podzim a ptá se, jak jsme se připravovali během léta na možný návrat Covidu-19. Nijak zvlášť, zdá se. Ještě, že jsme se alespoň částečně naučili nakupovat, učit a pracovat z domova. Možná se nám tyhle zvyky budou v budoucnosti ještě hodit.

Reklama
Reklama

Bylo nebylo, lidé chodili po ulicích, jezdili do práce, v poledne se stavili na meníčko do hospody, pak si dali společné meetingy a po práci šli do hospody. Ach, jak snové se to zdá! To bylo dávno – ještě před příchodem Moru 1.0. Ten se v Česku podařilo zvládnout tak brilantně, že se zdálo, jako by ani nebyl – a tak jsme odchod Moru 1.0 oslavili, poplácali se po zádech – a nijak zvlášť neřešili jeho možnou resurekci, protože 1) všichni ví, že to je jen hoax sloužící k omezení našich svobod a 2) Soňa Peková z laboratoře Tilia řekla, že žádná druhá vlna nebude a za půl roku to samo zmizí.

Přísně vzato, Covid-19 není žádná tragédie. Smrtnost je poměrně nízká, s opravdovými bestiemi, jako byl justiniánský mor, se nedá ani vzdáleně srovnávat. Mor let 541–549 vyhubil circa třetinu obyvatelstva a oslabil Byzanc natolik, že ji učinil zranitelnou útokům nomádů. U Covidu-19 máme rizikové skupiny, ale riziko hrozí spíš v kolapsu zdravotního systému, než že by ulice zavalili mrtví.

Naše karanténa vypadá taky dost jinak než ta ve středověku. Dřív, pane, to byl masakr: Dům se uzavřel na řetězy, nemocní a potenciálně nemocní se nechali vevnitř a sousedi hlídali, aby nikdo nevylezl ven. Dnes můžeme k lékaři, na nákupy, a dokonce i do práce.

No ano, do práce! Ve středověku vás prostě zavřeli a nechali chcípnout, dnes si můžeme stále vydělávat na hypotéku či činži, a dokonce si donáškou přivézt potraviny, knihy, elektroniku či pizzu. A díky internetu máme nezastavený přísun zábavy a možnost kontaktovat okolí, případně šířit konspirační teorie.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning