procesory-core-i7-test-architektury-nehalem
PCTuning Článek

Procesory Core i7 - test architektury Nehalem

Z. Obermaier
Z. Obermaier
3. 11. 2008 06:00 136 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod - architektura Nehalem 2. Procesory Core i7 3. Socket LGA 1366 a chladiče 4. Čipset X58 Express 5. Testovací sestavy
6. Přetaktování Core i7 7. Syntetické testy 8. Praktické testy 9. Herní testy 10. Shrnutí výkonu a závěr

Dnes končí dlouhé čekání na oficiální uvedení nové architektury Intel. Právě nyní skončilo embargo na informace, a internet bude během okamžiku plný testů nových procesorů. My také nemůžeme zůstat pozadu a první test našeho "Nehalem týdne" vám nabízíme. Bude nová architektura výkonnější než ta stávající? Je přínos adekvátní pořizovací ceně? Na tyto otázky vám přinášíme odpověď ve více než 30-ti testech.

Reklama
Reklama

Po několika benchmarcích a testovacích programech, se nyní podívejme na Core i7 z praktičtějšího pohledu. Jaký výkon podají procesory v reálných aplikacích je totiž bezesporu stěžejní informace. U každého testu vysvětlím, jak byl proveden a co nám říká. Začněme 32-bitovými testy.

Blender

Náš první program na renderování využívá Ray-Tracing a OpenGL knihovny k vykreslování scény. Použil jsem jednoduchý testovací soubor, a čas potřebný k dokončení jsem měřil. Jak ukazuje náš screen, nedokáže program těžit z více jader procesorů. Intenzivně je zatěžováno pouze jediné jádro, ostatní se zapojují jen málo.

V tomto softwaru je vidět optimalizace pro stávající architekturu čipů, protože Core i7 je zde spíše pozadu. Vysoce taktované dvoujádro, překoná i přetaktovaný Nehalem. Zřejmě je to způsobeno menší migrací vlákna aplikace na různá jádra procesoru.

Cinebench R10

Druhý renderovací program není nutné představovat. Tato aplikace využívá všechna jádra procesoru naplno, a k testu jsem použil vestavěný benchmark. Pokud se podíváme na jediné jádro Core 2 a Nehalem v přímém srovnání, není jejich výkon mnoho rozdílný. Hlavní síla Core i7 totiž není v nějak extrémně navýšeném výpočetním výkonu, ale spíše právě pomocí Hyper-Threadingu a osmi virtuálních jádrech CPU. To je vidět na druhém testu, kde Core i7 doslova trhá rekordy. Za pravdu mi dává i výsledek Core i7 s vypnutým HT (Hyper-Threading).

Pov-Ray

Poslední program pro rendering a ray-tracing je víceméně optimalizovaný pro několik vláken, nedokáže ale využít více než čtyři jádra CPU. U Core i7 s Hyper-Threadingem se stále čtyři jádra "flákala". V jednovláknovém testu se potvrdil výsledek z Cinebench, kde jádro Nehalem není o moc výkonnější než Core 2. Rozdíly jsou v rámci několika procent. Nefunkčnost s osmi jádry dokládá druhý test, kde je výkon Core i7 a Core 2 velmi vyrovnaný.

Fritz Chess

V testu výpočetního výkonu šachové hry je využíváno všech jader CPU. Zde mají Core i7 opět jasnou převahu nad veškerou konkurencí.

WinRAR

Poslední verze programu je perfektní multi-thread aplikací. Dokáže plně zatížit všechna jádra procesoru. To se také ukázalo ve výsledcích, kdy Core i7 opět nechává daleko vzadu všechny starší procesory. V tomto případě se zkrátí doba archivace téměř o polovinu, a to znamená značný pokrok.

Mainconcept H.264

Převod videa do kodeku H.264 je velmi náročnou operací. Konvertoval jsem část DVD do plného HD rozlišení. Použitý enkodér umí využít všechna procesorová jádra naplno. Čím více jader budete mít, tím rychleji bude převod hotový. Procesory Core i7 využívají svých předností a dokáží na stejné frekvenci převést video o více než třetinu času dříve.

MPEG2 do DivX

Kodek DivX 6.8 také dokáže využít všechna jádra ke kompresi, a na výsledcích je to znát. Převáděl jsem stejné video z DVD jako u předešlého kodeku, tentokráte ale do DivX. Opět Core i7 se zapnutým Hyper-Threadingem dokáží předvést nejlepší výsledek.

WAV do MP3

V tomto případě jsem uložil zvuk celého asi hodinového filmu do WAV a ten převáděl do MP3 v nejvyšší kvalitě. Použil jsem dBpowramp Converter s knihovnami Lame. Bohužel tato aplikace umí využít pouze jedno jádro procesoru, a tedy je výsledek Core i7 a Core 2 velmi těsný. Vítězství ale patří o kousek Nehalemu.

DOSBox

Emulátor DOSu je velmi náročný na procesorový výkon, využívá ale pouze jedno jádro CPU. Výsledek Core 2 a Core i7 je tedy téměř shodný, a vítěze určíme jen těžko. Dvoujádrové procesory na vysokých frekvencích totiž jasně vedou.

Excel 2007

Poslední verze Excel naplno využívá všechna jádra procesoru pro výpočty. Počítal jsem dvě různě velké úlohy. Potřebný čas k dokončení výpočtů ukazují grafy. Rozdíly v čase mezi Core i7 a Core 2 jsou na stejné frekvenci i třicet procent pro Core i7.

Photoshop CS3

Tento editor fotografií dokáže v případě potřeby zatížit a využít všechna procesorová jádra. To se ale stane málokdy, spíše si aplikace řekne o další paměť než jádro procesoru. I když jsou rozdíly malé, prvenství opět patří procesorům Core i7.

Multitasking

Pokud až doteď nebyl přínos Core i7 a Hyper-Threadingu nějak výrazný, nyní přichází skutečně argument. Test sestával ze spuštění HD videa v plném rozlišení v běžném Windows Media Playeru, spolu s ním jsem dále spustil xCPU test v Cinebench R10 a nechal archivovat složku s testovacími programy WinRARem. Měřil jsem čas až byly všechny úlohy kompletní, Cinebench i WinRAR. Dosažené časy jsou v grafu. Dvoujádra a Phenom doslova pohořely, čtyřjádra se ještě držela ale na Core i7 neměl ani jeden ze starších procesorů.

64-bitové testy

Mnoho čtenářů stále volá po "skutečných" 64-bitových testech 64-bitových procesorů. My bychom rádi všem těmto prosbám vyhověli, ale 64-bitových aplikací a testů je tak málo (a nebo stojí statisíce), že zkrátka udělat pouze 64-bitový test není možné. Ono totiž nestačí pouze nainstalovat x64 operační systém, tím se totiž klasické 32-bit aplikace na 64-bit nezmění. Vista x64 je spouští stejně dál v 32-bitovém režimu (emulaci WOW) a tedy takový test stejně nemá smysl. Abychom ale dostáli slibu a prosbám, stáhl jsem několik dostupných, nebo Trial verzí 64-bit aplikací a test provedl.

V několikadenní Trial verzi 3DS Max jsem renderoval ve vysokém rozlišení jednoduchou úlohu. Výsledné časy vidíte v grafu. Rozdíly opět nejsou mezi Core 2 a Core i7, nijak zásadní. Zdá se, že většina 3D programů podporuje maximálně 4 jádra, což je podivné.

Jediný archivátor, který se mi podařilo spustit pod Vista x64. Nechal jsem tedy zkomprimovat adresář s rozličným obsahem a čas změřil. Program neumí využít více procesorových jader, a tak je výhoda Core i7 pryč.

Zkusil jsem také převést stejný WAV do MP3, tentokráte se 64-bitovým enkodérem Lame. Výsledek je proti 32-bit systému trochu lepší pro Core i7, rozdíly proti Core 2 jsou již celkem vysoké.

Jediný 64-bitový herní test je Crysis. Zde je ale skóre téměř naprosto stejné, jako ve 32-bit Windows Vista. Procesory Core i7 se stávají těsným, ale přeci jenom vítězem.

V 64-bitovém prostředí celkem znatelně narostlo skóre téměř všem procesorům, Core i7 si ale polepšilo nejvýrazněji.

Posledním testem byla kompilace ve Visual Basic aplikaci Microsoftu. Nejsem si jist, zda je program stoprocentně 64-bitový a nebo je pouze spouštěn v emulaci WOW. Kompiloval jsem kód Open Source jednoduché hry, a čas změřil. Program nezatěžuje všechna jádra CPU, a proto provedl operaci nejrychleji dvoujádrový procesor na vysokém taktu (Core i7 965 na 3870MHz je ale poté pokořilo).

Spotřeba

I když se nová Core i7 chlubí sofistikovanými profily snižující spotřebu, ta zůstává v klidu stejná jako u Core 2 čtyřjader. Systém si se zcela vypnutými úspornými funkcemi řekl o 151W u nejvýkonnějšího modelu. Po zapnutí všech funkcí v BIOSu, spotřeba klesla o pouhých 15W na 136W. Zde tedy žádnou výrazně nižší spotřebu nečekejme.

Situace se opakuje i v zátěži všech jader programem Cinebench. Spotřeba obou nejvýkonnějších procesorů obou platforem - Core i7 a Core 2, je navlas stejná. Pomalejší modely Core i7 se ale nepatrně pod úroveň Core 2 dostaly.

Při hraní, kdy není procesor tak výrazně zatěžován, se ale spotřeba Core i7 zastavila o několik Wattů níže než u Core 2 Quad. Obecně tedy můžeme spotřebu shrnout, jako ani ne výrazně horší ale ani nijak zásadně lepší, než mají dnešní čipy Intel. Dle mého názoru je to ale docela úspěch, udržet u takto velkého čipu s integrovaným paměťovým řadičem, stejnou spotřebu jako mají stávající CPU bez řadiče a L3 cache. Spíše jsem čekal nárůst spotřeby proti dnešním čtyřjádrům, ten se ale nekoná a to je dobrá zpráva.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning