Radeon RX 5700 a 5700 XT: konečně moderní konkurence! | Kapitola 2
Seznam kapitol
Dnes končí embargo na výsledky testů nových 7nm produktů AMD. Nejprve se podíváme na dvojici nových herních grafických karet Radeon RX 5700 a 5700 XT. AMD je postavilo jako přímou konkurenci pro GeForce RTX 2060 a 2070, ale Nvidia už v předstihu kontrovala vylepšenými GeForce RTX Super. A i proti nim nové Radeony obstojí.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Radeon RX 5700 XT a RX 5700 – konstrukce karet
Když tak vzpomínám na posledních pár generací referenčních Radeonů, připadá mi design RX 5700 XT nejatraktivnější. Kryt je kovový, má tmavě šedou barvu a nápaditější tvarování než prosté krychle, které v posledních letech vycházely z konstruktérských dílen AMD. A kovový je i backplate na zadní části plošného spoje. A pomáhá i s chlazením, umí se pořádně rozhicovat. V zadní stěně chladiče je otvor se žebrováním, ale to je dost možná jen designový prvek. Na boku karty je červeně svítící logo RADEON.
Výtku bych snad měl jen k tomu drážkování – vypadá to možná dobře, ale není to moc praktické, pokud se v drážkách začnou usazovat nečistoty.





Radeon RX 5700 má kryt mnohem méně komplikovaný – jde o jednoduchý hliníkový kvádr kovově šedé barvy s otvorem pro ventilátor. Na pohmat chladí, na poklep zvoní, je také kovový. Na spodní straně plošného spoje už ale nenajdete backplate. Ale to celkem ničemu nevadí, pokud kartu nepovalujete někde po stole. Kryt je dostatečně robustní na to, aby se plošný spoj neprohýbal. Loga RADEON už jsou tentokrát na krytu jen nalakovaná.



Konstrukce chladiče je už jinak klasická pro reference AMD – radiální ventilátor prohání vzduch přes blok s vapour chamber a hliníkovým žebrováním skrz záslepku ven ze skříně. Teplo z čipu by mělo do chladiče odcházet přes teplovodivou podložku s grafitem.


Nejsem z těch, co zastávají názor, že toto řešení je lepší, protože vyfukuje horký vzduch ven a tolik neohřívá interiér skříně. Ano, pokud jde o prohřívání skříně, je to pravda, ale zaplatíte za to výrazně vyšší hlučností. Grafická karta má v počítači většinou nejvyšší spotřebu a kvůli chlazení je potřeba prohnat přes ni velké množství vzduchu. A vždy bude mnohem tišší vzduch ohřátý kartou vytáhnout ze skříně několika velkými 140mm systémovými ventilátory než jej tlačit ven přes uzounkou záslepku s perforací o rozměrech 8 × 2 cm.
Z hlediska chlazení je to ale robustnější a mnohem blbuvzdornější řešení. Odstředivý ventilátor dosahuje vyššího tlaku vzduchu a lépe si poradí v situacích, kdy není přístup vzduchu ke ventilátoru ideální – vzduch si natáhne i malou škvírkou, zatímco axiální ventilátory v takovém případě výrazněji ztrácejí výkon.
Pro referenční návrh je tato cesta určitě bezpečnější. Montuje se bez přemýšlení kamkoliv, ať už jde o malé značkové sestavy s jedním systémovým větrákem, ve kterých není prostor na karty s velkým chladičem, nebo o pracovní stanice a těžařšké rigy, kde je více karet ve slotech těsně u sebe. A zákazníci, kteří při stavbě počítače dbají na dobré chlazení a podřizují mu výběr ostatních komponent, mohou zvolit kterékoliv nereferenční monstrum s výkonným tříslotovým chladičem, které ze slotu přetéká na všechny strany.
K přídavnému napájení slouží u obou karet kombinace šestipinového a osmipinového konektoru.
U obou karet najdete na záslepce stejnou kombinaci výstupních konektorů – tři DisplayPorty a jeden konektor HDMI. Jde o první karty, které podporují DisplayPort 1.4 s Display Stream Compression (DSC), které umožňují přenášet obraz s rozlišením až 8K při 60 HZ nebo 4K HDR na 144+ Hz bez degradace kvality obrazu přes chroma subsampling.

V GPU-Z toho zatím o kartách moc nevyčtete. Některé parametry chybí, v pokročilých informacích nenajdete ani limity TDP.


Radeon RX 5700 XT | Radeon RX 5700
Za zmínku ale rozhodně stojí údaje ze senzorů – mezi nimi najdete i teploty napájecí kaskády a obdobně jako u Radeonu VII nejen teplotu čipu, ale samostatně i teplotu nejžhavějšího místa na čipu (GPU Temperature Hot Spot), podle které se řídí regulace taktů.
S novou regulací se pojí obvyklé potíže – aktuální verze aplikací pro přetaktování mají problém se s kartou domluvit.


Radeon RX 5700 XT | Radeon RX 5700





Radeon RX 5700 XT





Radeon RX 5700
Ale už pojďme na to, co vás zajímá asi nejvíc – na výsledky testů.