procesory-core-i7-test-architektury-nehalem
PCTuning Článek

Procesory Core i7 - test architektury Nehalem

z-obermaier
Z. Obermaier
3. 11. 2008 06:00 136 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod - architektura Nehalem 2. Procesory Core i7 3. Socket LGA 1366 a chladiče 4. Čipset X58 Express 5. Testovací sestavy
6. Přetaktování Core i7 7. Syntetické testy 8. Praktické testy 9. Herní testy 10. Shrnutí výkonu a závěr

Dnes končí dlouhé čekání na oficiální uvedení nové architektury Intel. Právě nyní skončilo embargo na informace, a internet bude během okamžiku plný testů nových procesorů. My také nemůžeme zůstat pozadu a první test našeho "Nehalem týdne" vám nabízíme. Bude nová architektura výkonnější než ta stávající? Je přínos adekvátní pořizovací ceně? Na tyto otázky vám přinášíme odpověď ve více než 30-ti testech.

Reklama
Reklama

Patice LGA 1366 je velmi podobná stávajícímu LGA 775. Má samozřejmě více pinů (což říká už její název), ale jinak se s ní manipuluje stejně jak jsme zvyklí. Jiná je pouze orientace patice vůči pamětem a její otevírání není svislé ale vodorovné.

Chladiče

Prvním dostupným chladičem u nás, je Nexos Low-7000. Za cenu 1000Kč s DPH získáte univerzální a velmi výkonný chladič. V našem případě dokázal na základní otáčky uchladit i velmi přetaktovaný procesor Core i7 920 bez problémů a hlavně tiše. Jeho rozměr také umožňuje ochlazovat všechny komponenty kolem patice procesoru - podívejte se dále.

Instalace je snadná, je nutné ale desku vyjmout ze skříně. Jak vidíte, ventilátor ofukuje i pasivy naší testovací desky. Je zde ale jeden zásadní nedostatek, chybí zde zadní backplate a deska se po utažení znatelně ohýbá. K dokonalosti bude nutné backplate dokoupit. Také je ale možné, že mám nějakou ranou verzi, protože backplate pro LGA 775 v krabici byl. Uvidíme až se chladič rozšíří, a porovnáme obsah krabice s naším.

Druhý chladič poskytl přímo Intel ze svých zdrojů. Není jím nic menšího, než Thermalright Ultra-120 Extreme. V tomto balení nechybí nic a montáž bude doslova hračkou. S tímto chladičem si můžete dovolit i velice vysoké přetaktování bez obav o teplotu čipu.

Zde již vidíte Thermalright Ultra-120 Extreme v akci na desce Asus P6T Deluxe. I přes velké rozměry, nebude s použitím na většině desek problém. Provoz chlazení není úplně neslyšný, ale nic hrozného to není.

Posledním chladičem je klasický "Box", který je přidáván k modelům Core i7 940 a 920. Ten se od dnešních boxovaných chladičů ničím neliší, jeho průměr je ale větší. I s tímto chladičem se dají nové procesory solidně přetaktovat, hlučnost také není nijak výrazná. Jako nouzové řešení tedy bohatě dostačující.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning