procesory-core-i7-test-architektury-nehalem
PCTuning Článek

Procesory Core i7 - test architektury Nehalem

Z. Obermaier
Z. Obermaier
3. 11. 2008 06:00 136 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod - architektura Nehalem 2. Procesory Core i7 3. Socket LGA 1366 a chladiče 4. Čipset X58 Express 5. Testovací sestavy
6. Přetaktování Core i7 7. Syntetické testy 8. Praktické testy 9. Herní testy 10. Shrnutí výkonu a závěr

Dnes končí dlouhé čekání na oficiální uvedení nové architektury Intel. Právě nyní skončilo embargo na informace, a internet bude během okamžiku plný testů nových procesorů. My také nemůžeme zůstat pozadu a první test našeho "Nehalem týdne" vám nabízíme. Bude nová architektura výkonnější než ta stávající? Je přínos adekvátní pořizovací ceně? Na tyto otázky vám přinášíme odpověď ve více než 30-ti testech.

Reklama
Reklama

V naší první kapitole testů, se podíváme na několik klasických testovacích programů, syntetických benchmarků. Jejich čísla většinou nezobrazují reálný výkon v aplikacích, počáteční pohled na novou architekturu nám ale zajistí dokonale. Nejprve podrobíme testu paměťový řadič nových procesorů.

Testy paměťového řadiče

Core i 920 @ 3GHz + 1066MHz 20-7-7-7

Core i7 965 @ 3,2GHz + 1333MHz 24-8-8-8

Core i7 965 @ 3,2GHz + 1600MHz 26-9-9-9

Nejprve se tedy podívejme na propustnost při čtení. Ta je u nové architektury doslova gigantická. I s pomalými paměťmi DDR3-1333MHz lze dosáhnout skvělých výsledků. Dokonce i nejpomalejší paměti DDR3-1066MHz na Nehalemu podávají nevídaný výkon. Velmi zajímavé je zjištění, že dvě paměti v Dual-channel mají velmi podobný výkon jako paměti tři. To skýtá dobrou možnost k budoucímu upgradu, nyní stačí DDR3 moduly pouze dva a třetí lze dokoupit později. Nejlepší skóre je samozřejmě s moduly na frekvenci 1600MHz. Výkon stávající platformy Core 2 je v tomto srovnání velmi slabý.

V druhé kategorii zápisu, je výsledek velmi podobný prvnímu měření. Proti procesorům Core 2 je nárůst propustnosti velmi vysoký, největší je s paměťmi 1600MHz. Po osazení levných modulů 1066MHz je sice propustnost nižší, stále ale dostatečná.

Největší deviza integrovaného řadiče pamětí, jsou samozřejmě nízké latence. Ty jsou na platformě Nehalem skutečně excelentní. Ani zde se dnešní Core 2 procesory, s řadičem v severním můstku, nemohou s Core i7 vůbec měřit. Jaké je porovnání výkonu pamětí napříč platformami, se podívejme dále.

POZOR! Jak se nyní ukazuje, program Everest neumí řádně otestovat Tri-channel u Core i7, a výsledky jsou tedy prý značně zkreslené. Proto je skóre v Dual a Triple channel tak velmi podobné. V Tri-channel má být prý minimálně o 20 procent vyšší! Je to chyba v programu Everest, který teprve na novou verzi čeká - v ní to již prý bude v pořádku. Naměřené výsledky jsou tedy neúmyslně horší, než je skutečná propustnost. Změřit se v tuto chvíli dá důvěryhodně pouze v programu Sandra.

Everest Ultimate

Jak napovědělo naše prvotní srovnání, výkon pamětí platformy Nehalem, nepřekoná dnes na desktopu nic. Integrovaný řadič pamětí v procesoru nemá konkurenci dokonce ani u Phenomu, který je také takto vybaven. Jeho výsledky jsou doslova žalostné.

SuperPi

Výpočet čísla Pí je klasickým testem výkonu a propustnosti pamětí cache. Tento test nedokáže těžit z více jader, klíčová je koncová frekvence čipu (respektive efektivita jeho cache). Čím rychlejší procesor a vyšší kapacita cache, tím lepší výsledek. Procesory Core i7 jsou zde díky pokročilé optimalizaci cache, a přidáním paměti úrovně L3 jasně nejlepší.

wPrime

Tento prográmek je oblíbeným testem výkonu vícejádrových procesorů. Dokáže totiž využít všechna dostupná jádra čipu. Proto se také procesor Core i7 s vypnutým Hyper-Threadingem značně opozdil s výsledkem proti ostatním Core i7 - opětovným lídrům i tohoto testu.

Linpack 32bit

Tento test ukazuje kompletní výpočetní výkon počítače, pomocí výpočtů souboru úloh z lineární algebry. Od pradávna se tímto testem měří výkon super-počítačů a jejich možností. Skóre je udáváno v GFlops. Výsledek dokládá možnosti procesoru ve specifických aplikacích. Pro srovnání, nejvýkonnější počítač světa IBM Roadrunner disponuje výkonem 1,026 PFlops. Číslo které vidíme v grafu, by v roce 1993 stačilo na první místo pro nejvýkonnější super-počítač planety! Výkon Core i7 je sice nejvyšší, od Core 2 se ale mnoho neliší. Výkon nejrychlejšího dnešního Phenomu je velmi slabý.

ScienceMark 2.0

Tento postarší test stále dokáže dobře zhodnotit některé možnosti procesorů, jako je šifrování a schopnost obstát v náročných výpočtech s alokací maximálního množství paměti. Zde architektura Nehalem nijak neexceluje, protože program neumí využít výhodu více jader.

Sandra

V tomto známém benchmarku dosáhli nové procesory opravdu neskutečných skóre. Dokonce se nám téměř nevešlo do grafů. Tento enormní nárůst způsobuje Hyper-Threading a osm možných paralelních threadů.

3DMark06

Tento starší benchmark nedokáže efektivně využít osm jader nových procesorů, a skóre je tedy velmi podobné klasickým čtyřjádrovým procesorům. Core i7 získalo náskok pouze v samostatném testu CPU, ten ale není nikterak závratný.

3DMark Vantage

Zde už je multi-thread implementace lepší. Na celkové skóre nemá výkon procesoru nijak výraznější vliv, a to je velmi podobné na všech sestavách. Výrazně se ale odlišuje výsledek testu CPU. Tam Core i7 jasně drtí všechny starší procesory, vliv na to má opět Hyper-Threading. V případě, že jej vypneme skóre razantně klesá.

PCMark05

Zde vidíme podobnou situaci, jako u 3DMarku06. Více než na počtu jader, záleží na frekvenci procesoru. Čím rychlejší, tím je skóre lepší. Zde nové procesory nijak zvlášť nevynikají, a výkon starších čtyřjader je na stejném taktu velmi podobný.

PCMark Vantage

Nový benchmark moderním procesorům více přeje. Zde získávají jasnou převahu, která ale není dána Hyper-Threadingem a počtem jader. I procesor s vypnutým HT podává vysoký výkon a nijak výrazněji se nepropadá.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning