Práce 2.0 v období moru 2.0
Článek Práce 2.0 v období moru 2.0

Práce 2.0 v období moru 2.0

Michal Rybka

Michal Rybka

18. 10. 2020 03:00 41

Seznam kapitol

1. Život online 2. V práci jako doma 3. Nový normál 4. „Officy“ to mají nahnuté 5. Univerzita po drátě 6. Introvertní revoluce?

A je to tady. Přichází podzim a ptá se, jak jsme se připravovali během léta na možný návrat Covidu-19. Nijak zvlášť, zdá se. Ještě, že jsme se alespoň částečně naučili nakupovat, učit a pracovat z domova. Možná se nám tyhle zvyky budou v budoucnosti ještě hodit.

Reklama
Reklama

Nuže – na jaře jsme si dokázali, že nemalá část moderních prací může být vykonávána z domova. To si část lidí vyložila tak, že to je vlastně dovolená, zatímco část šéfů si řekla, že lidé vlastně mohou pracovat déle a více. Práce z domova je tak pro někoho spíše ten domov, zatímco pro jiné je to možnost udělat více práce.

Ponorka na turbu

Práce z domova rovněž znamená, že jste déle zavření se svým partnerem, což znamená, že se můžete déle seznamovat s jeho názory a postoji. Je to vlastně taková ponorka na turbu, ze které nelze uniknout do práce (ano, někteří se v práci před partnerem a dětmi skrývají), nelze si postěžovat kámošům na pivu a kamarádkám u vína – ne. Takže se není čemu divit, že statistiky rozvodovosti vzrostly.

Naštěstí máme spoustu technologií, které nám pomáhají. Ve velkých městech máme poměrně rychlý internet, který nám dovoluje propojit se přes Zoom s dalšími zazděnými, pokud také mají dobrý internet. Vesnice ho nemají, ale tam zase mají onu vesnici, takže mohou vyrazit do lesů, luk a polí – anebo se zabavit prací na zahradě, aniž by narazili na sousedy. To ve městech prakticky nejde, takže se nezbývá než se zabednit a propojit se virtuálně. To s sebou přináší určité problémy, zvláště u lidí, kteří nejsou na domácí natáčení navyklí.

Navíc jste zavření s vlastními dětmi, které se vyučují z domova, což problém eskaluje o to víc. Děti považují domácí prostor za vlastní a koncept rodiče pracujícího přes kameru často nechápou, což se stalo například profesoru Robertu Kellymu, jehož teleinterview pro BBC News se stalo legendární.

Situace se zvláště zkomplikovala u řady lokálních televizních moderátorů a jejich hostů, kteří museli pracovat z domovů. A do živých vstupů se jim začali cpát jejich miláčci lidští i zvířecí, což celkem osvěžilo televizní vysílání. Pravda, jde o celkem roztomilé věci. Pokud jste politik, jako například bývalý argentinský poslanec Juan Emilio Ameri a během jednání sněmovny líbáte svou partnerku na prsa, nemusí to dopadnout dobře.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning