Práce 2.0 v období moru 2.0
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Práce 2.0 v období moru 2.0

Práce 2.0 v období moru 2.0 | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

18. 10. 2020 03:00 41

Seznam kapitol

1. Život online 2. V práci jako doma 3. Nový normál 4. „Officy“ to mají nahnuté 5. Univerzita po drátě 6. Introvertní revoluce?

A je to tady. Přichází podzim a ptá se, jak jsme se připravovali během léta na možný návrat Covidu-19. Nijak zvlášť, zdá se. Ještě, že jsme se alespoň částečně naučili nakupovat, učit a pracovat z domova. Možná se nám tyhle zvyky budou v budoucnosti ještě hodit.

Reklama

Nikdo neví, jak dlouho budou platit omezující opatření. Dnes nám slibují pouze čtrnáct dní, ale to se mění každé tři dny. S tím, jak se prodlužuje doba opatření, se nám ale fixuje „nový normál“ – a ten může přinést dost zásadní změny. Není dávno doba, kdy se velké firmy snažily teleworking limitovat, ale v současné době se přes Zoom nejen pracuje, dnes se přes něj dělají i pohovory.

Home office přestává být sprosté slovo

Donedávna byl home office považován za benefit – a to benefit poměrně významný a vzácný. Obvykle se nabízel jen v IT, protože panovalo přesvědčení, že ať už má firma sebedivnější model kanceláří, je to prostě nutnost. Není možné něco udělat, aniž by lidé seděli vedle sebe. Schůzování se musí dít. Věci se musí s klientem řešit osobně, i kdyby hodinová schůzka měla stát celý den cesty tam a zpět.

Dnes ale vidíme, že se pracovat dá podstatně efektivněji a flexibilněji – a že lidé takto schopni pracovat jsou. A nejen to – zvládnou to na vlastním hardware ve vlastních prostorách vytápěných na jejich náklady a s využitím vlastní elektřiny, což jsou úspory tak podstatné, že se EU začíná zabývat novými regulacemi stran kontroly, limitování doby práce a podobně.

By David Graham - Own work, CC BY-SA 4.0, Link
i Zdroj: PCTuning.cz
By David Graham - Own work, CC BY-SA 4.0, Link

Teleworking se začíná stávat standardem

Internet vytěsňoval klasické pobočky jenom pomalu. Když se objevily bezpobočkové banky, byla to docela revoluce. Co ale ve většině případů od banky potřebujete? Sjednání služeb a jejich provádění – to skutečně nikam nemusíte chodit. Paypal se bez nich obejde, spousta eshopů nemá žádné pobočky. Ukazuje se, že s dobrou logistikou a konektivitou můžete dělat spoustu aktivit zcela bez budov. A lidi, kteří v nich pracují, můžou pracovat zcela z domova i v oborech, kde to bylo dříve považováno za nemožné.

Teleworking přitom akceleruje nástup AI a vytěsňování lidské práce – automatizovaný sklad je méně náchylný na příchod dalších vln pandemií, pokud se pracuje přes internet, je možné snáze nahradit lidské poradce strojovými. Není to nic, co by nepřicházelo samo o sobě, současná situace pouze akceleruje vývoj.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama