Sapphire R9 Fury v testu: Ten chladič nemá chybu!
Článek Sapphire R9 Fury v testu: Ten chladič nemá chybu!

Sapphire R9 Fury v testu: Ten chladič nemá chybu!

Adam Vágner

Adam Vágner

12. 10. 2015 07:00 66

Seznam kapitol

1. Sapphire R9 Fury: Rychlejší, ale tišší 2. Sapphire R9 Fury Tri-X: Chladič a detaily 3. Testovací sestava 4. Aliens vs. Predator Benchmark 5. Battlefield 4 6. Bioshock: Infinite, Cliffs of Dover 7. Crysis 3 8. Grid 2 9. Metro: Last Light 10. World of Tanks 9.1
11. Boost u Sapphire R9 Fury Tri-X: Aliens vs. Predator 12. Boost u Sapphire R9 Fury Tri-X: Bioshock Infinite 13. Boost u Sapphire R9 Fury Tri-X: Crysis 14. Teploty 15. Chování ventilátorů 16. Hlučnost 17. Spotřeba, poměr výkon/watt 18. Přetaktování 19. Cena, průměrný výkon, poměr cena/výkon 20. Závěrečné shrnutí

Po testu Strix R9 Fury od Asusu se podíváme na druhý model R9 Fury, který u nás můžete pořídit – konkurenční kartu od Sapphire s chladičem Tri-X. Cože je na něm tak skvělého? Bez náznaku potíží se vypořádá s nemalou spotřebou vysoko taktovaného GPU Fiji a po stránce hlučnosti trumfne většinu highendových karet.

Reklama
Reklama

Pokud jste si neproklepali alespoň výsledky provozních vlastností, tak to udělejte, protože je v nich vše rozebíráno podrobněji a tady už to vezmu jen stručně.

Oproti Strix R9 Fury běží karta od Sapphire na vyšších taktech, což si vybírá daň v podobě vyšší spotřeby, zlepšení je naopak trochu znát na výkonu (připomenu, že u Asusu ještě můžete po instalaci utility GPU Tweak přepnout na „garantovaný“ OC profil s 1020 MHz, pak už bude rozdíl menší).

Chladič nemá chybu

Mimořádně šťastným se ukázalo zvolené řešení chladiče, u kterého Sapphire zužitkoval krátké PCB referenčního návrhu karet s novým GPU Fiji. Chladič je díky tomu i přes vysokou spotřebu karty v zátěži mimořádně tichý (ale nebudu říkat, že zcela neslyšný). O to víc bohužel vynikne cvakání a cvrlikání cívek v zátěži.

Jedince, kteří by do budoucna uvažovali o připojení ke 4K televizoru, asi zamrzí absence HDMI 2.0. Záchranou by měla vyřešit aktivní redukce pro DisplayPort, ale to asi nebude uplná láce.

Sapphire R9 Fury v testu: Ten chladič nemá chybu!

R9 Fury OC Tri-X nabízí oproti Strix R9 Fury o kousíček lepší poměr cena/výkon (je výkonnější při obdobné ceně). Při té příležitosti ale musím ještě připomenout, že u Asusu dostanete při vyšší ceně delší 3letou záruční lhůtu a výkon je relativní – ani kartu od Asusu není problém na podobné takty povytočit.

Oproti GeForce už ale ten poměr cena/výkon vypadá o něco hůře (ať už u pomalejší GTX 980, anebo u výkonnější GTX 980 Ti). Pomineme-li referenční R9 Fury X, pro výrobce grafik je to zkrátka nejvýkonnější produkt z modelové řady a to se na ceně projeví (u Nvidií mohou bohaté zákazníky dojit ještě na Titanu X).

Přetaktování bylo jen vysloveně kosmetické, pár desítek MHz u jádra i u pamětí. Karty s Fiji se (až na Nano) zjevně pohybují u horní hranice možností v rámci daných limitů napětí a spotřeby.

Ze srovnání s kartou od Asusu mi R9 Fury od Sapphire vychází určitě lépe – nabídne vám vyšší výkon při podstatně nižší hlučnosti a zaplatíte za něj „pouze“ vyšší spotřebou a kratší zárukou.

Sapphire R9 Fury OC Tri-X
KLADY
Sapphire R9 Fury v testu: Ten chladič nemá chybu!
Sapphire R9 Fury v testu: Ten chladič nemá chybu!
ZÁPORY
špičkový výkon, stačí i na 4K vyšší spotřeba
bez zátěže zcela tichá, v zátěži mimořádně tichá na highendovou kartu v zátěži je slyšet cívky
oproti výkonným R300 lepší poměr výkon/watt 4 GB mohou být v novějších hrách pod 4K pro highendovou kartu omezením
perfektní chladič malá rezerva pro přetaktování
Orientační cena s DPH: 15 950 Kč

Za vysoký výkon při mimořádně tichém a perfektně řešeném chlazení udělujeme Sapphire R9 Fury Tri-X bronzovou hvězdu.

Sapphire R9 Fury v testu: Ten chladič nemá chybu!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning